Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Środki symetrii” Anny Waligórskiej - GALERIA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 29 kwietnia 2012 10:47

Elbląska galeria sztuki „Zum”, Krystyny Olechnowicz w ostatnim czasie przedstawia twórców bardzo ciekawych i ambitnych, prezentujących wysoki poziom artystyczny. Pewnie duża zasługa w tym samej szefowej, która dba o podnoszenie poprzeczki. Ostatnio coraz częściej zaprasza gości z innych ośrodków. Najlepszym przykładem na to niech będzie prezentowana niedawno, wyjątkowa wystawa ceramiki Kazimierza Kalkowskiego, czy ta ostatnia, młodej gdańszczanki Anny Waligórskiej.


GALERIA


Dużo by mówić o zaletach tej młodej malarki, dość powiedzieć, że jest to sztuka, która wpisuje się w pewien kanon młodego malarstwa gdańskiego. Tworzą je młode, zdolne artystki i to bynajmniej nie z jednej pracowni, od jednego profesora. Warto wymienić parę nazwisk : Justyna Dziechciarska, Anna Wypych, Anna Taut, Zosia Błażko, Marzena Ślusarczyk czy nasza bohaterka Anna Waligórska. Wszystkie młode, pracowite a do tego pioruńsko uzdolnione. Prawda, że ich malarstwo jest dość dobrze rozpoznawalne, ale czy z tego faktu można robić zarzut? Chyba nie, bowiem to nie jest przypadek. Malarstwo jest wynikiem pewnego porządku estetycznego, ciągłości artystycznej, do której gdańska uczelnia po prostu miała szczęście.


alt


alt

Anna Waligórska


Wyjaśniając ten problem uważam, że trzeba cofnąć się o prawie 90 lat i zobaczyć, gdzie i u kogo uczyli się przyszli profesorowie gdańskiej uczelni, będziemy wówczas mieli odpowiedź. To chyba jest już trzecie czy czwarte pokolenie po Nacht-Samborskim, Studnickim, Żuławskim, Cybisie, Potworowskim, Borysowskim, Kobzdeju. Jeżeli Anna Waligórska była studentką Hugona  Laseckiego i Macieja Świeszewskiego, którzy byli wychowankami  kapistów  Stanisława Borysowskiego i Marka Żuławskiego i jak dołączymy do tego przedmioty uzupełniające, witraż i rysunek, wówczas gniewnych Andrzeja Dyakowskiego i  Marii Targońskiej, będziemy mieli pełen obraz. Droga prowadzi prosto do Paryża. Tu nie ma przypadku i nie może go być, to jest pewnego rodzaju ciągłość pokoleniowa. To jednak nie wystarczy, trzeba mieć talent, być pracowitym i dobrze trafić. Waligórska trafiła dobrze, jej malarstwo, kolor, detal, akcent, powietrze, rysunek, kompozycja, tworzy estetykę inteligentnego realizmu, widać solidność i dobrze przepracowane studia. Na resztę przyjdzie jeszcze czas, choć artystka ma już swój patent na dobry obraz. Talent, a może instynkt, podpowiada jej pewne rozwiązania. Skrzętnie to wykorzystuje, czasem bardzo dobrze, czasem nieco gorzej. Maluje ludzi, pojedyncze osoby, ale jakby w dwóch postaciach, ta druga pojawia się zapewne z pokrętności, dwoistości natury ludzkiej.  Występuje jednak harmonia, centralny punkt obrazu jest stały i niezmienny, kompozycja sugeruje jakby były to karty do brydża, a więc rozstrzygająca gra. Jak powiedziała mi autorka: „odwołuję się do czasu, buduję wizję wokół środka, sugeruję pewną kolistość, powtarzalność czasową, resztę płaszczyzny pozostawiam prostą, linearną, niepowtarzalną.”


alt


alt


Obrazy Waligórskiej wskazują zatem na odwieczny problem natury ludzkiej, dwoistości  zła-dobra, wad-zalet, piękna-brzydoty. Autorka akceptuje to, ale również dopuszcza prawo wyboru. Anna Waligórska jest stypendystką „Ergo Hestii” oraz Prezydenta Miasta Gdańska i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracuje w gdańskiej uczelni jako asystentka w pracowni malarstwa ściennego i witrażu. Jej sytuacja, jako artysty jest zatem bardzo dobra. Nie ma tego całego bałaganu na głowie, który dopadł teraz artystów chcących wyżyć jedynie z tego co namalują i sprzedadzą. Może spokojnie malować. Anna Waligórska jest dopiero na początku, ale w Elblągu zobaczyliśmy, że jest na dobrej drodze, ciekawej i atrakcyjnej, prowadzącej w dobrym kierunku. Czekamy teraz na zjazd w kierunku autostrady .
Stanisław Seyfried

galeria-essey.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież