E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Malarstwo Elbląskie XX wieku - „Od Bertholda Hellingratha do Harrego Schultza”

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
sobota, 28 lipca 2012 14:47

Każde miejsce na ziemi ma swoją historię, mniej lub bardziej wstydliwą czasami chwalebną a czasami zwykłą. Zapomnienie, odcięcie się od korzeni nie ubogaca, nie rozwija, szczególnie kiedy mamy do czynienia z dokonaniami w sztuce godnymi naszej uwagi. Cykl wystaw “Sztuka Elbląska XX wieku” zorganizowanych przez Stowarzyszenie Klaster Biznesu Kultury “BizArt”, działające od niedawna w Elblągu po raz pierwszy próbuje pokazać dokonania sztuki elbląskiej końca XIX  i początku XX wieku.Pierwsza majowa wystawa już się odbyła, pokazano kilka obrazów malarzy elbląskich działających na terenie Prus Wschodnich, Wolnego Miasta Gdańska i Niemiec. Do tej pory temat ten był lekceważony, ignorowany, wstydliwie pomijany. Wydaje się, że zorganizowany w ubiegłym roku pokaz marynistyki europejskiej w „Galerii Zum” dał asumpt do odczarowania rzeczywistości i pokazania korzeni, bardzo przecież znamienitych.


alt

Harry Schultz - "Kąpiące się na plaży"- olej


Tak jak poprzednio i tym razem Krystyna Olechnowicz zawiadująca elbląską galerią, ponownie zaprosiła Sopocki Dom Aukcyjny do współorganizacji  ekspozycji. Obejrzeć  można 46 obiektów, w większości jest to malarstwo , ale są także akwaforty, litografie, fotografie, a uzupełnienie stanowi bardzo ciekawy zbiór map  przedstawiających teren Żuław i Elbląga od XVII do XX wieku. Warto wspomnieć, że poza zbiorem Sopockiego Domu Aukcyjnego są także zbiory internetowej Sopockiej Galerii „Essey”, zbiory znanego gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa, oraz zbiory antykwariatu „Krak” z Ditzingen.


alt

Berthold Hellingrath - "Zimowy widok Gdańska - 1920 r."


Jak się okazało pozyskanie obiektów dla tej wystawy nie było proste, tym bardziej ekspozycja wydaje się cenniejsza. Przede wszystkim zobaczyć można dzieła Bertholda Hellingratha malarza urodzonego w Elblągu, który jako pięcioletni chłopiec wraz z rodzicami przeprowadził się do Gdańska. Do Elbląga powrócił z wielkim sentymentem po dwudziestu latach. Powstało wówczas wiele bardzo ciekawych prac, które dzisiaj są już wielka rzadkością, jednak na wystawie można zobaczyć dwie akwaforty Hellingratha przedstawiające Żuławy. Kościółek we wsi Wróblewo, położony nad kanałem i motyw ze Świbna.


Wielką rzadkość stanowią obrazy olejne elblążanina, na wystawie jest jeden, przedstawiający ulicę Piwną i kościół Mariacki w Gdańsku. Harrego Schultza, najbardziej rozpoznawalnego elbląskiego twórcę, reprezentują cztery obrazy. Jest obraz z jego wczesnego okresu, zatytułowany „Kąpiące się na plaży”, utrzymany w estetyce malarstwa impresjonistycznego, tak sporadycznie spotykanego w niemieckiej sztuce. Widok  ten jest wyjątkowym dziełem tej prezentacji, jest także mały obrazek, zatytułowany „Wejście do portu”, prawdopodobnie wystawiany na wystawie  w monachijskiej galerii „Glastpalast” w 1913 roku, na której artysta został nagrodzony Złotym Medalem.


alt

Berthold Hellingrath - "Brzeg zatoki w Orłowie - 1923r." - akwaforta


Obok możemy zobaczyć dzieło, jakże charakterystyczne dla jego twórczości, typowy obraz marynistyczny, ze względów ikonograficznych ważny dla Elbląga „Rudowęglowiec i loma”. Harry Schultz był jednym z niewielu malarzy europejskich, który malował kutry zalewowe, kurońskie i wiślane lomy, budowane zresztą w pobliskiej stoczni w Tolkmicku przez Gottfrieda Modersitzki. Tolkmickie lomy widywałem jeszcze jedynie na obrazach Stanisława Borysowskiego i Gerharda Grafa. Harry Schultz zapewne należy do najwybitniejszych malarzy Elbląga. Warty jest uhonorowania w swoim mieście. 


Inną mało znaną postacią a prezentowaną na elbląskiej wystawie jest Stanisław Chlebowski, malarz urodzony w pobliskim Braniewie, prezentujący wielką kulturę artystyczną, świetnie wykształcony, uczeń Lovisa Corintha, a zupełnie zapomniany, czeka na swoje odkrycie, tak jak wielu innych malarzy z tego regionu, o których będzie jeszcze czas napisać i przedstawić ich twórczość,  być może przy okazji następnej wystawy. Inną grupę malarzy tworzą artyści malujący motywy elbląskie, a mający luźne związki z Elblągiem na przykład Erich Scholtis, gdański malarz, uczeń słynnego ekspresjonisty niemieckiego Otto Mullera, mieszkający przez dwa lata, od 1944 do 1945 roku w powiecie nowodworskim we wsi Przemysław, czy  jeden z najwybitniejszych malarzy gdańskich Fritz Heidingsfeld. Prace obu malarzy można zobaczyć na wystawie w Galerii ZUM.


alt

Berthold Hellingrath - "Twierdza Wisłoujście - 1923 r." - akwaforta


Wielkie znaczenie dla Elbląga miała bliskość Królewca i miejscowej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie kształciło się wielu elblążan, gdzie studiowało wielu wielkich malarzy europejskich takich jak: Kathie Kollwitz, Lovis Corinth czy Edward Bischoff. Wydaje się, że wystawa dla miasta i jego historii stanowi dużą wartość, przełamuje barierę zapomnienia i braku tolerancji dla historii, na którą przecież my współcześni nie mieliśmy wpływu, ale z której możemy mądrze korzystać. Warto kontynuować te prezentacje i zachować  je dla sztuki i kultury. Warto, również zainteresować młodzież, która powinna wiedzieć, że mieszka w mieście, w którym jeszcze niedawno kwitł  wielki przemysł, że wielkie kompanie żeglugowe miały tu swoje siedziby, że odbywały się prestiżowe zawody wioślarskie, że rozwijała się kultura i sztuka. Jednocześnie, pamiętać trzeba, że z Elbląga wyjeżdżały oddziały szturmowe SA, brunatne koszule do akcji pacyfikacji gdańskich Żydów.


alt

Harry Schultz - "Rudowęglowiec i loma"- olej


Niełatwą mamy historię, w każdym zakątku naszego kraju znajdą się dobre i złe karty, ale próbujmy się z nimi zmierzyć pamiętając o tych złych, pokazujmy dobre. Doskonałym przykładem są wystawy w Galerii Zum przywracające historii i pamięci wielu ciekawych, zdolnych i  wartościowych artystów pochodzących z Elbląga, o których tu na miejscu często niewiele wiemy.
Stanisław Seyfried  


Galeria Zum – Elbląg
Malarstwo Elbląskie XX w.
Wystawa czynna od 1. 08. do 15. O9. 2012r.
Elbląg ul. Kowalska 3/5 D – Starówka
W godz. 12-17 od pon. do czw.


galeria-essey.pl

galeriaessey@wp.pl                                                                             

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież