Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Malarstwo Elbląskie XX wieku - „Od Bertholda Hellingratha do Harrego Schultza”

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
sobota, 28 lipca 2012 14:47

Każde miejsce na ziemi ma swoją historię, mniej lub bardziej wstydliwą czasami chwalebną a czasami zwykłą. Zapomnienie, odcięcie się od korzeni nie ubogaca, nie rozwija, szczególnie kiedy mamy do czynienia z dokonaniami w sztuce godnymi naszej uwagi. Cykl wystaw “Sztuka Elbląska XX wieku” zorganizowanych przez Stowarzyszenie Klaster Biznesu Kultury “BizArt”, działające od niedawna w Elblągu po raz pierwszy próbuje pokazać dokonania sztuki elbląskiej końca XIX  i początku XX wieku.Pierwsza majowa wystawa już się odbyła, pokazano kilka obrazów malarzy elbląskich działających na terenie Prus Wschodnich, Wolnego Miasta Gdańska i Niemiec. Do tej pory temat ten był lekceważony, ignorowany, wstydliwie pomijany. Wydaje się, że zorganizowany w ubiegłym roku pokaz marynistyki europejskiej w „Galerii Zum” dał asumpt do odczarowania rzeczywistości i pokazania korzeni, bardzo przecież znamienitych.


alt

Harry Schultz - "Kąpiące się na plaży"- olej


Tak jak poprzednio i tym razem Krystyna Olechnowicz zawiadująca elbląską galerią, ponownie zaprosiła Sopocki Dom Aukcyjny do współorganizacji  ekspozycji. Obejrzeć  można 46 obiektów, w większości jest to malarstwo , ale są także akwaforty, litografie, fotografie, a uzupełnienie stanowi bardzo ciekawy zbiór map  przedstawiających teren Żuław i Elbląga od XVII do XX wieku. Warto wspomnieć, że poza zbiorem Sopockiego Domu Aukcyjnego są także zbiory internetowej Sopockiej Galerii „Essey”, zbiory znanego gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa, oraz zbiory antykwariatu „Krak” z Ditzingen.


alt

Berthold Hellingrath - "Zimowy widok Gdańska - 1920 r."


Jak się okazało pozyskanie obiektów dla tej wystawy nie było proste, tym bardziej ekspozycja wydaje się cenniejsza. Przede wszystkim zobaczyć można dzieła Bertholda Hellingratha malarza urodzonego w Elblągu, który jako pięcioletni chłopiec wraz z rodzicami przeprowadził się do Gdańska. Do Elbląga powrócił z wielkim sentymentem po dwudziestu latach. Powstało wówczas wiele bardzo ciekawych prac, które dzisiaj są już wielka rzadkością, jednak na wystawie można zobaczyć dwie akwaforty Hellingratha przedstawiające Żuławy. Kościółek we wsi Wróblewo, położony nad kanałem i motyw ze Świbna.


Wielką rzadkość stanowią obrazy olejne elblążanina, na wystawie jest jeden, przedstawiający ulicę Piwną i kościół Mariacki w Gdańsku. Harrego Schultza, najbardziej rozpoznawalnego elbląskiego twórcę, reprezentują cztery obrazy. Jest obraz z jego wczesnego okresu, zatytułowany „Kąpiące się na plaży”, utrzymany w estetyce malarstwa impresjonistycznego, tak sporadycznie spotykanego w niemieckiej sztuce. Widok  ten jest wyjątkowym dziełem tej prezentacji, jest także mały obrazek, zatytułowany „Wejście do portu”, prawdopodobnie wystawiany na wystawie  w monachijskiej galerii „Glastpalast” w 1913 roku, na której artysta został nagrodzony Złotym Medalem.


alt

Berthold Hellingrath - "Brzeg zatoki w Orłowie - 1923r." - akwaforta


Obok możemy zobaczyć dzieło, jakże charakterystyczne dla jego twórczości, typowy obraz marynistyczny, ze względów ikonograficznych ważny dla Elbląga „Rudowęglowiec i loma”. Harry Schultz był jednym z niewielu malarzy europejskich, który malował kutry zalewowe, kurońskie i wiślane lomy, budowane zresztą w pobliskiej stoczni w Tolkmicku przez Gottfrieda Modersitzki. Tolkmickie lomy widywałem jeszcze jedynie na obrazach Stanisława Borysowskiego i Gerharda Grafa. Harry Schultz zapewne należy do najwybitniejszych malarzy Elbląga. Warty jest uhonorowania w swoim mieście. 


Inną mało znaną postacią a prezentowaną na elbląskiej wystawie jest Stanisław Chlebowski, malarz urodzony w pobliskim Braniewie, prezentujący wielką kulturę artystyczną, świetnie wykształcony, uczeń Lovisa Corintha, a zupełnie zapomniany, czeka na swoje odkrycie, tak jak wielu innych malarzy z tego regionu, o których będzie jeszcze czas napisać i przedstawić ich twórczość,  być może przy okazji następnej wystawy. Inną grupę malarzy tworzą artyści malujący motywy elbląskie, a mający luźne związki z Elblągiem na przykład Erich Scholtis, gdański malarz, uczeń słynnego ekspresjonisty niemieckiego Otto Mullera, mieszkający przez dwa lata, od 1944 do 1945 roku w powiecie nowodworskim we wsi Przemysław, czy  jeden z najwybitniejszych malarzy gdańskich Fritz Heidingsfeld. Prace obu malarzy można zobaczyć na wystawie w Galerii ZUM.


alt

Berthold Hellingrath - "Twierdza Wisłoujście - 1923 r." - akwaforta


Wielkie znaczenie dla Elbląga miała bliskość Królewca i miejscowej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie kształciło się wielu elblążan, gdzie studiowało wielu wielkich malarzy europejskich takich jak: Kathie Kollwitz, Lovis Corinth czy Edward Bischoff. Wydaje się, że wystawa dla miasta i jego historii stanowi dużą wartość, przełamuje barierę zapomnienia i braku tolerancji dla historii, na którą przecież my współcześni nie mieliśmy wpływu, ale z której możemy mądrze korzystać. Warto kontynuować te prezentacje i zachować  je dla sztuki i kultury. Warto, również zainteresować młodzież, która powinna wiedzieć, że mieszka w mieście, w którym jeszcze niedawno kwitł  wielki przemysł, że wielkie kompanie żeglugowe miały tu swoje siedziby, że odbywały się prestiżowe zawody wioślarskie, że rozwijała się kultura i sztuka. Jednocześnie, pamiętać trzeba, że z Elbląga wyjeżdżały oddziały szturmowe SA, brunatne koszule do akcji pacyfikacji gdańskich Żydów.


alt

Harry Schultz - "Rudowęglowiec i loma"- olej


Niełatwą mamy historię, w każdym zakątku naszego kraju znajdą się dobre i złe karty, ale próbujmy się z nimi zmierzyć pamiętając o tych złych, pokazujmy dobre. Doskonałym przykładem są wystawy w Galerii Zum przywracające historii i pamięci wielu ciekawych, zdolnych i  wartościowych artystów pochodzących z Elbląga, o których tu na miejscu często niewiele wiemy.
Stanisław Seyfried  


Galeria Zum – Elbląg
Malarstwo Elbląskie XX w.
Wystawa czynna od 1. 08. do 15. O9. 2012r.
Elbląg ul. Kowalska 3/5 D – Starówka
W godz. 12-17 od pon. do czw.


galeria-essey.pl

galeriaessey@wp.pl                                                                             

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież