Przeciw niszczeniu Polski! » Apel więźniów politycznych stanu wojennego oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. Sygnatariusze n... Jeśli Zielony Ład będzie forsowany, to Polacy zapłacą za to 2400 milia... » Jeszcze przed chwilą społeczeństwa europejskie były zalewane informacjami, że tzw. Zielony Ład jest ... Janusz Szewczak: To były niezwykle ważne słowa Karola Nawrockiego. Dot... » „Karol Nawrocki na dodatkowe obciążenia podatkowe się nie zgodzi. Wystarczy sobie wyobrazić, co się ... Przemówienie Karola Nawrockiego: "Wybory 18 maja będą referendum za od... » „Chcę, żeby Polska była wielka, żeby Polska była silna, żeby Polska była ambitna. Polska musi być wi... Brunatny czas dwóch gdańskich zbrodniarzy » Przed 80. laty, 30 marca 1945 roku, wojska polsko-sowieckie weszły do Gdyni i Gdańska. Rozkaz wydany... Kto oszukał sopockich radnych? Prokurator wzywa do Bydgoszczy... » Nabiera tempa wszczęte w 2023 roku dochodzenie w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez b... Emma Popik ozdabiała Gdańsk » W Drohicznie zmarła Emma Popik (80.l.). Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, na... Karol Nawrocki z poparciem NSZZ „Solidarność” » Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisał w czwartek umowę programową z Komisją Kra... Ankieta w PSL - dalej od Hołowni? » Władze PSL rozesłały do wszystkich członków partii ankietę zawierająca kilkadziesiąt pytań dotyczący... Prezes Trybunału Konstytucyjnego oskarża rządzących o zamach stanu! Sk... » Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski na konferencji prasowej poinformował o tym, że ...
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
środa, 01 stycznia 2025 19:21
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
Po raz 46. pracownicy oliwskiej Akademii Wychowania Fizycznego i
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bogusław Górecki - „Wśród wiatraków na Żuławach”
środa, 04 grudnia 2024 23:40
Bogusław Górecki - „Wśród wiatraków na Żuławach”
Ostatnio miałem przyjemność wzięcia udział w przygotowaniach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wspomnienie o Zuzannie Strzeleckiej „Zuli”

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 września 2012 16:36

Urodziła się w Wilnie, w 1924 roku. Malarstwo studiowała w gdańskiej PWSSP w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego oraz tkactwo dekoracyjne w pracowni prof. Józefy Wnukowej. Dyplom uzyskała w 1955roku. Od 1950 do 1955 roku pracowała w zakładzie naukowo – badawczym tkaniny dekoracyjnej przy PWSSP w Gdańsku. Była żoną malarza Mariana Strzeleckiego (1924-1973). Należała do grona studentów, odważnych założycieli Komitetu Paryskiego, wychowanków Józefa Pankiewicza. Profesorów, którzy po wojnie stworzyli koloryzm polski. Z wieloma z nich: Cybisem, Żuławskim czy Potworowskim była zaprzyjaźniona. Malarstwa zaczęła uczyć się w Wilnie na Antokolu. Podczas wojny chodziła na zajęcia do pracowni  znanego polskiego malarza Czesława Znamierowskiego. Jak się później okazało, była to bardzo dobra szkoła malowania, wystarczyła na to aby zdać egzaminy do powstającego w 1945 roku w Sopocie Instytutu Sztuk Plastycznych.


alt


W marcu 2010 roku pani Zula Strzelecka, udzieliła mi obszernego wywiadu. Rozmawialiśmy o szkole sopockiej, socrealizmie, klimacie kurortu, słynnych kolacjach sopockich, sztuce, przyjaźniach, ale również o początkach na uczelni. Wśród najważniejszych dla siebie profesorów oprócz Samborskiego i Wnukowej Pani Zula wymieniła wówczas Kazimierza Śramkiewicza i Piotra Gajewskiego prowadzącego tkaninę. Natomiast o wiele większe grono stanowili jej przyjaciele, studenci : Hanna  Wójcik, Daniela Droździecka, Zula Polasińska, Janina Solska, Rajmund Pietkiewicz, Władysław Jackiewicz, Kazimierz Ostrowski „Kachu”, Bohdan Borowski czy Jerzy Zabłocki. Od samego początku mocno zaangażowała się w życie artystyczne Sopotu, a przede wszystkim uczelni. Ze swoim przyszłym mężem poznała się w 1946 roku, wraz z nim studiowała malarstwo u prof. Artura Nacht-Samborskiego. Po studiach Marian Strzelecki został asystentem prof. Józefy Wnukowej i razem już, jak wielu innych pracowników uczelni , brał udział w pracach plastycznych przy odbudowie gdańskiej starówki. 


alt

Zula  Strzelecka, malarstwo na tkaninie, technika unikatowa.


Po tragicznej śmierci męża w 1973 roku wszystko się odmieniło, zakończył się pewien etap twórczości artystycznej, rozpoczął inny, jeszcze intensywniejszy. Pod koniec lat 90, pani Zula, zaangażowała się mocno w pomoc będącej już na emeryturze Józefie Wnukowej, byłej  swojej pani profesor, tak zresztą jak wiele innych osób miedzy innymi prof. Maria Targońska. Zuzanna Strzelecka sama o swojej twórczości wypowiadała się bardzo skromnie. Pierwszą wystawę miała w Operze Bałtyckiej, dużo wystawiała. Ostatnia wystawa odbyła się w maju w Sztokholmie, prace jeszcze nie zdążyły wrócić do kraju. W swojej twórczości zawsze szła wyznaczoną wcześniej drogą, prezentując swój rozpoznawalny styl. Trudno zauważyć w jej malarstwie rękę Samborskiego, bowiem on zawsze swoim studentom dawał dużą swobodę i pozwalał na rozwój talentu. Zuzanna Strzelecka należała do pokolenia twórców obarczonych pewnym piętnem, piętnem związanym z dwoistością postaw, z czego doskonale zdawała sobie sprawę, o czym otwarcie mówiła. Jednak zasady, które zaszczepił profesor, uniwersalnej myśli na temat sztuki pozwoliły jej w czasach panowania socrealizmu, kiedy kształtował się jej artystyczny wizerunek, wybrać własną drogę. Prawdziwa sztuka okazała się najważniejsza, pomimo tego, co działo się dookoła. Zuzanna Strzelecka zmarła 16 sierpnia 2012 roku i została pochowana na cmentarzu w Sopocie.
Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież