Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Środki symetrii” Anny Waligórskiej - GALERIA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 29 kwietnia 2012 10:47

Elbląska galeria sztuki „Zum”, Krystyny Olechnowicz w ostatnim czasie przedstawia twórców bardzo ciekawych i ambitnych, prezentujących wysoki poziom artystyczny. Pewnie duża zasługa w tym samej szefowej, która dba o podnoszenie poprzeczki. Ostatnio coraz częściej zaprasza gości z innych ośrodków. Najlepszym przykładem na to niech będzie prezentowana niedawno, wyjątkowa wystawa ceramiki Kazimierza Kalkowskiego, czy ta ostatnia, młodej gdańszczanki Anny Waligórskiej.


GALERIA


Dużo by mówić o zaletach tej młodej malarki, dość powiedzieć, że jest to sztuka, która wpisuje się w pewien kanon młodego malarstwa gdańskiego. Tworzą je młode, zdolne artystki i to bynajmniej nie z jednej pracowni, od jednego profesora. Warto wymienić parę nazwisk : Justyna Dziechciarska, Anna Wypych, Anna Taut, Zosia Błażko, Marzena Ślusarczyk czy nasza bohaterka Anna Waligórska. Wszystkie młode, pracowite a do tego pioruńsko uzdolnione. Prawda, że ich malarstwo jest dość dobrze rozpoznawalne, ale czy z tego faktu można robić zarzut? Chyba nie, bowiem to nie jest przypadek. Malarstwo jest wynikiem pewnego porządku estetycznego, ciągłości artystycznej, do której gdańska uczelnia po prostu miała szczęście.


alt


alt

Anna Waligórska


Wyjaśniając ten problem uważam, że trzeba cofnąć się o prawie 90 lat i zobaczyć, gdzie i u kogo uczyli się przyszli profesorowie gdańskiej uczelni, będziemy wówczas mieli odpowiedź. To chyba jest już trzecie czy czwarte pokolenie po Nacht-Samborskim, Studnickim, Żuławskim, Cybisie, Potworowskim, Borysowskim, Kobzdeju. Jeżeli Anna Waligórska była studentką Hugona  Laseckiego i Macieja Świeszewskiego, którzy byli wychowankami  kapistów  Stanisława Borysowskiego i Marka Żuławskiego i jak dołączymy do tego przedmioty uzupełniające, witraż i rysunek, wówczas gniewnych Andrzeja Dyakowskiego i  Marii Targońskiej, będziemy mieli pełen obraz. Droga prowadzi prosto do Paryża. Tu nie ma przypadku i nie może go być, to jest pewnego rodzaju ciągłość pokoleniowa. To jednak nie wystarczy, trzeba mieć talent, być pracowitym i dobrze trafić. Waligórska trafiła dobrze, jej malarstwo, kolor, detal, akcent, powietrze, rysunek, kompozycja, tworzy estetykę inteligentnego realizmu, widać solidność i dobrze przepracowane studia. Na resztę przyjdzie jeszcze czas, choć artystka ma już swój patent na dobry obraz. Talent, a może instynkt, podpowiada jej pewne rozwiązania. Skrzętnie to wykorzystuje, czasem bardzo dobrze, czasem nieco gorzej. Maluje ludzi, pojedyncze osoby, ale jakby w dwóch postaciach, ta druga pojawia się zapewne z pokrętności, dwoistości natury ludzkiej.  Występuje jednak harmonia, centralny punkt obrazu jest stały i niezmienny, kompozycja sugeruje jakby były to karty do brydża, a więc rozstrzygająca gra. Jak powiedziała mi autorka: „odwołuję się do czasu, buduję wizję wokół środka, sugeruję pewną kolistość, powtarzalność czasową, resztę płaszczyzny pozostawiam prostą, linearną, niepowtarzalną.”


alt


alt


Obrazy Waligórskiej wskazują zatem na odwieczny problem natury ludzkiej, dwoistości  zła-dobra, wad-zalet, piękna-brzydoty. Autorka akceptuje to, ale również dopuszcza prawo wyboru. Anna Waligórska jest stypendystką „Ergo Hestii” oraz Prezydenta Miasta Gdańska i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracuje w gdańskiej uczelni jako asystentka w pracowni malarstwa ściennego i witrażu. Jej sytuacja, jako artysty jest zatem bardzo dobra. Nie ma tego całego bałaganu na głowie, który dopadł teraz artystów chcących wyżyć jedynie z tego co namalują i sprzedadzą. Może spokojnie malować. Anna Waligórska jest dopiero na początku, ale w Elblągu zobaczyliśmy, że jest na dobrej drodze, ciekawej i atrakcyjnej, prowadzącej w dobrym kierunku. Czekamy teraz na zjazd w kierunku autostrady .
Stanisław Seyfried

galeria-essey.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież