Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gerhard Graf - Barwa i motyw

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
niedziela, 05 listopada 2023 12:52

Kolorystyczny kontrast niebieskiego nieba i zimne przeważnie zielono-niebieskie wody morza, jeziora czy rzeki w wielu wypadkach wzmacniają kompozycje malarskie Gerharda Grafa. Wywołują wrażenie głębokiej przestrzeni, jednocześnie potęgują odbijające się w wodzie motywy ujęcia, otwierają przestrzeń obrazu. Tę wzajemną grę ujęć możemy zaobserwować w wielu gdańskich obrazach artysty, szczególnie prezentujących ruch na wodach Motławy.


To ulubiony motyw berlińskiego malarza dla którego specjalnie bywał w Gdańsku. Jednak również samo miasto robiło na nim duże wrażenie, szczególnie wąskie uliczki i miejska architektura. Spędzał w Gdańsku na plenerach wiele czasu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie u znakomitego marynisty prof. Hermana Eschke, który wykształcił między innymi słynnego Louisa Douzettea. Gerhard Graf był również bardzo zdolnym uczniem profesora. Malował głównie Berlin jego place, ulice, mosty, był malarzem architektury, ale i ujęć marynistycznych. Wiele podróżował. Bywał w Królewcu, Paryżu, Wenecji czy właśnie w Gdańsku, któremu poświęcił wiele swoich ciekawych pejzaży. Często po studiach brał udział w Wielkich Wystawach Sztuki w Berlinie.

alt

Gerhard Graf, Królewiec, płótno, olej


Zaliczany był do przedstawicieli umiarkowanego niemieckiego impresjonizmu, wydaje się jednak, że bliżej było mu do sztuki akademickiej. Pozostawił po sobie wiele wspaniałych obrazów dokumentujących architekturę europejskich miast. Do ulubionych tematów artysty należały również porty. Można powiedzieć, że wybrane przez Grafa motywy Gdańska należą do najpopularniejszych motywów miasta, ale jego ujęcia poprzez ciekawe zestawienia barwy i właśnie motywów otwierają inne widzenie tych znanych, urzekających miejsc.


Graf urodził się w 1883 roku w Berlinie, studia rozpoczął w 1900 roku, ale jego podróże nawet do Stanów Zjednoczonych otworzyły jego sztukę na wiele różnych fascynacji, do których należało również studiowanie fenomenu krajobrazu. Wydaje się jednak, że architektura i ujęcia olbrzymiego gdańskiego kościoła mariackiego robiły na berlińskim artyście duże wrażenie.

alt

Gerhard Graf, Gdańsk, płótno, olej


Jeden z takich obrazów niedawno dotarł do Andrzeja Walasa, gdańskiego kolekcjonera. To ujęcie ulicy Piwnej zamkniętej olbrzymią budowlą Bazyliki Mariackiej, ujęcie malowane z tego samego miejsca przez wielu znakomitych malarzy. Mimo wszystko ten sam motyw przedstawiany jest zawsze inaczej. zobrazowania różnią się przede wszystkim stylistyką, malowane były w różnych latach i o różnych porach dnia, dlatego różnią się, ale do najciekawszych należą prace: Ernsta Kolbe, Bertholda Hellingratha, Paula Kreisela, Stanisława Chlebowskiego, Paula Danowskiego. Wszystkie obrazy malowane były sprzed Zbrojowni, w różnych porach roku i to ujęcie stało się bardzo popularnym motywem miasta nad Motławą.

alt

Gerhard Graf, Gdańsk, Długie Pobrzeże


Innym znanym widokiem Gdańska malowanym przez Grafa jest scena z wglądem na Żuraw z poziomu gdańskich dachów, ze wschodu na zachód, od Zielonej Bramy w stronę Targu Rybnego, z perspektywą kanału Motławy i kamieniczek usytuowanych wzdłuż Długiego Pobrzeża. Nabrzeżem nad kanałem spaceruje tłum turystów. W wodach Motławy odbijają się zabudowania wyspy Ołowianki, zamykające północną część krajobrazu. Po wodach rzeki płynie zagubiona tolkmicka łódź rybacka, prawdopodobnie mała loma lub zalewowy barkas. Wrażenie budują kamieniczki Długiego Pobrzeża i dwa bodaj najważniejsze budynki tej części miasta: Żuraw i Dom Przyrodników, Obserwatorium Astronomiczne. Oba obrazy mieszczą się w estetyce umiarkowanego niemieckiego impresjonizmu usytuowanego bliżej sztuki akademickiej tak modnej na początku XX wieku.


Graf w hanzeatyckim mieście malował ciekawe sceny, potrafił ujęciem nieba stworzyć klimat i pewną gdańską opowieść. Często operował przebijającym się słońcem powoli oświetlającym przedpołudniowy ruch miasta. Malowane głębokimi duktami widoki przez dobór odpowiednich barw z pogłębioną perspektywą nadawały obrazom wyjątkowej plastyczności.

alt

Gerhard Graf, Gdańsk, ul. Piwna


Artysta zmarł w 1958 roku podczas wizyty u swoich córek w Sztokholmie. Obrazy Gerharda Grafa jeszcze od czasu do czasu pojawiają się na europejskich aukcjach sztuki, osiągając ceny około 4 tys. dolarów i przez gdańskich kolekcjonerów sztuki są bardzo cenione i poszukiwane.

Stanisław Seyfried
Obrazy pochodzą z kolekcji Andrzeja Walasa i Sopockiego Domu Aukcyjnego

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież