Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sopocki hołd dla Arkadiusza Rybickiego

altOd niedzieli wszyscy, którzy będą spacerować po skwerze przy ulicy Kościuszki 25 w Sopocie, zobaczą tablicę, która poinformuje ich o poświęceniu tego placu pamięci Arkadiusza Rybickiego.  W ten sposób mieszkańcy Sopotu, uznając  wartości, którymi kierował się w życiu oddali hołd jego pamięci.


Decyzję o nazwaniu skweru przy ulicy Kościuszki 25 w Sopocie imieniem Arkadiusza Rybickiego, podjęli sopoccy radni w uchwale Rady Miasta Sopotu 16 kwietnia 2010 roku. Parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej zginął tragicznie w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Na niedzielnym odsłonięciu tablicy z imieniem Rybickiego byli członkowie jego rodziny, przyjaciele oraz znajomi. W uroczystości uczestniczył również prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, minister zdrowia Ewa Kopacz, a także licznie zebrani mieszkańcy Sopotu.


alt


- Tutaj mieszkamy i jest to pewien obowiązek, wypada przyjść. Troszkę za mało było informacji, że ta uroczystość odbędzie się w tym miejscu, ale dla chcącego nie ma nic trudnego. W czwartek złożyłam również hołd Rybickiemu na cmentarzu w Srebrzysku. Warunki dzisiaj są sprzyjające, nie trzeba brać ze sobą żadnego parasola, tym przyjemniej uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości – podkreślała pani Urszula Lajbszang, która przyszła złożyć hołd Arkadiuszowi Rybickiemu.


alt


W trakcie uroczystości wspomnienia bogatej kariery zarówno opozycyjnej, jak i późniejszej samorządowej i parlamentarnej przywołał prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Wzruszenia i łez nie potrafiła ukryć minister zdrowia Ewa Kopacz.


alt


- Był wyjątkowo dobrym człowiekiem. Łagodnym, sympatycznym, z serdecznym uśmiechem na twarzy, który w swoim szkolnym wypracowaniu napisał kiedyś: „można być małym bohaterem teraźniejszości”. Takim bohaterem został – podkreślała minister zdrowia Ewa Kopacz.


Podziękowania dla radnych, jak i władz Sopotu, a także wszystkich, którzy wzięli udział w dzisiejszej uroczystości, wygłosił w imieniu rodziny Mirosław Rybicki, brat tragicznie zmarłego Arkadiusza:
- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za tak piękne uhonorowanie Arama. To w jego mieszkaniu na sopockim Brodwinie urodziła się jego córka Magda, tam też przez wiele lat mieściła się redakcja „Bratniaka”-  pisma Ruchu Młodej Polski. Można więc powiedzieć, że Aram był Sopocianinem – dodał Rybicki.


alt


Z nadania placu w Sopocie imienia Arkadiusza Rybickiego cieszył się jego przyjaciel z czasów opozycyjnych Grzegorz Grzelak, który wraz z nim zakładał Front Wyzwolenia Narodowego:
- Myślę, że Aram byłby zadowolony. Ponieważ przykładał dużą wagę do pamięci historycznej, a sam tworzył tą historię, jednocześnie byłby szczęśliwy, bo to nie jest jakaś wielka arteria miasta, to jest taki skwerek, gdzie ludzie sobie siadają na ławkach i dowiedziawszy się pod czyim patronatem jest ten skwerek mogą zainteresować się tym, z czym wiązać tą postać. Wiązać jest z czym, bo i z opozycją demokratyczną i pierwszą „Solidarnością”, a później z działalnością na rzecz tego państwa.  To ważna inicjatywa również dla nas -  jego przyjaciół, bo dzięki temu on i jego działalność zostanie w ludzkiej pamięci – powiedział Grzegorz Grzelak.


Wśród osób które przyszły dzisiaj oddać hołd Arkadiuszowi Rybickiemu i zobaczyć odsłonięcie tablicy jego imienia, byli również kibice Lechii Gdańsk.


alt


- Przyszliśmy tutaj ze względu na Arkadiusza, który był wielkim kibicem Lechii Gdańsk. Był również sopocianinem po części, dlatego przyszliśmy tutaj oddać mu hołd – powiedział Maciej Matuszczak, sopocki kibic Lechii Gdańsk, który wraz z kolegami złożyli wieńce i kwiaty pod tablicą poświęconą Arkadiuszowi Rybickiemu.


alt


Tomasz Wrzask

Fot. Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież