O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Powrót do przeszłości - Backstreet Boys zaśpiewają w Ergo Arenie

Backstreet Boys to chyba najsłynniejszy boysband świata. Im starszy tym lepszy? A może odgrzewane kotlety? O tym przekonamy się już w niedzielę, kiedy zagrają w Ergo Arenie.


Formacja powstała w 1993 roku w Orlando na Florydzie. Był to klasyczny model budowy boysbandu. Rok wcześniej na castingach poznali się AJ McLean, Howie Dorough oraz Nick Carter. Nieco później do składu dołączył Kevin Richardson, który później zwerbował swojego kuzyna, Briana Littrella. Oczywiście za tym wszystkim stał guru jeśli chodzi o management gwiazd popu tamtego okresu, Lou Pearlman, który kilka lat temu został skazany na ćwierć wieku za kratkami w związku z oszustwami bankowymi.


W ogóle lata 90. były wspaniałym okresem dla muzyki. Takie czasy szybko nie wrócą. Było miejsce na wszystko. Pierwsza połowa dekady była rewelacyjna dla grunge'u i muzyki gitarowej w ogóle, druga zaś została zdominowana przez pop. W tym wszystkim dodatkowo świetnie radziły sobie rave, techno czy rap. Takie różnorodności nie było chyba nigdy. Ale też warto zaznaczyć, że niemalże każdy wykonawca lat 90. - bez względu na gatunek, który tworzył – robił muzykę na najwyższym poziomie. Można było czegoś nie lubić, ale nie można było tym gardzić. Dziś mamy sytuację dokładnie odwrotną.


Niestety. Wszystko, co dobre jest spychane do piwnicy, bo mainstreamowe media muzyczne stawiają na bezmózgą popelinę. Wszystko dzięki majorsom, czyli największym wytwórniom, które opłacają chociażby radia, żeby puszczały to, co one chcą. Natomiast wszelkiego rodzaju ciekawi wykonawcy z najróżniejszych kręgów muszą się pałętać w undergroundzie, licząc na to, że ktoś ich wykopie z czeluści internetu. Aż szkoda, że w Polsce nie ma niezależnych pod tym względem dużych stacji muzycznych.
Wróćmy jednak do Backstreet Boys. Każdy ich kiedyś słuchał, każdy znał ich największe przeboje, które królowały na szkolnych dyskotekach. Dziewczyny piszczały, kochały się w nich, nosiły koszulki z podobiznami członków zespołu, przytulały do piersi plakaty czy kasety. Chłopaki zaś uczyli się układów choreograficznych, żeby później na długich przerwach w szkole móc się zaprezentować i zaimponować płci przeciwnej, żeby spojrzały poza wspomniany plakat.


Dwa lata po zawiązaniu się składu zespół wydał pierwszy singiel, „We've Got It Goin' On”, który z miejsca w Niemczech pokrył się platyną. Rok później w końcu ukazał się pierwszy album długogrający zatytułowany po prostu „Backstreet Boys”, z którym ruszyli w światową trasę koncertową, na której znalazła się także Polska, a dokładnie Sopot. Chyba nie trzeba mówić jaka wtedy zapanowała masowa histeria wśród nastolatek. Kolejne płyty, wydawane w latach 1997-2000, czyli „Backstreet's Back”, „Millennium” oraz „Black&Blue” również były wielkimi sukcesami, które ugruntowały pozycję zespołu na rynku muzyki pop.


W roku 2001 nad zespołem zaczęły się gromadzić czarne chmury. Członkowie mieli coraz więcej problemów osobistych, często mówiło się również o rozpadzie. Zespół zrobił sobie jednak tylko przerwę, w której najaktywniejszy był Nick Carter, który wydał solową płytę. Mocno odbiegającą stylem od jego dotychczasowych dokonań, bo była... rockowa. No dobra, trochę rockowa.


Cztery lata później Backstreet Boys wrócili do gry. W 2005 roku ukazał się album „Never Gone”. Jednak widać było, że cały czas są jakieś problemy, które nie pozwalały formacji wrócić do najwyższej formy. W połowie 2006 roku zespół opuścił Kevin Richardson, zaś w 2007 BSB wydali album „Unbreakable”. Bardzo wymowny był to tytuł. Płyta okazała się bardzo osobistym manifestem zespołu, który pokazał, że nie tak łatwo jest ich złamać. Poszli za ciosem. Dwa lata później na rynku pojawiła się płyta „This is Us”, w 2012 roku do składu powrócił Richardson, z którym to na pokładzie wydali swój ostatni krążek, „In A World Like This”. I to właśnie jego promująca trasa już po raz drugi w tym roku zahaczy o Polskę.
W lutym wrócili do naszego kraju po osiemnastu latach nieobecności. - Przepraszamy, że musieliście tyle czekać, bardzo dobrze jest tu wrócić – mówił AJ McLean przed lutowym koncertem na warszawskim Torwarze. Wtedy koncert został wyprzedany. Jak będzie teraz w sporo większej Ergo Arenie? To się okaże. Na pewno będzie sporo osób, które będą chciały sobie przypomnieć szczenięce lata, wspomnieć jak to się poszczególne hity przegrywało kasety albo zgrywało bezpośrednio z telewizora.


Koncerty BSB to dziś bardzo przekrojowa podróż przez wszystkie lata ich działalności. Są nowe kompozycje, to oczywiste. Ale nie brakuje też klasyków, jak „I Want It That Way”, "Quit Playing Games (With My Heart)" czy wielu innych. Czy chłopcy, a teraz już panowie, z Orlando będą jak wino – im starsi, tym lepsi? Czy też będzie to próba przeżucia czerstwego kotleta z podstawówkowych kolonii? Okaże się już w niedzielę. Jedno jest natomiast pewne – tak czy inaczej – publiczność będzie się bawić wyśmienicie.


Backstreet Boys, niedziela, 27 lipca, godz. 20, Ergo Arena, Gdańsk, ul. Plac Dwóch Miast 1, bilety: 90-699zł


Patryk Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież