Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Andrzej Różański: Czy nastał czas spółdzielni mieszkaniowych?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 21 października 2015 15:04

altProblem zapewnienia własnego dachu nad głową jak przekleństwo towarzyszy kolejnym pokoleniom Polek i Polaków od ponad 100-lat. W II Rzeczpospolitej po 1918 roku miliony ludzi skazanych było na egzystencję w przeludnionych mieszkaniach wynajętych klitkach piwnicznych czy strychach lub mieszkanie w przytułkach.  Problem ten przez dwudziestolecie międzywojenne próbowali rozwiązać społecznicy, ludzie z misją. Bezskutecznie. Państwo nie wspierało w żaden sposób działań oddając problem do rozwiązania mechanizmom rynkowym. Stworzono jednak prawo, które nie przeszkadzało ludziom w samodzielnym rozwiązywaniu swoich problemów. Najskuteczniej inicjatywy takie podejmowali ludzie tworzący Spółdzielnie Mieszkaniowe. To w tamtym czasie powstały istniejąca do dziś Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa czy bliska mi z racji zamieszkania Gdyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa. 


Budowanie nowoczesnych na owe czasy mieszkań i udostępnianie ich osobom średniozamożnym nie rozwiązało jednak problemu milionów oczekujących na swoje lokum. Dramatyczny niedobór mieszkań pogłębiła II Wojna Światowa. Wracających z wojennej tułaczki żołnierzy i wygnańców nierzadko witały ruiny ich domów. Ponownie, więc do dzieła odbudowy zniszczonych domów i budowy nowych stanęli Spółdzielcy. W okresie PRL przy dużym wsparciu Państwa Spółdzielnie Mieszkaniowe stały się najskuteczniejszym sposobem rozwiązywanie kryzysu mieszkaniowego. To Spółdzielnie Mieszkaniowe przez 45 lat wybudowały miliony mieszkań.  Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych było najważniejszym problemem społecznym, jaki usiłowano skutecznie rozwiązywać w tamtym czasie. Mimo tego, że w latach 70-tych w czasie „epoki Gierka” budowano rocznie ok. 250 tys. mieszkań to jak wtedy szacowano, na samodzielne mieszkanie oczekiwało ponad 1,5 miliona rodzin.


Z takim bagażem w III RP zaczyna się nowa epoka - „epoka dewelopera”. Nastał czas jak za I IRP, gdy to rynek ma rozwiązać problem a Państwo wyzbyło się swego obowiązku wobec obywateli w tym zakresie. Zdominowani przez neoliberalne pomysły na życie, politycy zaczynają tworzyć prawo, które powoduje, że mieszkanie staje się dobrem luksusowym a nie środkiem do zaspokojenia potrzeb społecznych. Pojawia się jak „zombie” zmora przedwojennej biedoty – eksmisja na bruk, pojawiają się „czyściciele kamienic” i bezwzględni komornicy działający w interesie właścicieli. Tysiące niedoszłych wścieli mieszkań staje się ofiarami nieuczciwych lub nieudolnych „deweloperów”, którzy defraudują oszczędności rodzin przeznaczone na zakup własnego dachu nad głową. W takim momencie do listy nieszczęść polskiego mieszkalnictwa Państwo dopisuje jeszcze złe prawo, które powoduje wyłączenie większości Spółdzielni Mieszkaniowych z rynku. Tworzy się ustawę o Spółdzielniach mieszkaniowych, która w praktyce blokuje możliwości budowania mieszkań a jednocześnie powstaje prawo znakomicie ułatwiające działanie firm deweloperskich. W ten prosty sposób miliony ludzi potrzebujących mieszkania zapędzono w szeroko otwarte ramiona bankierów i deweloperów obciążając ich jednocześnie całym ryzykiem związanym z budową.


Tak, więc wróciliśmy do sytuacji jak w II RP, gdy na mieszkanie mogli pozwolić sobie jedynie bogaci. Po 100 latach w dalszym ciągu w Polsce jest ponad 1,5 miliona ludzi potrzebujących samodzielnego mieszania. Najwyższy, więc czas, aby ponownie sięgnąć do rozwiązań sprawdzonych – Spółdzielni Mieszkaniowych. Aby osiągnąć sukces potrzeba zmian w prawie spółdzielczym jest niekwestionowana, a dostosowanie ustaw do zmieniających się realiów naszych czasów jest konieczne. Należy pilnie ucywilizować „zepsutą” w 2007 roku Ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. W Sejmie zabrakło dobrej woli posłów, aby to zrobić. Większość propozycji omawianych w ramach prac Sejmowej komisji nadzwyczajnej nie zmierzało do poprawy sytuacji prawnej spółdzielni, a raczej do pogorszenia jeszcze stanu dotychczasowego. Najlepszym rozwiązaniem służącym rozwojowi Spółdzielni Mieszkaniowych było by przyjęcie ustawy wniesionej przez środowiska Spółdzielcze i zakończyłoby to czas dyskryminacji prawnej spółdzielni, z jakimi mamy do czynienia obecnie. Obecni i przyszli mieszkańcy spółdzielczych zasobów mieszkaniowych zasługują na wsparcie władz państwowych i dobre prawo, które pozwoli na rozwój spółdzielni i modernizację mieszkań oraz budynków, a także dostosowanie warunków zamieszkiwania do wymogów XXI wieku.


Andrzej Różański
Prezes Zarządu SM w Redzie
Kandydat Zjednoczonej Lewicy na posła w okręgu nr 26 Gdynia


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież