Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wojciech Czeszejko – Sochacki: Klauzula sumienia a równy dostęp do świadczeń medycznych?

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
środa, 21 października 2015 14:59

altDnia 7 października 2015 r. przed Trybunałem Konstytucyjnym zapadł wyrok, w świetle którego przepisy zawarte w ustawie o zawodzie lekarza dotyczące tzw. klauzuli sumienia i jej granic – są niezgodne z Konstytucją RP. Tym samym orzeczenie to niejako zamknęło dotychczasową debatę jaka toczyła się w mediach, odnośnie tego czy lekarz może odmówić świadczenia pomocy medycznej w sytuacji newralgicznej, a więc takiej w której dochodzi do zetknięcia dwóch sfer, sfery moralnej ze sferą obowiązków jakie nakładają na lekarza przepisy prawa oraz tzw. przysięga Hipokratesa.
Krótko mówiąc z chwilą opublikowania orzeczenia Trybunału w Dzienniku Ustaw, lekarz będzie mógł właściwie w każdej sytuacji odmówić świadczenia pomocy medycznej pacjentowi, o ile działanie takie będzie kolidowało ze sferą jego wartości moralnych, światopoglądowych. Lekarz nie będzie też zobligowany do przekazania pacjentowi informacji w sytuacji odmowy świadczenia (np. usunięcia płodu), gdzie faktycznie może on skorzystać ze świadczenia. Na tle tego wyroku, powstaje pytanie czy obywatel nadal będzie mógł korzystać z konstytucyjnego uprawnienia gwarantującego powszechny i równy dostęp do publicznej służby zdrowia?


Abstrahując w tym momencie od „tła” politycznego tej sprawy, już od czasów starożytnych lekarzy obowiązywała przysięga Hipokratesa, stanowiąca swoistego rodzaju kodeks etyki lekarskiej. Lekarze mieli nie tylko nieść pomoc i kierować się dobrem pacjenta, ale również mieli kształtować takie zasady jak między innymi „Primum non nocere”. Te podstawowe zasady związane z działalnością każdego lekarza, rozwijane na przestrzeni wieków, stały się również kanwą powstałej w 1948 r. Deklaracji genewskiej będącej nowożytną wersją przysięgi Hipokratesa. W Polsce do tej Deklaracji nawiązuje tzw. przyrzeczenie lekarskie, składane przez absolwentów kierunków lekarskich. Jedna z fraz tego przyrzeczenia brzmi „służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu”. Konfrontując treść przyrzeczenia lekarskiego z dotychczasową praktykę „niektórych” lekarzy (głośna sprawa pewnego lekarza z Warszawy), można dojść do „schizofrenicznej konkluzji”, że tak naprawdę lekarz nie musi zawsze działać w interesie pacjenta, zaś wyrok Trybunału z dnia 7 października 2015 r., zarysowuje jeszcze bardziej negatywny obraz polskiej opieki medycznej, ponieważ w dzisiejszej sytuacji prawnej lekarz nie tylko będzie mógł odmówić pomocy medycznej w ważkich sprawach – jak np. usunięcie płodu zagrażającego zdrowiu  kobiecie, ale również będzie mógł odmówić pomocy w każdej innej sytuacji, jeżeli jego „moralność” zostanie zagrożona. Sytuacja ta cofa nas niejako do „czasów średniowiecza” i pomimo, iż istnieją grupy dla których możność powoływania się na klauzulę sumienia, w tak skrajnej postaci, jest korzystna (zwłaszcza duchowieństwo, ortodoksyjni katolicy), to dla większości społeczeństwa, wyrok Trybunału odbije się negatywnym echem.


W tym momencie warto zwrócić też uwagę na „tło” polityczne tej sprawy, zwłaszcza w przededniu wyborów. Skrajnie prawicowe środowiska polityczne od dawna postulowały „obostrzenie” art. 39 ustawy o zawodzie lekarza, czego wynikiem miało być funkcjonowanie „klauzuli sumienia” na znacznie szerszym niż dotychczas polu. Wyrok Trybunału w skład którego wchodzą przecież sędziowie wybierani przez Sejm RP, wychodzi tym zmianom naprzeciw, aczkolwiek nie oznacza to, że zmiany w prawie medycznym jakie nas czekają, muszą być aż tak niekorzystne. Orzeczenie Trybunału oznacza tylko tyle, że w systemie prawnym nie może funkcjonować dotychczasowy zapis dotyczący klauzuli sumienia. To zaś jaką formę przyjmą nowe przepisy w zakresie pomocy medycznej pacjentom, zależy wyłącznie od tego jaki układ polityczny uformuje się w nowym sejmie, gdyż to od jego woli politycznej będą zależne przyszłe zmiany w prawie. Jeżeli wybory wygrają siły anty-modernistyczne, nie odróżniające praw obywatelskich od praw wiary, których wyznacznikiem jest własne sumienie a nie zdrowie człowieka, jest wielce prawdopodobne, iż zmiany w ustawie o zawodzie lekarza utrudnią życie przeciętnego obywatela kosztem dobrego samopoczucia lekarza kierującego się własnym sumieniem, a nie dobrem pacjenta.

Wojciech Czeszejko – Sochacki
Prawnik (aplikant radcowski III roku przy OIRP w Gdańsku)
Kandydat do Sejmu w Okręgu 25 z listy Zjednoczonej Lewicy pozycja 8


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież