Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
czwartek, 01 czerwca 2023 06:39
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
O godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się zaległy mecz Abramczyk
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Open'er '14: udany drugi dzień festiwalu

Dużo większa frekwencja towarzyszyła drugiemu dniu Open'era. Ale nic dziwnego jeśli na scenie pojawił się Pearl Jam.


Zanim o kolejnych headlinerach, trzeba powiedzieć, że gdyńskie lotnisko odwiedziło chyba dwa razy więcej ludzi niż w środę. W końcu teren zaczął tętnić życiem. Owszem, kiedy chciało się coś zjeść, trzeba było swoje odstać, ale dużo przyjemniej uczestniczy się w festiwalu jeśli jest na nim tłoczno.


alt


O godz. 18 odbyła się konferencja w której po raz pierwszy w gdyńskiej historii Open'era uczestniczył prezydent miasta, Wojciech Szczurek. Było to wzajemne odbijanie uprzejmości, jak to zwykle w takich wypadkach bywa, ale na pewno prawdą są słowa, że festiwal jest w tej chwili największa marką Gdyni, która rozsławia miasto.


alt


Przejdźmy jednak do części muzycznej. Koncert na dużej scenie otworzyła formacja MGMT. Szkoda że było to tak wcześnie, bo w ciemności efekty wizualne towarzyszące ich występom wyglądają dużo lepiej. Myślę, że dla wielu osób, które tylko pobieżnie znają twórczość nowojorczyków, ten koncet był zaskoczeniem. I dało sięto odczuć. MGMT grają dość zróżnicowany i stonowany materiał, nie ma tu już za wiele miejsca dla bardziej tanecznych rytmów, które towarzyszyły im na początku kariery. Owszem, zabrzmiały "Time To Pretend", "Kids" czy "Electric Feel", które od razu obudziły wszystkich zgromadzonych pod Open'er Stage. Występ jednak na plus - szału nie było, ale pewno można mówić o solidnym występie.


alt


Poza tym warto odnotować dwa nieco "mniejsze" koncerty. Jagwar Ma rozsadzili swoim eksperymentalnym tanecznym repertuarem Alter Stage, która i tak pękała już w szwach i wokół, natomiast The Afghan Whighs bardzo dobrze rozgrzali tych, którzy przede wszystkim przyjechali w czwartek do Kosakowa ze względu na Pearl Jam.


Skoro już wywołałem Pearl Jam do tablicy, to należy wystawić laurkę drugiemu headlinerowi. Mam nadzieję, że muzycy z The Black Keys byli gdzieś obok sceny i robili notatki z tego, jak koncert headlinera powienien wyglądać. Było dużo lepiej niż cztery lata temu. Mimo że panowie z Pearl Jam wyglądają coraz gorzej, to brzmią coraz lepiej. Na Open'erze 2010 zabrakło iskry. Tym razem była kaskada eksplozji. Bardzo liczyłem na to, że będzie to świetny koncert. I taki był, na szczęście.


alt


Pearl Jam jest w trasie promującej płytę "Lighting Bolt". Wiadomo, zabrzmiało co nieco z tego albumu, ale występ był ogólnie bardzo przekrojowy. Nie zabrakło klasyków, jak "Even Flow" czy "Jeremy" oraz hitów sprzed kilku lat - "Got Some". Jednak przekrojowość to nie jedyny atut tego koncertu. Amerykanie świetnie budowali napięcie. Zaczęli od wybuchu bomby jądrowej, by później opadać niczym radioaktywny pył. Rozbudzona i wprowadzona w trans publiczność zupełnie inaczej wtedy reagowała na piękne ballady.


Eddie Vedder fantastycznie współpracował z polską widownią. Co chwilę zagajał, zaczepiał, mówił trochę po polsku, często przypominał o tym, żeby było bezpiecznie. Jak widać chyba nigdy nie zapomni tego, co się stało w Roskilde w 2000 roku, kiedy podczas koncertu zginęło osiem osób, którym poświęcono utwór "Love Boat Captain". Wyróżniony mógł się czuć Mikołaj Ziółkowski, bo i on dostał dedykację do piosenki "Pilot". - Chciałbym podziękować Mikołajowi, bo gdyby nie jego telefon do kogoś z Warszawy, dziś nie bylibyśmy tu z wami w komplecie, bo jeden z nas zapomniał paszportu - mówił ze sceny Vedder.


alt


Podsumowując - Pearl Jam zagrali świetny koncert. Odrobili z nawiązką to, czego nie zrobili cztery lata temu. I dobrze, bo - wydaje mi się - że było też więcej osób niż w 2010. Ale może to tylko złudzenie spowodowane, że nibyli tak bardzo ściśnięci? Mało istotne. Pod sceną było morze ludzi, któzy bawili się tak dobrze, jak sami panowie z Pearl Jam.


Patryk Gochniewski

fot. Patrycja Sobucka

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież