Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

iFestival w nowej odsłonie

- Co roku staraliśmy się o to, aby ściągnąć do Polski Die Antwoord. W końcu się udało – mówi Dawid Należyty z Illegalbreaks, którzy organizują iFestival. W tym roku impreza zmienia swoją formułę na bardziej rozbudowaną. Dwa festiwalowe dni odbędą się we wtorek w Warszawie i w sobotę w Gdańsku.


Do tej pory wyglądało to następująco – Before iFestival, który podsycał apetyt publiczności przed głównym wydarzeniem, którym był już sam iFestival odbywający się w Gdańsku. W tym roku jest inaczej. Illegalbreaks postanowili zrobić dwudniowy festiwal. Ale w nieco innej konwencji niż tradycyjna. Przede wszystkim dwa miasta – Warszawa i Gdańsk. Poza tym dwa dni, które są od siebie oddalone – wtorek i sobota. Wakacyjny termin jednak nie przeszkadza wielu osobom w takim rozstrzale kilometrowym oraz czasowym. Oba wydarzenia cieszą się dużym zainteresowaniem.
Na pewno jednak dużo większe zapotrzebowanie na bilety jest w stolicy. Do tego stopnia, że organizatorzy musieli przenieść imprezę z Soho Factory na Torwar. – Całe szczęście wszystko logistycznie pozostaje bez zmian, udało nam się porozumieć zarówno z jednym, jak i drugim obiektem – tłumaczy Dawid Należyty.


Illegalbreaks nie ukrywają, że takie terminy imprezy były też podyktowane wolnymi terminami wykonawców. – Wszystko tak naprawdę było ustawione pod Die Antwoord. Co roku staraliśmy się ich ściągnąć, sami jesteśmy ich fanami, fajnie, że w końcu się udało – mówi Należyty. Die Antwoord to swoisty fenomen na rynku muzycznym. Powstali w 2008 roku i z miejsca stali się naczelnymi dziwakami muzyki alternatywnej. Wszystko za sprawą łączenia południowoafrykańskiej kultury Zef z rapem i ravem. Kiedy w 2010 roku przyjechali na Open’era większość ludzi ze zdziwieniem patrzyła na trójkę dziwaków, którą stanowią Ninja, Yo-Landi i Dj Hi-Tek. Wtedy ich muzyka była zarezerwowana dla maniaków ciekawych brzmień. Dziś to prawdziwa – histeria to może za duże słowo – ale swego rodzaju uwielbienie. Ich muzyka zaczęła ewoluować w bardziej taneczne klimaty, dzięki czemu też trafili do szerszego grona odbiorców. No i te wideoklipy – palce lizać!


Obok Die Antwoord dwie największe nazwy w Warszawie to Dub FX oraz Aphrodite. Ten pierwszy to Australijczyk, który cały swój repertuar tworzy jedynie za pomocą własnego głosu. Zapętla, dodaje efekty, remixuje. Jest to na pewno jedna z ważniejszych postaci alternatywnej muzyki elektronicznej. Podobnie jak legenda, Aphrodite. Brytyjczyk to absolutny mistrz i król muzyki drum and bass. Nawet jeśli nie wiesz kto to jest, to na pewno znasz jakiś jego utwór.

Dub FX początkowo miał wystąpić w Gdańsku, jednak ze względów logistycznych trzeba było go przenieść do stolicy. Ale nic straconego. Organizatorzy obiecali, że szybko pojawi się nad morzem i słowa dotrzymali. Już 30 sierpnia muzyk z Antypodów wystąpi w B90, czyli tam gdzie i iFestival będzie miał miejsce.


Jego absencja mogła się wiązać ze spadkiem frekwencji w Gdańsku. Na szczęście jednak wszystko idzie zgodnie z planem. – W Gdańsku sprzedaż biletów wygląda bardzo dobrze, zastąpiliśmy Dub FX inną gwiazdą, Andym C – stwierdza Należyty. – W ogóle, w obu lokalizacjach staraliśmy się tak dobrać artystów, żeby trafili do jak najszerszego grona osób słuchających muzyki elektronicznej. Zarówno polscy, jak i zagraniczni wykonawcy zapewnią dobry poziom - dodaje. Poza tym duża nazwą, która zawita do B90 będzie Black Sun Empire.


Illegalbreaks mówią, że chcieli zrobić jeszcze bardziej rozbudowany program tegorocznej edycji, ale nie udało się zgrać niektórych terminów. Zapewniają jednak, że wszystko jeszcze przed nimi i festiwal będzie się rozrastać. W ogóle ta impreza już wyrobiła sobie dobrą markę. W moim odczuciu to drugi, po Audioriver, najważniejszy polski festiwal z muzyką elektroniczną. Inną niż w Płocku, ale przecież o to chodzi. Żeby nie powielać, a robić coś nowego.


iFestival:

Warszawa – Torwar, ul. Łazienkowska 6A, bilety: 130zł, godz. 19.30

Gdańsk – B90, ul. Doki 1, bilety: 49zł, godz. 20

Szczegóły na stronie internetowej www.illegalbreaks.com


Patryk Gochniewski

fot. mat. prasowe

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież