“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wojciech Czeszejko – Sochacki: Klauzula sumienia a równy dostęp do świadczeń medycznych?

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
środa, 21 października 2015 14:59

altDnia 7 października 2015 r. przed Trybunałem Konstytucyjnym zapadł wyrok, w świetle którego przepisy zawarte w ustawie o zawodzie lekarza dotyczące tzw. klauzuli sumienia i jej granic – są niezgodne z Konstytucją RP. Tym samym orzeczenie to niejako zamknęło dotychczasową debatę jaka toczyła się w mediach, odnośnie tego czy lekarz może odmówić świadczenia pomocy medycznej w sytuacji newralgicznej, a więc takiej w której dochodzi do zetknięcia dwóch sfer, sfery moralnej ze sferą obowiązków jakie nakładają na lekarza przepisy prawa oraz tzw. przysięga Hipokratesa.
Krótko mówiąc z chwilą opublikowania orzeczenia Trybunału w Dzienniku Ustaw, lekarz będzie mógł właściwie w każdej sytuacji odmówić świadczenia pomocy medycznej pacjentowi, o ile działanie takie będzie kolidowało ze sferą jego wartości moralnych, światopoglądowych. Lekarz nie będzie też zobligowany do przekazania pacjentowi informacji w sytuacji odmowy świadczenia (np. usunięcia płodu), gdzie faktycznie może on skorzystać ze świadczenia. Na tle tego wyroku, powstaje pytanie czy obywatel nadal będzie mógł korzystać z konstytucyjnego uprawnienia gwarantującego powszechny i równy dostęp do publicznej służby zdrowia?


Abstrahując w tym momencie od „tła” politycznego tej sprawy, już od czasów starożytnych lekarzy obowiązywała przysięga Hipokratesa, stanowiąca swoistego rodzaju kodeks etyki lekarskiej. Lekarze mieli nie tylko nieść pomoc i kierować się dobrem pacjenta, ale również mieli kształtować takie zasady jak między innymi „Primum non nocere”. Te podstawowe zasady związane z działalnością każdego lekarza, rozwijane na przestrzeni wieków, stały się również kanwą powstałej w 1948 r. Deklaracji genewskiej będącej nowożytną wersją przysięgi Hipokratesa. W Polsce do tej Deklaracji nawiązuje tzw. przyrzeczenie lekarskie, składane przez absolwentów kierunków lekarskich. Jedna z fraz tego przyrzeczenia brzmi „służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu”. Konfrontując treść przyrzeczenia lekarskiego z dotychczasową praktykę „niektórych” lekarzy (głośna sprawa pewnego lekarza z Warszawy), można dojść do „schizofrenicznej konkluzji”, że tak naprawdę lekarz nie musi zawsze działać w interesie pacjenta, zaś wyrok Trybunału z dnia 7 października 2015 r., zarysowuje jeszcze bardziej negatywny obraz polskiej opieki medycznej, ponieważ w dzisiejszej sytuacji prawnej lekarz nie tylko będzie mógł odmówić pomocy medycznej w ważkich sprawach – jak np. usunięcie płodu zagrażającego zdrowiu  kobiecie, ale również będzie mógł odmówić pomocy w każdej innej sytuacji, jeżeli jego „moralność” zostanie zagrożona. Sytuacja ta cofa nas niejako do „czasów średniowiecza” i pomimo, iż istnieją grupy dla których możność powoływania się na klauzulę sumienia, w tak skrajnej postaci, jest korzystna (zwłaszcza duchowieństwo, ortodoksyjni katolicy), to dla większości społeczeństwa, wyrok Trybunału odbije się negatywnym echem.


W tym momencie warto zwrócić też uwagę na „tło” polityczne tej sprawy, zwłaszcza w przededniu wyborów. Skrajnie prawicowe środowiska polityczne od dawna postulowały „obostrzenie” art. 39 ustawy o zawodzie lekarza, czego wynikiem miało być funkcjonowanie „klauzuli sumienia” na znacznie szerszym niż dotychczas polu. Wyrok Trybunału w skład którego wchodzą przecież sędziowie wybierani przez Sejm RP, wychodzi tym zmianom naprzeciw, aczkolwiek nie oznacza to, że zmiany w prawie medycznym jakie nas czekają, muszą być aż tak niekorzystne. Orzeczenie Trybunału oznacza tylko tyle, że w systemie prawnym nie może funkcjonować dotychczasowy zapis dotyczący klauzuli sumienia. To zaś jaką formę przyjmą nowe przepisy w zakresie pomocy medycznej pacjentom, zależy wyłącznie od tego jaki układ polityczny uformuje się w nowym sejmie, gdyż to od jego woli politycznej będą zależne przyszłe zmiany w prawie. Jeżeli wybory wygrają siły anty-modernistyczne, nie odróżniające praw obywatelskich od praw wiary, których wyznacznikiem jest własne sumienie a nie zdrowie człowieka, jest wielce prawdopodobne, iż zmiany w ustawie o zawodzie lekarza utrudnią życie przeciętnego obywatela kosztem dobrego samopoczucia lekarza kierującego się własnym sumieniem, a nie dobrem pacjenta.

Wojciech Czeszejko – Sochacki
Prawnik (aplikant radcowski III roku przy OIRP w Gdańsku)
Kandydat do Sejmu w Okręgu 25 z listy Zjednoczonej Lewicy pozycja 8


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież