Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

250 wystawców na wystawie "Grajmy w zielone"

altPo raz ósmy w Pomorskim Centrum Hurtowym RENK odbyła się Ogólnopolska Wystawa Ogrodnicza połączona z kiermaszem „GRAJMY W ZIELONE”. W sobotę i niedzielę, 15 i 16 maja, zjechali się - z całej Polski i zagranicy -  najlepsi projektanci terenów zielonych, doświadczeni ogrodnicy, producenci i handlowcy - w sumie ponad 250 wystawców.


Klienci przybywali z odległych miejsc Trójmiasta całymi rodzinami. W otwarciu targów uczestniczyli marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa Kazimierz Plocke. Na rozstrzygnięcie konkursów przybył członek zarządu Sejmiku województwa pomorskiego Wiesław Kamiński. Kupowano - do ogrodów, na tarasy, balkony, do mieszkań i pomieszczeń biurowych - najpiękniejsze krzewy i kwiaty.


Bijemy rekordy frekwencji
Można było nie tylko podpatrzeć najnowsze tendencje panujące przy urządzeniu terenów zielonych, ale także, bezpłatnie, poradzić się ogrodników, projektantów, by zaadaptować je u siebie.


- Do chwili obecnej przez główną bramę wjechało na teren targów ponad 12 tysięcy zwiedzających i kupujących, do tego doliczyć jeszcze trzeba przeszło tysiąc osób, które weszły przez specjalną bramę z zaproszeniami - powiedział w sobotę przed godziną 16 Stanisław Gierszewski, prezes Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno – Spożywczego S.A. – A wiec już teraz doszliśmy do frekwencji ubiegłorocznej zaznaczając, ze 2009 rok. Był w naszej działalności rekordowy. Mamy jeszcze niedzielę, w drugim dniu w ubiegłych latach mieliśmy większą frekwencja. Ludzie wyjeżdżają obładowani kwiatami, z czego się ogromnie cieszymy. RENK chce pozytywnie oddziaływać na całe Trójmiasto i chyba nam się to coraz lepiej udaje.


alt


- Zauważamy, że także coraz więcej instytucji, w tym banków zakupuje zieleń do wnętrz i na tarasy by uprzyjemnić pobyt klientom - dodaje Mariusz Słomiński, prokurent RENK. – Mamy jedną firmę, która prowadzi serwis kwiatowy do wnętrz instytucji. Oni wstawiają zieleń do firm, dbają o nią, a więc kupujący nie musi się niczym zajmować, dysponować wiedzą, by ogród był świetnie utrzymany i piękny. 
Mariusz Słomiński mówi, że 250 wystawców to więcej, niż w roku ubiegłym, byłoby jeszcze więcej, ale RENK nie był w stanie wszystkich chętnych przyjąć. Wszystkie miejsca zajęte były dwa tygodnie wcześniej, cały czas mieliśmy telefony od firm, które chciałyby wziąć udział w targach – kontynuuje Słomiński. – Impreza się rozwija z roku na rok, więc będziemy rozszerzać działalność. Popyt na kwiaty rośnie, ludzie widzą, że sąsiad urządził  ogródek, balkon, chce mieć także ładnie, tworzy się konkurencja i to jest bardzo pozytywne.


Klematisy się kochają. Harmonia i przestrzeń
- Zestawiliśmy klematisy w różnych odmianach i kolorach - powiedziała Magdalena Węgrowska, właścicielka Szkółki Roślin Ozdobnych „Klematisy” M.K.J. Wędrowscy z Kolincza koło Starogardu Gdańskiego - laureatka I Nagrody w kategorii „Najpiękniejszy kwiat wiosenny”. – Można sadzić klematisy nie tylko do ogrodów, ale i do skrzyń i donic i mieszać kolory i odmiany. Ludzie się boją sadzić ich razem, a one się nie gryzą, one się kochają.


I miejsce w kategorii „Najciekawsza aranżacja stoiska wystawy” otrzymała Emilia Kończak EMK Garden z Żukowa.
- W tej koncepcji jest najistotniejsze to, żeby wyczuć detale, nie zrobić przesytu, zachować minimalizm  i zastosować takie rośliny, które się komponują z elementami stałymi – mówi Emilia Kończak. – Jeżeli to się uda uzyskujemy efekt harmonii całego ogrodu. Ważne jest zachowanie proporcji, wtedy nawet na małej przestrzeni można uzyskać przestrzeń. Wodę zastosowałam w obiegu zamkniętym. Wszystko polega na zachowaniu umiaru. W doborze gatunków – minimum, starałam się nie na siłę wprowadzać kolory. I za to dostaliśmy nagrodę.

EKO - Ogród
I miejsce w kategorii: „Najciekawsza aranżacja stoiska” – FINAŁ KONKURSU „Młodych projektantów zieleni”
Otrzymał Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim. Praca powstała pod kierunkiem Ewy Hawrylak, nauczycielki architektury krajobrazu. Była to III edycja konkursu, która przebiegała pod hasłem „EKO – Ogród”. Chodziło o zaprojektowanie ogrodu z elementami rozwiązań ekologicznych.


Młodzież zaprojektowała ogród, w którym umieściła zbiornik i kaskadę, po której spływa woda, zastosowała zioła – lawendę powiedziała. Wszystko to na tle fragmentu drewnianego domku z uroczym okienkiem. Jest zamykany komposownik, na którym stoi skrzynia z kwiatami. Wykorzystana jest woda deszczowa do podlewania rabat. 


alt


- Warto bardziej rozpropagować takie ekologiczne ogrody – powiedział Jarosław Znamiński, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Ogrodników i Projektantów Terenów Zieleni. – Dostępne są obecnie na rynku zbiorniki wodne na deszczówkę, która można wykorzystać do podlewania.  Zachęcam także do tworzenia małych ekologicznych oczyszczalni, kiedy nie ma podłączenia do kanalizacji publicznej, dzięki temu, poprzez oczyszczanie, można później wykorzystać wodę w ogrodzie. 


Są możliwości tworzenia we własnym zakresie małych, średnich i dużych elektrowni wiatrowych. Na te elementy chciano zwrócić uwagę, dlatego tegoroczna edycja młodzieżowego konkursu przebiegała pod tym hasłem. Za rok po raz pierwszy zorganizowany zostanie Międzynarodowy Konkurs „Młodych Projektantów Zieleni”. 


- Zaprosimy do udziału uczniów ze wszystkich państw nadbałtyckich – zapowiada Znamiński. – Będzie występowało 9 drużyn, ponieważ nad Morzem Bałtyckim jest 9 państw. Tematem przewodnim będzie „Przedstaw swój kraj poprzez ogród”.
Katarzyna Korczak
Zdjęcia Maciej Kostun

********************************************************************

Komisja Konkursowa „Grajmy w Zielone 2010”

W dniu 15 maja 2010 roku Komisja Konkursowa w składzie:

1. przewodniczący - Witold Czuksanow
2. członek - Hanna Czapiewska
3. członek - Marta Stefańska
4. członek - Andrzej Dobka
5. sekretarz - Paulina Siedlecka

przeprowadziła wśród wystawców wystawy ogrodniczej „Grajmy w Zielone 2010” konkursy w następujących kategoriach:
„Najciekawsza aranżacja stoiska wystawy”,
„Najciekawszy produkt dla ogrodu”,
„Najpiękniejszy kwiat wiosenny”,
„Najpiękniejszy krzew”,
„Najpiękniejsze drzewko”,
Najciekawsza aranżacja stoiska wystawy konkursu „Młodych projektantów zieleni”.

W poszczególnych kategoriach konkursu swój udział zgłosiła następująca liczba wystawców:
a)„Najciekawsza aranżacja stoiska wystawy”    - 9
b)„Najciekawszy produkt dla ogrodu”        - 17
c)„Najpiękniejszy kwiat wiosenny”        - 12
d)„Najpiękniejszy krzew”                - 13
e)„Najpiękniejsze drzewko”            - 9

Wyniki


alt„Najciekawsza aranżacja stoiska wystawy”
I. Emilia Kończak EMK Garden
II. Andrzej Kilkowski Ogrody Sopot
III. PUH LOFAN Sp. z o.o.

Wyróżnienie:
Mirosława Bogalecka – Flora Art.
ARBORETUM-SYSTEM Przedsiębiorstwo projektowo-usługowe

1. „Najciekawszy produkt dla ogrodu”       
I. Dorota Dajkowska Audiowawe
II. Siwek Patrycja Polgard
III. Karol Zięba Gospodarstwo Rolne Zioła Przyprawy

Wyróżnienie:
Lasland
Szkółka drzew i krzewów ozdobnych Lidia i Robert Galińcy
Antyki 24

2. „Najpiękniejszy kwiat wiosenny”       
I. FiM.K.J. Wędrowscy Clematisy
II. Marlena Zabłocka Szkółka Drzew i krzewów
III. Alina Lewków

Wyróżnienie:
Szkółka Dąbrowscy
M. A. Paszkot  Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze

3. „Najpiękniejszy krzew”               
I.  Szkuat Jolanta
II. Henryk Bieszke
III. Gospodarstwo Szkółkarskie Jurgielewicz

4. „Najpiękniejsze drzewko”           
I. Zdzisław Niedźwiedź  Szkółkarstwo owocowo-ozdobne
II. FIGA Gospodarstwo Ekologiczne
III.  Szkółka roślin ozdobnych Cecylia i Paweł Pesta
Wyróżnienie:
Baumschule & Garten Carina Naumann


5.  Najciekawsza aranżacja stoiska konkursu – FINAŁ KONKURSU „Młodych projektantów zieleni”.
I. Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim
II. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
III.  Sopocka Szkoła Wyższa

NAGRODA PUBLICZNOŚCI na „Najciekawszą aranżację stoiska”
Andrzej Kilkowski Ogrody Sopot


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież