Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent Szczurek przegrywa „wojnę” z mieszkańcami

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 maja 2018 09:13

Wojewódzki konserwator zabytków podzielił uwagi mieszkańców centrum Gdyni w sprawie planowanych przez miasto zmian w planie zagospodarowania, które miały ułatwić jednemu z inwestorów – jak twierdzą – zniszczenie unikanego, zabytkowego charakteru okolic dawnego Banku Polskiego.


Przypomnijmy. Chodzi o kontrowersje związane z planami nowego właściciela budynku dawnego Banku Polskiego z 1929 roku znajdującego się na rogu ulic 10 Lutego i 3 Maja. W połowie zeszłego roku władze Gdyni poinformowały, że przyszedł czas na rozpoczęcie kolejnego rozdziału w historii znanego obiektu. Jak wtedy podawano, nowy właściciel chce w nim uruchomić hotel.


Szybko jednak światło dzienne ujrzały kolejne plany inwestora. Złożył on wniosek o zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z 2009 roku. Na wyłożeniu projektu zmian oczom mieszkańców Gdyni ukazała się koszmarna wizja.
- Na działce przy Banku Polskim, gdzie teraz rosną 50-60 letnie drzewa, inwestor zażyczył sobie budowę ośmiokondygnacyjnego molocha, który miałby „zwiększyć możliwości inwestycyjne budynku Banku Polskiego”. Nie możemy się na to zgodzić. Powodów jest wiele, ale wystarczy wspomnieć, że według obowiązującego planu z 2009 roku można tam wybudować budynek pięciokondygnacyjny, na co już w drodze negocjacji w roku 2009 zgodził się Wojewódzki Konserwator Zabytków ówczesnemu właścicielowi, a ponadto tak duża budowla na całej powierzchni działki z częścią handlową przeznaczoną prawdopodobnie na potrzeby Lidla, którą chce postawić przedsiębiorca z Warszawy, po prostu zniszczy unikatowy, zabytkowy charakter centrum Gdyni – wyjaśniał Mieczysław Katka.


Swoje uwagi mieszkańcy skierowali do magistratu, ale jak podkreślają, nie zostali poważnie potraktowani przez urzędników. Dlatego na problem postanowili zwrócić uwagę konserwatora zabytków. Chcieli uzyskać informacje, m.in. jakie są argumenty przemawiające za potrzebą zmiany planu, który służyć ma jednemu człowiekowi; dlaczego podczas poprzednich negocjacji - jak utrzymuje miasto - konserwator zgodził się na budowę najpierw pięciu a potem ośmiu kondygnacji i co o tym zadecydowało; a także czy inwestor, powołując się na zwiększenie możliwości inwestycyjnych, przekazał biznesplan, z którego by wynikało, że budowa nowego budynku jest konieczna?

alt


Ostatecznie Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowił odmówić uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Śródmieście w Gdyni, rejon budynku dawnego Banku Polskiego oraz wskazać warunki, po spełnieniu których możliwe będzie uzgodnienie tego projektu. Warunki te to m.in. zmniejszenie wysokości nowo projektowanej zabudowy w sąsiedztwie budynku Banku - ograniczenie do 22,65 metrów oraz wycofanie elewacji pierzei zabudowy od strony ulicy 10 Lutego od wysokości 12,5 metrów.


- Popieram postulaty mieszkańców i bardzo krytycznie oceniam przebieg procesu uchwałodawczego w radzie miasta – komentuje Michał Bełbot, radny PiS z Gdyni. - Żadne istotne uwagi mieszkańców nie zostały wzięte pod uwagę, a to ich interes powinna reprezentować gdyńska władza i ostatecznie budynek, o którym toczy się debata, powinien wpisywać się ład przestrzenny w taki sposób, aby nie raził gdynian. To kolejne potwierdzenie tezy, że dla prezydenta Szczurka liczy się interes developerów i inwestorów, a nie mieszkańców.
Przedstawiciel części mieszkańców dodał, iż to dobrze, że można liczyć na rozsądek konserwatora, gdy rządzący zachowują się jakby rozsądku ktoś ich pozbawił. - Taka arogancja władzy z pewnością odbije się na wynikach partii Samorządność Wojciecha Szczurka, a wybory już jesienią tego roku – zauważył Bełbot.


W podobnym tonie wypowiada się Andrzej Różański z gdyńskiego SLD.
- Mamy kolejną odsłonę "wojny" prezydenta Gdyni z mieszkańcami w sprawie przebudowy budynku "Banku Polskiego" – podkreślił. - Wielomiesięczne starania gdynian o zachowanie historycznego układu zabudowy śródmieścia wbrew zabiegom urzędników pana Szczurka zmierzają do satysfakcjonującego rozwiązania. Na głos gdynian zabiegających o rozsądek w procesach inwestycyjnych i uszanowanie historycznej substancji miasta odpowiedział wojewódzki konserwator zabytków odmawiając uzgodnienia planu zabudowy niezwykle korzystnego dla inwestora, który zaproponował Urząd Miasta. Przekształcenie tego historycznego fragmentu miasta w kolejną "galerię handlową" w interesie właściciela nieruchomości i kolejnych inwestorów trwają praktycznie od 10 lat. Już w 2009 r. przy uchwalaniu poprzedniego planu zagospodarowania mieszkańcy zmusili pana prezydenta do zabudowania tej nieruchomości w formie najmniej kolizyjnej z istniejącymi budynkami.


Jak dodaje, Różański, wówczas także Urząd Miasta był praktycznie wykonawcą woli inwestora działając bardziej w jego interesie, niż interesie mieszkańców, forsując większą intensywność zabudowy i jej wysokość.
- W 2009 r. dyskusja o planie miejscowym dla tej nieruchomości skończyła się kompromisowym ustaleniem, iż maksymalnie nowy obiekt będzie miał 5 kondygnacji i wówczas urząd stanął po stronie mieszkańców – przypomina polityk. - Co więc się wydarzyło, że po zmianie właściciela nieruchomości pan prezydent postanowił spełnić wszelkie oczekiwania inwestora wbrew wyraźnym oczekiwaniom mieszkańców wyrażanym w poprzednim procesie uzgadniania planu zagospodarowania? Mam nadzieję że po decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który uwzględnił postulaty obywateli Gdyni, pan Szczurek zmieni zdanie i będzie orędownikiem interesu społeczności gdyńskiej, a nie inwestora – skwitował.

raz
Fot. Łukasz Razowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items: