Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Reklama
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Rozliczenie przed wyborcami – część 1

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 października 2015 20:19

altNa początku września opublikowałem wstęp do rozliczenia się przed moimi wyborcami i wszystkimi obywatelami, których mam zaszczyt reprezentować w Sejmie, w kończącej się kadencji obejmującej lata 2011 - 2015. Dzisiaj kontynuuję to rozliczenie. Tak jak pisałem 7 września, będzie to rozliczenie z mojej służby społeczeństwu, a nie ze sprawowania władzy w Sejmie, bo tak postrzegam moją rolę jako posła na Sejm RP. Chcę podkreślić, że siłą rzeczy muszę ograniczyć się tylko do podstawowych elementów mojej działalności, a nie z każdej z tysięcy rozmów, czy spotkań. Sprawozdania z prac w poszczególnych komisjach sejmowych, w których miałem przyjemność pracować, znajdują się na stronie internetowej Sejmu RP.


Postanowiłem podzielić to moje sprawozdanie – rozliczenie się przed wyborcami, na segmenty odpowiadające głównie mojej aktywności w poszczególnych komisjach sejmowych. Jestem w Sejmie członkiem stałych komisji, Komisji Skarbu Państwa, Komisji ds. Służb Specjalnych, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Byłem członkiem Komisji Nadzwyczajnej ds. Prawa Spółdzielczego i Poselskiego Zespołu ds. Rodzinnych Ogródków Działkowych. Oczywiście to nie wszystkie obszary mojej aktywności sejmowej, ale na tych chciałbym się skupić, ponieważ ta działalność dotyczyła bezpośrednio milionów obywateli, co wykażę w sprawozdaniu. O działalności w Komisji ds. Służb Specjalnych, z oczywistych względów pisać nie mogę. Praca w tej Komisji sprowadza się do sejmowego nadzoru nad służbami specjalnymi, które z natury rzeczy muszą funkcjonować w największej poufności, ale musi być nad nimi sprawowana kontrola w imieniu społeczeństwa, aby służby te działały w ramach prawa, zapewniając bezpieczeństwo państwa i obywateli.


Rozpocznę więc dzisiaj moje rozliczenie – sprawozdanie, od Komisji Skarbu Państwa. Jako były stoczniowiec, jako jeden z pięciu współorganizatorów historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, skupiałem się nad odbudową potęgi naszego przemysłu stoczniowego. Nikt dzisiaj nie pamięta, albo nie chce pamiętać, że okresowa zapaść naszego przemysłu okrętowego nie wynikała z przebudowy systemu politycznego i gospodarczego, ale przyczyną był fakt, że skończyliśmy z budową za pół darmo statków do byłego ZSRR. Poświęciłem temu zadaniu, odbudowy, najwięcej czasu. Odbywałem setki spotkań, inicjowałem wiele rozwiązań prawnych, aby nasz rodzimy przemysł stoczniowy, odrodził się ale w nowoczesnej strukturze. Dzisiaj mogę zameldować z dumą moim wyborcom, całej społeczności Wybrzeża i wszystkim obywatelom, że ten wysiłek, oczywiście nie tylko mój, bo na ten sukces złożyły się programy rządowe i samorządowe, praca setek ludzi, że to wspólne dzieło owocuje sukcesem. W polskim przemyśle stoczniowym pracuje obecnie 32 tysiące osób. Polski przemysł stoczniowy plasuje się na 2 miejscu w Europie i 5 na świecie. Mój osobisty, bezpośredni wkład, polega na stworzeniu w tym przemyśle 1000 miejsc pracy w firmie pod nazwą „Zakład Nowych Budów”, działającej na terenie byłego wydziału K3, Stoczni Gdańskiej.


Dzisiaj pierwszy urzędnik państwa polskiego i opozycja, wołają o konieczności odbudowy przemysłu stoczniowego. Odpowiadam im, przestańcie kłamać, zrobiliśmy to z sukcesem.


Ciąg dalszy rozliczenia – sprawozdania nastąpi.

Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież