Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Rozliczenie przed wyborcami – część 1

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 października 2015 20:19

altNa początku września opublikowałem wstęp do rozliczenia się przed moimi wyborcami i wszystkimi obywatelami, których mam zaszczyt reprezentować w Sejmie, w kończącej się kadencji obejmującej lata 2011 - 2015. Dzisiaj kontynuuję to rozliczenie. Tak jak pisałem 7 września, będzie to rozliczenie z mojej służby społeczeństwu, a nie ze sprawowania władzy w Sejmie, bo tak postrzegam moją rolę jako posła na Sejm RP. Chcę podkreślić, że siłą rzeczy muszę ograniczyć się tylko do podstawowych elementów mojej działalności, a nie z każdej z tysięcy rozmów, czy spotkań. Sprawozdania z prac w poszczególnych komisjach sejmowych, w których miałem przyjemność pracować, znajdują się na stronie internetowej Sejmu RP.


Postanowiłem podzielić to moje sprawozdanie – rozliczenie się przed wyborcami, na segmenty odpowiadające głównie mojej aktywności w poszczególnych komisjach sejmowych. Jestem w Sejmie członkiem stałych komisji, Komisji Skarbu Państwa, Komisji ds. Służb Specjalnych, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Byłem członkiem Komisji Nadzwyczajnej ds. Prawa Spółdzielczego i Poselskiego Zespołu ds. Rodzinnych Ogródków Działkowych. Oczywiście to nie wszystkie obszary mojej aktywności sejmowej, ale na tych chciałbym się skupić, ponieważ ta działalność dotyczyła bezpośrednio milionów obywateli, co wykażę w sprawozdaniu. O działalności w Komisji ds. Służb Specjalnych, z oczywistych względów pisać nie mogę. Praca w tej Komisji sprowadza się do sejmowego nadzoru nad służbami specjalnymi, które z natury rzeczy muszą funkcjonować w największej poufności, ale musi być nad nimi sprawowana kontrola w imieniu społeczeństwa, aby służby te działały w ramach prawa, zapewniając bezpieczeństwo państwa i obywateli.


Rozpocznę więc dzisiaj moje rozliczenie – sprawozdanie, od Komisji Skarbu Państwa. Jako były stoczniowiec, jako jeden z pięciu współorganizatorów historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, skupiałem się nad odbudową potęgi naszego przemysłu stoczniowego. Nikt dzisiaj nie pamięta, albo nie chce pamiętać, że okresowa zapaść naszego przemysłu okrętowego nie wynikała z przebudowy systemu politycznego i gospodarczego, ale przyczyną był fakt, że skończyliśmy z budową za pół darmo statków do byłego ZSRR. Poświęciłem temu zadaniu, odbudowy, najwięcej czasu. Odbywałem setki spotkań, inicjowałem wiele rozwiązań prawnych, aby nasz rodzimy przemysł stoczniowy, odrodził się ale w nowoczesnej strukturze. Dzisiaj mogę zameldować z dumą moim wyborcom, całej społeczności Wybrzeża i wszystkim obywatelom, że ten wysiłek, oczywiście nie tylko mój, bo na ten sukces złożyły się programy rządowe i samorządowe, praca setek ludzi, że to wspólne dzieło owocuje sukcesem. W polskim przemyśle stoczniowym pracuje obecnie 32 tysiące osób. Polski przemysł stoczniowy plasuje się na 2 miejscu w Europie i 5 na świecie. Mój osobisty, bezpośredni wkład, polega na stworzeniu w tym przemyśle 1000 miejsc pracy w firmie pod nazwą „Zakład Nowych Budów”, działającej na terenie byłego wydziału K3, Stoczni Gdańskiej.


Dzisiaj pierwszy urzędnik państwa polskiego i opozycja, wołają o konieczności odbudowy przemysłu stoczniowego. Odpowiadam im, przestańcie kłamać, zrobiliśmy to z sukcesem.


Ciąg dalszy rozliczenia – sprawozdania nastąpi.

Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież