Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

iFestival w nowej odsłonie

- Co roku staraliśmy się o to, aby ściągnąć do Polski Die Antwoord. W końcu się udało – mówi Dawid Należyty z Illegalbreaks, którzy organizują iFestival. W tym roku impreza zmienia swoją formułę na bardziej rozbudowaną. Dwa festiwalowe dni odbędą się we wtorek w Warszawie i w sobotę w Gdańsku.


Do tej pory wyglądało to następująco – Before iFestival, który podsycał apetyt publiczności przed głównym wydarzeniem, którym był już sam iFestival odbywający się w Gdańsku. W tym roku jest inaczej. Illegalbreaks postanowili zrobić dwudniowy festiwal. Ale w nieco innej konwencji niż tradycyjna. Przede wszystkim dwa miasta – Warszawa i Gdańsk. Poza tym dwa dni, które są od siebie oddalone – wtorek i sobota. Wakacyjny termin jednak nie przeszkadza wielu osobom w takim rozstrzale kilometrowym oraz czasowym. Oba wydarzenia cieszą się dużym zainteresowaniem.
Na pewno jednak dużo większe zapotrzebowanie na bilety jest w stolicy. Do tego stopnia, że organizatorzy musieli przenieść imprezę z Soho Factory na Torwar. – Całe szczęście wszystko logistycznie pozostaje bez zmian, udało nam się porozumieć zarówno z jednym, jak i drugim obiektem – tłumaczy Dawid Należyty.


Illegalbreaks nie ukrywają, że takie terminy imprezy były też podyktowane wolnymi terminami wykonawców. – Wszystko tak naprawdę było ustawione pod Die Antwoord. Co roku staraliśmy się ich ściągnąć, sami jesteśmy ich fanami, fajnie, że w końcu się udało – mówi Należyty. Die Antwoord to swoisty fenomen na rynku muzycznym. Powstali w 2008 roku i z miejsca stali się naczelnymi dziwakami muzyki alternatywnej. Wszystko za sprawą łączenia południowoafrykańskiej kultury Zef z rapem i ravem. Kiedy w 2010 roku przyjechali na Open’era większość ludzi ze zdziwieniem patrzyła na trójkę dziwaków, którą stanowią Ninja, Yo-Landi i Dj Hi-Tek. Wtedy ich muzyka była zarezerwowana dla maniaków ciekawych brzmień. Dziś to prawdziwa – histeria to może za duże słowo – ale swego rodzaju uwielbienie. Ich muzyka zaczęła ewoluować w bardziej taneczne klimaty, dzięki czemu też trafili do szerszego grona odbiorców. No i te wideoklipy – palce lizać!


Obok Die Antwoord dwie największe nazwy w Warszawie to Dub FX oraz Aphrodite. Ten pierwszy to Australijczyk, który cały swój repertuar tworzy jedynie za pomocą własnego głosu. Zapętla, dodaje efekty, remixuje. Jest to na pewno jedna z ważniejszych postaci alternatywnej muzyki elektronicznej. Podobnie jak legenda, Aphrodite. Brytyjczyk to absolutny mistrz i król muzyki drum and bass. Nawet jeśli nie wiesz kto to jest, to na pewno znasz jakiś jego utwór.

Dub FX początkowo miał wystąpić w Gdańsku, jednak ze względów logistycznych trzeba było go przenieść do stolicy. Ale nic straconego. Organizatorzy obiecali, że szybko pojawi się nad morzem i słowa dotrzymali. Już 30 sierpnia muzyk z Antypodów wystąpi w B90, czyli tam gdzie i iFestival będzie miał miejsce.


Jego absencja mogła się wiązać ze spadkiem frekwencji w Gdańsku. Na szczęście jednak wszystko idzie zgodnie z planem. – W Gdańsku sprzedaż biletów wygląda bardzo dobrze, zastąpiliśmy Dub FX inną gwiazdą, Andym C – stwierdza Należyty. – W ogóle, w obu lokalizacjach staraliśmy się tak dobrać artystów, żeby trafili do jak najszerszego grona osób słuchających muzyki elektronicznej. Zarówno polscy, jak i zagraniczni wykonawcy zapewnią dobry poziom - dodaje. Poza tym duża nazwą, która zawita do B90 będzie Black Sun Empire.


Illegalbreaks mówią, że chcieli zrobić jeszcze bardziej rozbudowany program tegorocznej edycji, ale nie udało się zgrać niektórych terminów. Zapewniają jednak, że wszystko jeszcze przed nimi i festiwal będzie się rozrastać. W ogóle ta impreza już wyrobiła sobie dobrą markę. W moim odczuciu to drugi, po Audioriver, najważniejszy polski festiwal z muzyką elektroniczną. Inną niż w Płocku, ale przecież o to chodzi. Żeby nie powielać, a robić coś nowego.


iFestival:

Warszawa – Torwar, ul. Łazienkowska 6A, bilety: 130zł, godz. 19.30

Gdańsk – B90, ul. Doki 1, bilety: 49zł, godz. 20

Szczegóły na stronie internetowej www.illegalbreaks.com


Patryk Gochniewski

fot. mat. prasowe

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież