100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gerhard Graf - Barwa i motyw

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
niedziela, 05 listopada 2023 12:52

Kolorystyczny kontrast niebieskiego nieba i zimne przeważnie zielono-niebieskie wody morza, jeziora czy rzeki w wielu wypadkach wzmacniają kompozycje malarskie Gerharda Grafa. Wywołują wrażenie głębokiej przestrzeni, jednocześnie potęgują odbijające się w wodzie motywy ujęcia, otwierają przestrzeń obrazu. Tę wzajemną grę ujęć możemy zaobserwować w wielu gdańskich obrazach artysty, szczególnie prezentujących ruch na wodach Motławy.


To ulubiony motyw berlińskiego malarza dla którego specjalnie bywał w Gdańsku. Jednak również samo miasto robiło na nim duże wrażenie, szczególnie wąskie uliczki i miejska architektura. Spędzał w Gdańsku na plenerach wiele czasu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie u znakomitego marynisty prof. Hermana Eschke, który wykształcił między innymi słynnego Louisa Douzettea. Gerhard Graf był również bardzo zdolnym uczniem profesora. Malował głównie Berlin jego place, ulice, mosty, był malarzem architektury, ale i ujęć marynistycznych. Wiele podróżował. Bywał w Królewcu, Paryżu, Wenecji czy właśnie w Gdańsku, któremu poświęcił wiele swoich ciekawych pejzaży. Często po studiach brał udział w Wielkich Wystawach Sztuki w Berlinie.

alt

Gerhard Graf, Królewiec, płótno, olej


Zaliczany był do przedstawicieli umiarkowanego niemieckiego impresjonizmu, wydaje się jednak, że bliżej było mu do sztuki akademickiej. Pozostawił po sobie wiele wspaniałych obrazów dokumentujących architekturę europejskich miast. Do ulubionych tematów artysty należały również porty. Można powiedzieć, że wybrane przez Grafa motywy Gdańska należą do najpopularniejszych motywów miasta, ale jego ujęcia poprzez ciekawe zestawienia barwy i właśnie motywów otwierają inne widzenie tych znanych, urzekających miejsc.


Graf urodził się w 1883 roku w Berlinie, studia rozpoczął w 1900 roku, ale jego podróże nawet do Stanów Zjednoczonych otworzyły jego sztukę na wiele różnych fascynacji, do których należało również studiowanie fenomenu krajobrazu. Wydaje się jednak, że architektura i ujęcia olbrzymiego gdańskiego kościoła mariackiego robiły na berlińskim artyście duże wrażenie.

alt

Gerhard Graf, Gdańsk, płótno, olej


Jeden z takich obrazów niedawno dotarł do Andrzeja Walasa, gdańskiego kolekcjonera. To ujęcie ulicy Piwnej zamkniętej olbrzymią budowlą Bazyliki Mariackiej, ujęcie malowane z tego samego miejsca przez wielu znakomitych malarzy. Mimo wszystko ten sam motyw przedstawiany jest zawsze inaczej. zobrazowania różnią się przede wszystkim stylistyką, malowane były w różnych latach i o różnych porach dnia, dlatego różnią się, ale do najciekawszych należą prace: Ernsta Kolbe, Bertholda Hellingratha, Paula Kreisela, Stanisława Chlebowskiego, Paula Danowskiego. Wszystkie obrazy malowane były sprzed Zbrojowni, w różnych porach roku i to ujęcie stało się bardzo popularnym motywem miasta nad Motławą.

alt

Gerhard Graf, Gdańsk, Długie Pobrzeże


Innym znanym widokiem Gdańska malowanym przez Grafa jest scena z wglądem na Żuraw z poziomu gdańskich dachów, ze wschodu na zachód, od Zielonej Bramy w stronę Targu Rybnego, z perspektywą kanału Motławy i kamieniczek usytuowanych wzdłuż Długiego Pobrzeża. Nabrzeżem nad kanałem spaceruje tłum turystów. W wodach Motławy odbijają się zabudowania wyspy Ołowianki, zamykające północną część krajobrazu. Po wodach rzeki płynie zagubiona tolkmicka łódź rybacka, prawdopodobnie mała loma lub zalewowy barkas. Wrażenie budują kamieniczki Długiego Pobrzeża i dwa bodaj najważniejsze budynki tej części miasta: Żuraw i Dom Przyrodników, Obserwatorium Astronomiczne. Oba obrazy mieszczą się w estetyce umiarkowanego niemieckiego impresjonizmu usytuowanego bliżej sztuki akademickiej tak modnej na początku XX wieku.


Graf w hanzeatyckim mieście malował ciekawe sceny, potrafił ujęciem nieba stworzyć klimat i pewną gdańską opowieść. Często operował przebijającym się słońcem powoli oświetlającym przedpołudniowy ruch miasta. Malowane głębokimi duktami widoki przez dobór odpowiednich barw z pogłębioną perspektywą nadawały obrazom wyjątkowej plastyczności.

alt

Gerhard Graf, Gdańsk, ul. Piwna


Artysta zmarł w 1958 roku podczas wizyty u swoich córek w Sztokholmie. Obrazy Gerharda Grafa jeszcze od czasu do czasu pojawiają się na europejskich aukcjach sztuki, osiągając ceny około 4 tys. dolarów i przez gdańskich kolekcjonerów sztuki są bardzo cenione i poszukiwane.

Stanisław Seyfried
Obrazy pochodzą z kolekcji Andrzeja Walasa i Sopockiego Domu Aukcyjnego

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież