Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Po polsku...

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 27 stycznia 2011 18:56

altZ KONTRY

Dlaczego nasi piłkarze ręczni nie zdobędą w Szwecji medali Mistrzostw Świata? Występują w składzie zbliżonym do optymalnego. Mają świetnych szkoleniowców. Ogranie w najsilniejszych klubach świata. Możliwości profesjonalnych przygotowań. Są klasyczną mieszanką rutyny i talentu. Wyniki w mistrzostwach - to dobry punkt wyjścia do negocjacji kontraktowych. zainteresowanie medialne olbrzymie (5-ciomilionowa widownia telewizyjna tylko w Polsce). Co im zatem przeszkodziło w osiągnięciu sukcesu?

To nie spisek sędziów. To nie knowania Skandynawów. To także nie jest skutek braku w składzie kontuzjowanych: Krzysztofa Lijewskiego i Michała Jureckiego. Są też świetni bramkarze. Nie można także winić zawodników o brak serca do walki. Skąd więc wyniki znacznie poniżej oczekiwań?
Problem tkwi w głowach. Polskiej mentalności. Nasi beznadziejnie grali mając liczebne przewagi (mecze ze Szwecją i Chorwacją). Kompletnie nie potrafili wykorzystać czytelnych momentów kiedy rywalom nic nie wychodziło (mecze z Danią i Chorwacją).  To decydowało o końcowych rezultatach. Mimo występów w renomowanych ligach Polacy nie umieli zagrać w tych fragmentach jak Skandynawowie, Francuzi czy Hiszpanie. Używając języka prominenta polityki: nie potrafili "dorżnąć watahy". Widoczna przewaga nad rywalem powodowała natychmiastową dekoncentrację. Rozluźnienie, brak zespołowego myślenia i działania. Prawda, jakie to POLSKIE?

Piszę o tym z ubolewaniem. Wydawało się, że zawodnicy którzy gryzą parkiety Bundesligi, z trenerami uchodzącymi za supertwardzieli spełnią się w jednym teamie. Może zabrakło lidera, bo widoczny był bark ikry w kluczowych momentach. Szkoda, bo trudno będzie zebrać taki skład jeśli reprezentacja nie zakwalifikuje się do eliminacji o Londyn. A to oznaczałoby rozsypkę kadry na wiele lat. Bo wtedy ci utalentowani zawodnicy i świetni trenerzy z pewnością - każdy osobno - znajdą miejsce w świecie piłki ręcznej. Ale z drużyną stanie się tak jak z piłką ręczną w Gdańsku.
Najpierw była Spójnia. Z Żymierskim, Pniocińskim, Szybką, Wlazło, Lechem, Kuchtą, Lisiewiczem. I trenerem - profesorem Czerwińskim. Potem Wybrzeże: z Predehlem, Panasem, Waszkiewiczem, Wentą, Czoską, Nowakiem, Urbanowiczem, Małuszkiewiczem, Plechociem. W tle - fenomenalny łowca talentów: Leon Wallerand. Później jeszcze: Lijewscy, Siódmiakowie, Suchowicz, Kuptel, Wleklak.

To tylko część wielkiej galerii sław gdańskiej piłki ręcznej. Niezliczone tytuły mistrzów Polski, finały Pucharu Europy. To wszystko działo się nie tak dawno. Tu, w Gdańsku.

A dziś. W hali AWFiS II-liga. W hali Spójni fittnes. W hali Wybrzeza - ruina. Prawda, jak łatwo to wszystko przeputać?
Jan Lindner

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież