Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prapremiera „Evy Peron”

altPolska prapremiera spektaklu „Eva Peron” argentyńskiego pisarza absurdysty, Copi'ego, odbędzie się w sobotę, 22 maja, o godzinie 19.00, na Scenie Malarnia w Teatrze Wybrzeże przy Targu Węglowym w Gdańsku. Reżyseruje Kuba Kowalski, scenografię do spektaklu przygotowuje Katarzyna Stochalska. W roli tytułowej - Łukasz Konopka! To przewrotna, niby-biograficzna sztuka traktująca o Evie Peron - legendarnej Evicie.


Opowieść o ostatnich godzinach życia Evy Peron, uwielbianej przez Argentyńczyków prezydentowej, prawie świętej Evity. Cały kraj zamarł, w pałacu, na korytarzach tłum oficjeli, dziennikarze z całego świata i zwykli ludzie czekają na wieść o jej ostatecznym odejściu. Czekają już dziesiąty dzień. Tymczasem w salonie, zamknięta z czwórką najbliższych jej osób, schorowana Evita wcale nie jest tak chętna do umierania. Do końca próbuje budować i na nowo podsycać legendę własnej osoby. A jak to zrobić gdy gdzieś zgubiła się ukochana suknia prezydentowej?


alt


alt


alt


alt- Dramat Copi'ego to przede wszystkim traktat o płynnej granicy pomiędzy rzeczywistością a iluzją, traktat o rozmywającej się tożsamości – powiedział Kuba Kowalski. - Nie chodzi o odtworzenie biografii Evy Peron na scenie, bo dla polskiego widza nie jest to postać szczególnie znana, myślę że Polakom kojarzy się ona bardziej z Madonną i musicalem „Evita”, niż z autentyczną postacią historyczną. I myślę, że chyba dobrze, bo Copi napisał tekst o dość wybuchowej mieszance. To opowieść o polityku, aktorce, kimś, kto uprawia rodzaj pop polityki – ona była populistą, przede wszystkim na tym polegała jej działalność polityczna.  Czyli skrzyżowanie świata: pop kultury, polityki, mediów. To próba opowiedzenia co dzieje się z człowiekiem, który – jako cel życiowy – postawił kreację, wymyślanie siebie, sprzedawanie własnego wizerunku. Mówię człowiekiem, bo tekst Copiego nie zawiera bezpośrednio wskazówek, że tę rolę ma grać mężczyzna. Jednak tak było na światowej prapremierze i – wydaje mi się – że dopiero wtedy uruchamia się prawdziwy sens sztuki. Opowiadamy o kimś, kto całe życie gra, fałszuje. I dlatego sięgnąłem po męskiego odtwórcę roli Evy Peron.

Copi
EVA PERON
Przekład: Edward Wojtaszek
Reżyseria: Kuba Kowalski
Dramaturg: Jakub Roszkowski
Scenografia: Katarzyna Stochalska
Muzyka: Piotr Dziubek
Światło: Damian Pawella
Ruch sceniczny: Paweł Skalski
Wideo: Tomasz Bergmann

Występują: Krzysztof Gordon (Peron), Dorota Kolak (Matka), Łukasz Konopka (Evita), Maciej Konopiński (Ibiza), Marcin Krzyżanowski (Carlos / gościnnie), Wanda Skorny (Pielęgniarka)


alt


Polska prapremiera: sobota, 22 maja, godzina 19.00, Scena Malarnia
Spektakle grane będz codziennie: od 23 do 27 maja i od 13 do 16 czerwca 2010 r.


alt


Copi (ur. 1939, zm.1987) - argentyński prozaik, dramatopisarz i rysownik. Większość życia spędził w Paryżu. Był członkiem Tse, stowarzyszenie francusko-argentyńskich artystów, z którymi w 1969 roku wystawił sztukę biograficzną EVA PERON. Copi współpracował także z awangardową grupą, do której należał Fernando Arrabal, Roland Topor i Alejandro Jodorowsky. Stworzony przez nich RUCH PANICZNY opierał się na trzech filarach: terrorze, humorze i spontaniczności. Patronem ruchu był grecki Pan, a inspiracją - twórczość Buñuela i TEATR OKRUCIEŃSTWA Artauda.

Kuba Kowalski (ur. 1981) - student sinologii na Uniwersytecie Warszawskim i w National Taiwan Normal University w Taipei na Tajwanie, oraz reżyserii teatralnej w krakowskiej PWST. Był asystentem m.in. Bogdana Hussakowskiego i Krystiana Lupy. Wyreżyserował, w ramach projektu K.O.3, krótką operę współczesną ICH BIN RITA Detleva Glanerta w Hebbel-Theater w Berlinie oraz NIEPOKOJE WYCHOWANKA TORLESSA Roberta Musila na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Na Scenie Malarnia w Teatrze Wybrzeże wystawił ZWODNICĘ Thomasa Middletona i Williama Rowleya.

Katarzyna Korczak
Zdjęcia z próby medialnej
Fot. Maciej Kostun  Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież