Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Fakty i Pogłoski

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 lutego 2015 11:16

altWybory Prezydenckie
Prezydent Polski określił jakie cechy powinien mieć kandydat na Prezydenta – wypisz, wymaluj Bronisław Komorowski. Może warto zatem wpisać do Konstytucji, że Prezydentem ma być Bronisław Komorowski i darować sobie wybory. Na pewno byłoby taniej.
Swoją drogą to ciekawy element naszego życia politycznego, gdy Prezydent państwa dyktuje poza Konstytucją kim powinien być kandydat na Prezydenta.

Gdańskie Inwestycje
Polska się zmienia, Gdańsk też. Ulica Armii Krajowej, Węzeł Karczemki, obwodnica południowa Gdańska, wiadukt na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Słowackiego, most wantowy, tunel pod Motławą, itp., itd.
Prezydent Gdańska przecina wstęgi, w kasku odwiedza kolejne budowy …
Plany wszystkich tych inwestycji drogowych powstały w czasach PRL-u, gdy Wojewodą Gdańskim był Jerzy Kołodziejski. Tylko, że wtedy nie było kasy na ich realizację. Wszystko co Gierek pożyczył poszło na budowę mieszkań i na zapewnienie miejsc pracy dla dwóch milionów młodych ludzi, którzy wkraczali w wiek produkcyjny jako dzieci powojennego wyżu demograficznego.
Teraz budżet państwa jest wspomagany przez środki z Unii Europejskiej.
W okresie bardzo trudnego budżetu państwa, gdy Prezydentem był Franciszek Jamroż a potem Tomasz Posadzki, dzięki determinacji posłów rządzącej wówczas SLD wybudowano w Gdańsku oczyszczalnię Wschód wraz z kolektorem do Bałtyku (nie tylko to) co zaważyło znacznie na możliwościach rozwojowych Gdańska.
W okresie kilku kadencji Pawła Adamowicza, też przybyło kilka inwestycji, raczej „pomników”, niż obiektów użyteczności codziennej dla mniej bogatych mieszkańców peryferyjnych dzielnic miasta.
Wybudować ECS, Teatr Szekspirowski, Stadion … jest łatwo, jeśli ma się sporo dodatkowej kasy, sztuka polega na tym, żeby nie dopłacać zbyt dużo do już wybudowanych.

Polska w UE
Leszek Miller zawziął się, aby wprowadzić Polskę do UE. Łatwo nie było, przede wszystkim w kraju. Przeciwników było sporo. W koalicyjnym PSL też, z jednej strony pachniały unijne pieniądze, z drugiej w kierownictwie partii było sporo znaczących postaci, które obecnie znalazły przystań w PiS-ie i byli wówczas najoględniej mówiąc – eurosceptyczni.
Premier uzyskał neutralność Kościoła, który słusznie obawiał się zmian. Dwa miliony polskich emigrantów jest poza polskim Kościołem katolickim, a w znacznej części poza Kościołem w ogóle. Wsparł nas również Papież Jan Paweł II, który najpierw zaprosił Prezydenta Kwaśniewskiego do papa mobile, a potem wyraźnie opowiedział się za przystąpieniem Polski do UE. Do tego w tysiącach polskich szkół nauczyciele organizowali Uczniowskie Kluby Europejskie i uświadamiali rodziców i dziadków, że przystąpienie Polski do UE jest nie tyle dla nich, ale przede wszystkim dla ich dzieci. Warto pamiętać, że wówczas wcale nie było oczywistym, czy polskie referendum będzie skuteczne.
W maju będziemy wybierać Prezydenta i albo zostanie tak jak jest, albo będzie szansa na zmianę. I tak jak wtedy wynik wyborczego referendum nie jest oczywisty.

Słupki poparcia
Siła badań poparcia wyborczego jest znaczna. Prezydent Adamowicz słusznie mniemał, że wszystko co przykre należy wykonać w pierwszym roku po wyborach. Ale jego „po wyborach” jest dla PO „przed wyborami”. I stąd deklaracja o przełożeniu zmian w sieci szkół i placówek oświatowych o rok. Problem w tym, że to obniża poziom zaufania społecznego do rządzących, który i tak osiąga „dno”. Były przecież zapewnienia o racjonalności, o głębokim namyśle, o merytorycznej potrzebie i … okazało się, że były to nic nie warte slogany.
Ciekawe dla kogo z „krewnych-i-znajomych królika” ma być Pałac Młodzieży, żeby mógł na jego działaniu zarobić, tak jak zarabia szkoła w Kokoszkach?

Zlot wyborczy
Prezydent B.Komorowski zaprosił prezydentów miast. Może była to debata o bolączkach samorządowców, o długach, o mizernym wzroście subwencji oświatowej, o „Janosikowym”, o nowych zadaniach do wykonania bez wsparcia finansowego …?
Taka replika komisji wspólnej rządu i samorządu. Nie sposób odmówić udziału, bądź co bądź Prezydentowi Państwa.
Przybył zatem i lewicowy prezydent Rzeszowa, lewicowy prezydent Krakowa i prawicowy prezydent Gdańska. Przybyli poprzeć kandydaturę Bronisława Komorowskiego na Prezydenta Państwa. Cała impreza musiała kosztować i kancelarię Prezydenta i budżety miejskie, w tym koszty dojazdów służbowymi samochodami – coś w rodzaju „hofmanowych pieniędzy”. W normalnym kraju byłoby to karygodne nadużycie stanowiska. A u nas? – być może, że jednak p.Drzewiecki miał rację.
P.s. Pan Prezydent wszystkich serdecznie wyściskał. I tych co wygrali w pierwszej turze i tych co prześlizgnęli się dopiero w drugiej turze. Poza tym nie wszystkie pocałunki kończą się szczęśliwie, jak dowodzą tego losy niektórych ofiar pocałunków w historii świata.

Kolej w Gdańsku
W Gdańsku powstaje kolej metropolitarna. Wszędzie na świecie kolej tego typu łączy centrum miasta z lotniskiem. W Gdańsku będzie inaczej, będziemy się przesiadać. A w ogóle kto będzie zarządzał tą koleją, kto będzie naprawiał tabor… to się zobaczy. Może warto chociaż pomyśleć  o uhonorowaniu Profesora Andruszkiewicza, który tak o tę inwestycję zabiegał.
A w ogóle fajnie najpierw zainwestować, a potem martwić się co z tego wyniknie. Może warto odwrócić kolejność? Najpierw po co?, potem jak zarządzać? A dopiero potem budować korygując niekiedy plany inwestycyjne.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież