Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Rozliczenie przed wyborcami – część 2

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
niedziela, 11 października 2015 17:20

altZgodnie z zapowiedzią, kontynuuję moje sprawozdanie - rozliczenie z mojej służby w minionej kadencji w latach 2011 – 2015, jako poseł na Sejm RP z wyboru obywateli w moim okręgu wyborczym w Gdańsku, a z mocy Konstytucji, jako przedstawiciel Narodu. Kilka dni temu, w pierwszej części sprawozdania skupiłem się na przypomnieniu na czym się skupiałem w Komisji Skarbu Państwa, czyli na odbudowie z sukcesem polskiego przemysłu stoczniowego, który dzisiaj jest jednym z najnowocześniejszych na świecie, a jego portfel zamówień na budowę jednostek pływających, przekracza dwa lata.


Dzisiaj, kontynuując moje rozliczenie się przed wyborcami z powierzonego mi mandatu, chciałbym skupić się z działalności w Komisji Nadzwyczajnej ds. Prawa Spółdzielczego. W Polsce mamy miliony spółdzielców. Spółdzielczość, pod warunkiem, że funkcjonuje bez wynaturzeń, jest najlepszą formą własności, funkcjonującą w różnych obszarach życia od ponad 100 lat. Spółdzielczość małych środowisk, które się znają i darzą zaufaniem, jest bezcenna. Z niepokojem obserwowałem, jak w poprzednich kadencjach, ponad głowami najbardziej zainteresowanych, „majstruje” się przy ustawie o spółdzielczości. Zmian dokonywali ludzie, którzy w większości ze spółdzielczością nie mieli nic wspólnego.


Uznałem więc, że zanim zostaną dokonane jakiekolwiek zmiany w ustawie o spółdzielczości, Komisja Nadzwyczajna ds. Prawa Spółdzielczego, powinna wsłuchać się w głos samych spółdzielców. Dlatego na mój wniosek, Komisja podjęła decyzję o tzw. wysłuchaniu publicznym. Uważałem bowiem, że prawo dotyczące samoorganizacji społecznej, a taką jest spółdzielczość, powinno być tworzone przez zainteresowane środowisko, czyli przedstawicieli milionów spółdzielców. Komisja Nadzwyczajna wysłuchała w zaproponowanej przeze mnie procedurze, kilkaset osób, reprezentujących organizacje społeczne, spółdzielnie, związki spółdzielcze, innymi słowy całe środowisko. Ten bezcenny materiał, zgromadzony przez Komisję Nadzwyczajną, pozwala na stworzenie prawa obywatelskiego, prawdziwie spółdzielczego, a nie ustawy napisanej przez władzę centralną. Opisuję ten fragment z mojej działalności, która dowodzi mojej filozofii w sprawowaniu mandatu z wyboru, że należy służyć, należy słuchać, a nie narzucać obywatelom arbitralnie swoich wizji, które mogą często rozmijać się z oczekiwaniami obywateli. Wierzę po prostu w demokrację obywatelską, w Rzeczpospolitą samorządną, taką o jaką walczyliśmy w pamiętnym Sierpniu 1980 roku.


Oczywiście nie brakuje w Polsce wynaturzeń w spółdzielczości, często kryminogennych. Takim najbardziej znanym przypadkiem, są Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowe SKOK. Kosztowały one, nas podatników, miliardy złotych. SKOK wołomiński dofinansowany trzema miliardami złotych, aby ratować pieniądze spółdzielców, to czubek góry lodowej. Połowa tych kas jest zagrożona upadkiem. Pieniądze były transferowane nielegalnie za granicę. Ale tak się dzieje zawsze, jeżeli swoje palce macza w spółdzielczości polityka. Od zarania powstania SKOK-ów, prominentni funkcjonariusze PiS, zasiadali we władzach SKOK-ów i czerpali z tego korzyści materialne, za co teraz płacimy miliardami.

Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież