Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Reklama
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

O jedną gitarę mniej - odszedł Jerzy Kossela

Jerzy Kossela, jeden z założycieli Czerwonych Gitar, zmarł w wieku 74 lat. Urodzony w Częstochowie, ale od lat mieszkający w Gdyni muzyk napisał wiele przebojów zespołu, w tym „Matura” czy najbardziej trójmiejską w dorobku „Historię jednej znajomości”.

 

O śmierci Kosseli, w sobotni poranek, 7 stycznia, poinformowała oficjalna strona Czerwonych Gitar. Kompozytor przegrał walkę z długoletnią chorobą. Dlatego też w ostatnim czasie na scenie występował jedynie okazjonalnie. Ostatni raz za gitarę chwycił 21 listopad ubiegłego roku, kiedy to zespół grał w gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej.


Swoją przygodę z muzyką rozpoczynał w 1961 roku, kiedy założył zespół Elektron. Rok później przekształcił się on w słynnych Niebiesko-Czarnych. W karierze nie przeszkodziła Kosseli nawet służba wojskowa (1962-64). Wtedy też, poza występami z zespołem wojskowym i macierzystą formacją, myślał o powołaniu nowego tworu.


I tak powstała Pięciolinia, która 3 stycznia 1965 roku została oficjalnie przemianowana na Czerwone Gitary. Zespół ponadczasowy, który na zawsze nie tylko wpisał się do annałów polskiego rock and rolla i bigbitu, ale także zapisał się w pamięci całych pokoleń słuchaczy oraz dorobił się łatki polskich Beatlesów.


Jerzy Kossela jednak szybko opuścił szeregi nowego zespołu, bo w kwietniu 67 roku. Dopiero w latach 90. występował z nim gościnnie. Na powrót do składu trzeba było czekać aż do 1999 roku.


W 2011 roku muzyk został odznaczony orderem Gloria Artis. Jest także laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.


Kompozycyjnie swoją przygodę z Czerwonymi Gitarami zakończył w 2015 roku, kiedy to na płycie „Jeszcze raz” znalazła się jedna jego piosenka, „Kocham dwie dziewczyny na raz”. Ze sceną zaś pożegnał się podczas wspomnianego listopadowego koncertu w Gdańsku.


goch

fot. mat. prasowe

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież