Wojewódzki konserwator zabytków podzielił uwagi mieszkańców centrum Gdyni w sprawie planowanych przez miasto zmian w planie zagospodarowania, które miały ułatwić jednemu z inwestorów – jak twierdzą – zniszczenie unikanego, zabytkowego charakteru okolic dawnego Banku Polskiego.
Przypomnijmy. Chodzi o kontrowersje związane z planami nowego właściciela budynku dawnego Banku Polskiego z 1929 roku znajdującego się na rogu ulic 10 Lutego i 3 Maja. W połowie zeszłego roku władze Gdyni poinformowały, że przyszedł czas na rozpoczęcie kolejnego rozdziału w historii znanego obiektu. Jak wtedy podawano, nowy właściciel chce w nim uruchomić hotel.
Szybko jednak światło dzienne ujrzały kolejne plany inwestora. Złożył on wniosek o zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z 2009 roku. Na wyłożeniu projektu zmian oczom mieszkańców Gdyni ukazała się koszmarna wizja.
- Na działce przy Banku Polskim, gdzie teraz rosną 50-60 letnie drzewa, inwestor zażyczył sobie budowę ośmiokondygnacyjnego molocha, który miałby „zwiększyć możliwości inwestycyjne budynku Banku Polskiego”. Nie możemy się na to zgodzić. Powodów jest wiele, ale wystarczy wspomnieć, że według obowiązującego planu z 2009 roku można tam wybudować budynek pięciokondygnacyjny, na co już w drodze negocjacji w roku 2009 zgodził się Wojewódzki Konserwator Zabytków ówczesnemu właścicielowi, a ponadto tak duża budowla na całej powierzchni działki z częścią handlową przeznaczoną prawdopodobnie na potrzeby Lidla, którą chce postawić przedsiębiorca z Warszawy, po prostu zniszczy unikatowy, zabytkowy charakter centrum Gdyni – wyjaśniał Mieczysław Katka.
Swoje uwagi mieszkańcy skierowali do magistratu, ale jak podkreślają, nie zostali poważnie potraktowani przez urzędników. Dlatego na problem postanowili zwrócić uwagę konserwatora zabytków. Chcieli uzyskać informacje, m.in. jakie są argumenty przemawiające za potrzebą zmiany planu, który służyć ma jednemu człowiekowi; dlaczego podczas poprzednich negocjacji - jak utrzymuje miasto - konserwator zgodził się na budowę najpierw pięciu a potem ośmiu kondygnacji i co o tym zadecydowało; a także czy inwestor, powołując się na zwiększenie możliwości inwestycyjnych, przekazał biznesplan, z którego by wynikało, że budowa nowego budynku jest konieczna?
Ostatecznie Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowił odmówić uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Śródmieście w Gdyni, rejon budynku dawnego Banku Polskiego oraz wskazać warunki, po spełnieniu których możliwe będzie uzgodnienie tego projektu. Warunki te to m.in. zmniejszenie wysokości nowo projektowanej zabudowy w sąsiedztwie budynku Banku - ograniczenie do 22,65 metrów oraz wycofanie elewacji pierzei zabudowy od strony ulicy 10 Lutego od wysokości 12,5 metrów.
- Popieram postulaty mieszkańców i bardzo krytycznie oceniam przebieg procesu uchwałodawczego w radzie miasta – komentuje Michał Bełbot, radny PiS z Gdyni. - Żadne istotne uwagi mieszkańców nie zostały wzięte pod uwagę, a to ich interes powinna reprezentować gdyńska władza i ostatecznie budynek, o którym toczy się debata, powinien wpisywać się ład przestrzenny w taki sposób, aby nie raził gdynian. To kolejne potwierdzenie tezy, że dla prezydenta Szczurka liczy się interes developerów i inwestorów, a nie mieszkańców.
Przedstawiciel części mieszkańców dodał, iż to dobrze, że można liczyć na rozsądek konserwatora, gdy rządzący zachowują się jakby rozsądku ktoś ich pozbawił. - Taka arogancja władzy z pewnością odbije się na wynikach partii Samorządność Wojciecha Szczurka, a wybory już jesienią tego roku – zauważył Bełbot.
W podobnym tonie wypowiada się Andrzej Różański z gdyńskiego SLD.
- Mamy kolejną odsłonę "wojny" prezydenta Gdyni z mieszkańcami w sprawie przebudowy budynku "Banku Polskiego" – podkreślił. - Wielomiesięczne starania gdynian o zachowanie historycznego układu zabudowy śródmieścia wbrew zabiegom urzędników pana Szczurka zmierzają do satysfakcjonującego rozwiązania. Na głos gdynian zabiegających o rozsądek w procesach inwestycyjnych i uszanowanie historycznej substancji miasta odpowiedział wojewódzki konserwator zabytków odmawiając uzgodnienia planu zabudowy niezwykle korzystnego dla inwestora, który zaproponował Urząd Miasta. Przekształcenie tego historycznego fragmentu miasta w kolejną "galerię handlową" w interesie właściciela nieruchomości i kolejnych inwestorów trwają praktycznie od 10 lat. Już w 2009 r. przy uchwalaniu poprzedniego planu zagospodarowania mieszkańcy zmusili pana prezydenta do zabudowania tej nieruchomości w formie najmniej kolizyjnej z istniejącymi budynkami.
Jak dodaje, Różański, wówczas także Urząd Miasta był praktycznie wykonawcą woli inwestora działając bardziej w jego interesie, niż interesie mieszkańców, forsując większą intensywność zabudowy i jej wysokość.
- W 2009 r. dyskusja o planie miejscowym dla tej nieruchomości skończyła się kompromisowym ustaleniem, iż maksymalnie nowy obiekt będzie miał 5 kondygnacji i wówczas urząd stanął po stronie mieszkańców – przypomina polityk. - Co więc się wydarzyło, że po zmianie właściciela nieruchomości pan prezydent postanowił spełnić wszelkie oczekiwania inwestora wbrew wyraźnym oczekiwaniom mieszkańców wyrażanym w poprzednim procesie uzgadniania planu zagospodarowania? Mam nadzieję że po decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który uwzględnił postulaty obywateli Gdyni, pan Szczurek zmieni zdanie i będzie orędownikiem interesu społeczności gdyńskiej, a nie inwestora – skwitował.
raz
Fot. Łukasz Razowski
- 03/06/2018 09:21 - Dymisja szefa gdyńskiego PEWiK-u: "Coś nie jest w porządku"
- 01/06/2018 18:56 - Gdynia: Podwodny hotel i pomnik próżności w zamian za PEWiK?
- 30/05/2018 19:14 - Gdynia wyprzeda PEWIK. Samorządność udowadnia, że robi co chce bez oglądania się na gdynian
- 29/05/2018 19:25 - Gdynia: Żłobki i przedszkola powinny być fundamentem
- 28/05/2018 20:06 - Marcin Strzelczyk: dlaczego Szczurek wyprzedaje wodociąg?
- 25/05/2018 15:34 - Gdańsk „truje” Bałtyk, a Gdynia nie reaguje
- 17/05/2018 18:21 - W Gdyni „warto mieć sąsiada!”
- 13/05/2018 11:25 - Prezydent Szczurek (chyba) jest, ale jakby go nie było
- 11/05/2018 14:19 - Prezydent Szczurek wasalem Gdańska?
- 01/05/2018 15:09 - Marcin Strzelczyk: W mojej kandydaturze jest potencjał nowej wizji miasta