Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Andrzej Różański: Czy nastał czas spółdzielni mieszkaniowych?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 21 października 2015 15:04

altProblem zapewnienia własnego dachu nad głową jak przekleństwo towarzyszy kolejnym pokoleniom Polek i Polaków od ponad 100-lat. W II Rzeczpospolitej po 1918 roku miliony ludzi skazanych było na egzystencję w przeludnionych mieszkaniach wynajętych klitkach piwnicznych czy strychach lub mieszkanie w przytułkach.  Problem ten przez dwudziestolecie międzywojenne próbowali rozwiązać społecznicy, ludzie z misją. Bezskutecznie. Państwo nie wspierało w żaden sposób działań oddając problem do rozwiązania mechanizmom rynkowym. Stworzono jednak prawo, które nie przeszkadzało ludziom w samodzielnym rozwiązywaniu swoich problemów. Najskuteczniej inicjatywy takie podejmowali ludzie tworzący Spółdzielnie Mieszkaniowe. To w tamtym czasie powstały istniejąca do dziś Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa czy bliska mi z racji zamieszkania Gdyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa. 


Budowanie nowoczesnych na owe czasy mieszkań i udostępnianie ich osobom średniozamożnym nie rozwiązało jednak problemu milionów oczekujących na swoje lokum. Dramatyczny niedobór mieszkań pogłębiła II Wojna Światowa. Wracających z wojennej tułaczki żołnierzy i wygnańców nierzadko witały ruiny ich domów. Ponownie, więc do dzieła odbudowy zniszczonych domów i budowy nowych stanęli Spółdzielcy. W okresie PRL przy dużym wsparciu Państwa Spółdzielnie Mieszkaniowe stały się najskuteczniejszym sposobem rozwiązywanie kryzysu mieszkaniowego. To Spółdzielnie Mieszkaniowe przez 45 lat wybudowały miliony mieszkań.  Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych było najważniejszym problemem społecznym, jaki usiłowano skutecznie rozwiązywać w tamtym czasie. Mimo tego, że w latach 70-tych w czasie „epoki Gierka” budowano rocznie ok. 250 tys. mieszkań to jak wtedy szacowano, na samodzielne mieszkanie oczekiwało ponad 1,5 miliona rodzin.


Z takim bagażem w III RP zaczyna się nowa epoka - „epoka dewelopera”. Nastał czas jak za I IRP, gdy to rynek ma rozwiązać problem a Państwo wyzbyło się swego obowiązku wobec obywateli w tym zakresie. Zdominowani przez neoliberalne pomysły na życie, politycy zaczynają tworzyć prawo, które powoduje, że mieszkanie staje się dobrem luksusowym a nie środkiem do zaspokojenia potrzeb społecznych. Pojawia się jak „zombie” zmora przedwojennej biedoty – eksmisja na bruk, pojawiają się „czyściciele kamienic” i bezwzględni komornicy działający w interesie właścicieli. Tysiące niedoszłych wścieli mieszkań staje się ofiarami nieuczciwych lub nieudolnych „deweloperów”, którzy defraudują oszczędności rodzin przeznaczone na zakup własnego dachu nad głową. W takim momencie do listy nieszczęść polskiego mieszkalnictwa Państwo dopisuje jeszcze złe prawo, które powoduje wyłączenie większości Spółdzielni Mieszkaniowych z rynku. Tworzy się ustawę o Spółdzielniach mieszkaniowych, która w praktyce blokuje możliwości budowania mieszkań a jednocześnie powstaje prawo znakomicie ułatwiające działanie firm deweloperskich. W ten prosty sposób miliony ludzi potrzebujących mieszkania zapędzono w szeroko otwarte ramiona bankierów i deweloperów obciążając ich jednocześnie całym ryzykiem związanym z budową.


Tak, więc wróciliśmy do sytuacji jak w II RP, gdy na mieszkanie mogli pozwolić sobie jedynie bogaci. Po 100 latach w dalszym ciągu w Polsce jest ponad 1,5 miliona ludzi potrzebujących samodzielnego mieszania. Najwyższy, więc czas, aby ponownie sięgnąć do rozwiązań sprawdzonych – Spółdzielni Mieszkaniowych. Aby osiągnąć sukces potrzeba zmian w prawie spółdzielczym jest niekwestionowana, a dostosowanie ustaw do zmieniających się realiów naszych czasów jest konieczne. Należy pilnie ucywilizować „zepsutą” w 2007 roku Ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. W Sejmie zabrakło dobrej woli posłów, aby to zrobić. Większość propozycji omawianych w ramach prac Sejmowej komisji nadzwyczajnej nie zmierzało do poprawy sytuacji prawnej spółdzielni, a raczej do pogorszenia jeszcze stanu dotychczasowego. Najlepszym rozwiązaniem służącym rozwojowi Spółdzielni Mieszkaniowych było by przyjęcie ustawy wniesionej przez środowiska Spółdzielcze i zakończyłoby to czas dyskryminacji prawnej spółdzielni, z jakimi mamy do czynienia obecnie. Obecni i przyszli mieszkańcy spółdzielczych zasobów mieszkaniowych zasługują na wsparcie władz państwowych i dobre prawo, które pozwoli na rozwój spółdzielni i modernizację mieszkań oraz budynków, a także dostosowanie warunków zamieszkiwania do wymogów XXI wieku.


Andrzej Różański
Prezes Zarządu SM w Redzie
Kandydat Zjednoczonej Lewicy na posła w okręgu nr 26 Gdynia


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież