Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

III Zjazd Gdańszczan rozpoczęty

altPrawie tysiąc pięćset osób ze świata o gdańskich korzeniach, lub emocjonalnie z miastem nad Motławą związanych, uczestniczy w III Zjeździe Gdańszczan, który odbywa się w dniach od 21 do 23 maja. O godz. 14 barwna parada w historycznych strojach obwieściła początek spotkań.   


Wśród gości są obywatele: USA, RPA, Grecji, Rosji, Francji, Grenlandii, Izraela, Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Czech, Kanady, Węgier, Irlandii, Niemiec. 


alt


Tak to się zaczęło
Inscenizacja wyruszyła spod Złotej Bramy, Drogą Królewską, pod Zieloną Bramę. Wśród postaci z epoki – króla Kazimierza Jagiellończyka z asystą – byli włodarza miasta A.D 2010. – prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, wiceprezydenci, rajcy Rady Miasta Gdańska. Przypomniano dlaczego tak radośnie o tej porze roku świętujemy. To na pamiątkę ustanowienia przez Kazimierza Jagiellończyka herbu – dwa krzyże zwieńczył koroną, w wkrótce potem ustanowił wielkie przywileje polityczne i ekonomiczne, które stały się podstawą dynamicznego rozwoju gospodarczego i kulturalnego Gdańska VI i XVII wieku.  Wszystko to przygotował Gdański Archipelag Kultury „Plama” na czele z niezawodną Elwirą Twardowską, przy wsparciu aktorów z Teatru Wybrzeże oraz rycerzy na koniach z Bractwa w Sztumie.  Szkoda, że to piękne, historyczne widowisko obejrzało tak niewielu – wprost garstka! - gdańszczan. Z pewnością pora nie była najszczęśliwsza, ludzie w tym czasie byli w pracy, a młodzież w szkołach i na uczelniach.


alt


Gdańsk z lotu ptaka
Wielką atrakcją, wręcz sensacją, jest wystawa plenerowa na Długim Targu „Gdańsk na fotografiach lotniczych”. Zdjęcia pochodzą z okresu międzywojennego. Udostępnił je Instytut Herdera w Marburgu. Ukazują Gdańsk i jego dzielnice, piękne, jakże inne, z magią przeszłości, zaklętym w nich czasem. W sumie Instytut Herdera w Marburgu posiada 288 zdjęć lotniczych Wolnego Miasta Gdańska. Na Długim Targu – w wielkich formatach – jest ich kilkanaście. W niedzielę w Domu Uphagena goście z Marburga i władze miasta Gdańska promować będą album ze 113 fotografiami z tej kolekcji, który ukazał się nakładem wydawnictwa Via Nova. W książce – obok zdjęć Głównego i Starego Miasta, Wyspy Spichrzów, są przedmieścia, port oraz nadmorskie kurorty: Sopot, Brzeźno, Jelitkowo, Stogi, są także uwiecznione miejsca z elektrowniami wodnymi. Zdjęcia to wynik komercyjnej kampanii fotograficznej wrocławskiego Instytutu Kartograficznego. Loty fotograficzne nad Wolnym Miastem Gdańskiem i innymi miastami odbyły się w 1929 roku. W albumie znajdą się także szkice dotyczące rozwoju miasta sporządzone przez znawców gdańskiej architektury i historii. Podpisy pod ilustracjami są pomocne w rozszyfrowywaniu zdjęć. 


alt


Wielki dar serca i łzy wzruszenia
W Domu Uphagena o godz. 16 odbyło się kolejne niezwykłe wydarzenie. Gościem był Jurgen Gromek, gdańszczanin, który w wieku sześciu lat opuścił rodzinne miasto. Jako kolekcjoner przez całe życie gromadził zabytkowe srebra, w tym gdańskie. Znakomitą część swego zbioru przekazał teraz w darze Gdańskowi. Otwarta została wystawa „Srebra z gdańskiego kredensu” przygotowana w oparciu o jego bezdenny dar.


– Jestem szczęśliwy, spełniły się moje marzenia, moja kolekcja znalazła się w rodzinnym mieście - mówił Jurgen Gromek. – Jest mi miło tym bardziej, że zastałem tu tak wielu przyjaciół – przyjechali z Niemiec, ze Śląska. Chciałbym pokazać państwu pewien drobiazg. Mój zbiór sreber gdańskich zaczął się od tej małej srebrnej solniczki, którą mam w kieszeni. Otrzymałem ją czterdzieści lat temu od mojej ciotecznej babci.  


alt


- Pana życiową pasją było zbieranie wszystkiego, co związane jest z Gdańskiem – powiedział Paweł Adamowicz. – Wpisuje się pan w panteon gdańszczan, którzy na przestrzeni wieków przekazywali swoje obrazy, książki miastu. – Wiem, że w kościele świętego Franciszka na Siedlcach zdobył pan odpis metryki swojego chrztu. Przekazuję panu kolorowe kopie: pana aktu urodzenia z 1939 roku i aktu małżeństwa pana rodziców, które udało mi się wydobyć z Archiwum Państwowego.
Dziękując za wielki szlachetny gest prezydent Adamowicz wręczył Jurgenowi Medal Miasta Gdańska.


Patery, tacki, sztućce, dzbanki…
Wśród dzieł przekazanych przez Jurgena Gromka są XIX i XX-wieczne naczynia stołowe: patery, cukiernice, półmiski, tacki, karafki, sosjerki, maselniczka, koszyczki oraz różnorodne sztućce. Komplety sztućców obiadowych i deserowych, eksponowane w oryginalnych etui stanowią bardzo ciekawą i reprezentacyjną część kolekcji. Wśród XIX-wiecznych wyrobów obejrzeć można protestanckie dzbany liturgiczne, a także łyżki związane z historią gdańskich bractw strzeleckich. Duża liczba srebrnych wyrobów okolicznościowych z I połowy. XX wieku to trofea w zawodach sportowych i pamiątkowe puchary, np. puchar ufundowany z okazji kolacji w hotelu Danziger Hof w 1905 r.Mniejszą, ale niezwykle wartościową część kolekcji stanowią wyroby złotnicze, wykonane w gdańskich warsztatach złotniczych w XVIII w.  


alt


Piękne i świadczące o kunszcie artystycznym gdańskich mistrzów są XVIII-wieczne przedmioty stołowe: dzbanki do kawy i herbaty, tacki, solniczka Friedricha Wilhelma Sponholza, para lichtarzy Carla Ludwiga Meyera czy półmisek najsłynniejszego gdańskiego złotnika Johanna Gottfrieda Schlaubitza.
Jest to wystawa czasowa, ale potrwa długo – do końca 2010 r.
Katarzyna Korczak
Fot. Adam Korzeniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież