Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Suwerenność PIS

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 maja 2016 11:36

altPrzez całe lata w PRL, które wielu z nas pamięta, władza komunistyczna, dzielnie „broniła” suwerenności Polski przed zachłannym Zachodem, w szczególności „imperialistyczną” Ameryką, NATO i innymi wrażymi siłami czyhającymi na Polskę i jej sojuszników.


Moje pokolenie pamięta szczególnie retoryczne figury Władysława Gomułki, który lżąc kogo tylko się da „bronił” suwerenności Polski, a tak naprawdę bronił monopolu PZPR. Dzisiaj przyszło nam doświadczyć deja vu. Siedząc w ławie poselskiej, słuchając piątkowych wystąpień Pani Premier Szydło, atakującej bezpardonowo UE, słyszałem głos Władysława Gomułki z lat 60-tych. Pani Premier była chyba nieświadoma faktu, że atakując UE atakuje de facto również Polskę, która jest istotną częścią UE.


Godzi się przypomnieć, że Komisja Europejska, w której Polska tez ma swojego ważnego przedstawiciela i setki polskich urzędników, jest uprawniona na podstawie traktatu UE do monitorowania w państwach członkowskich przestrzegania zasad wynikających z traktatu UE. Fundamentalną wartością łączącą UE, podpisanym również przez Polskę traktatem, wynegocjowanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jest praworządność. Komisja Europejska z mocy prawa unijnego ma obowiązek monitorowania i reagowania na przypadki naruszania fundamentalnych podstaw demokracji w krajach członkowskich.


Pani Premier, nominowana przez Jarosława Kaczyńskiego do odgrywania roli szefa rządu i sam Kaczyński, pojmują suwerenność w kategoriach XIX wiecznych. Dzisiaj świat jest globalną wioską, w której setki milionów ludzi każdego dnia przemieszcza się na dalekie odległości, kapitał nie zna granic. Tymczasem PiS zatrzymał się w epoce podróży dorożką z Warszawy do Paryża.


Dzisiaj Polska jako kraj członkowski wspólnot międzynarodowych, począwszy od ONZ, przez NATO i UE, czerpie nie tylko przywileje płynące z przynależności do tych wspólnot, ale posiada również obowiązki, w szczególności przestrzegania standardów demokratycznych i wartości wypływających z tej idei. Tymczasem rząd PiS wzoruje się na krajach w których łamie się porządek demokratyczny i dąży, aby nie szukać zbyt daleko, do rozwiązań panujących za naszą wschodnią granicą, na Białorusi i w Rosji. Na to nie ma i nie będzie zgody.

Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież