E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: 5 lat koalicji PO-PSL

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 listopada 2012 13:24

altKiedy 5 lat temu powstawała koalicja, wielu komentatorów wypowiadało się o niej sceptycznie i wróżyło krótki żywot duetu Tusk-Pawlak.  Podkreślano, że liberalna Platforma nie będzie w stanie porozumieć się z konserwatywnym PSL. Te 5 lat pokazuje, że byli w błędzie.
Podsumowując pięciolatkę Tuska, bilans zdecydowanie wychodzi na plus, choć nie oszukujmy się – były i wpadki. Największy sukces koalicji to fakt, że suchą stopą przeszliśmy przez szalejący kryzys gospodarczy i finansowy. Co prawda recesja również i nas dotknęła, jednak dzięki odpowiedzialnym rządom Tuska, jej skutki były niewielkie, jeśli porównać Polskę do innych krajów europejskich.


Sukcesów było więcej. Wzmocniła się pozycja Polski na arenie międzynarodowej, to bezsporne. Zresztą, po fatalnych dla polskiej polityki zagranicznej, rządach braci Kaczyńskich i minister Fotygi, nie mogło być inaczej. Różnicę odczuła cała Europa. Koalicja skutecznie wykorzystała środki unijne na budowę dróg ekspresowych i autostrad, a pomysł budowy orlików okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Pamiętać będziemy również o tym, że za rządów Tuska polskie wojsko wyszło w końcu z Iraku, a w kraju wprowadzono uzawodowienie armii. Sukcesem okazało się rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.


Wielu obawiało się, że organizacyjną klęską zakończą się piłkarskie mistrzostwa Europy.  Adwersarze Tuska liczyli na to, że w końcu rząd się „wyłoży”… Byli też tacy, którzy zacierali rączki, że budowlańcy nie zdążą na czas wykonać stadionów i dróg. Nic z tego! Jedynie pod względem sportowym Euro 2012 były porażką. Choć byli i tacy, którzy uważali, że winnym klęski naszej reprezentacji był Donald Tusk. Wszyscy jednak chwalili nas za organizację i miłe przyjęcie. Polska była na ustach całego piłkarskiego świata.


Ale były i porażki rządu. Ta koalicja miała odwagę wycofać się z błędnej decyzji w sprawie ACTA i nie podpisując umowy międzynarodowej stanęła w obronie wolności słowa. Jednak na tę decyzję miały wpływ masowe protesty, których skala na pewno zaskoczyła rządzących. Ostatecznie rząd się wycofał, ale zamieszanie było niepotrzebne. Bankructwa firm budowlanych i to w dobie boomu inwestycyjnego – budowy stadionów, dróg i autostrad – wydawały się niedorzeczne. Tutaj skala zjawiska również była zaskoczeniem. Wydawało się, że Euro 2012 da wyraźny impuls polskiej gospodarce i ożywi zwłaszcza sektor budowlany. Konieczna była zmiana ustawy o zamówieniach publicznych, aby wykluczyć firmy, które oferowały umowy poniżej kosztów własnych.


Przyczyną wstrząsów były też taśmy afery hazardowej i „taśmy PSL”, ale w tych wypadkach bardzo szybko zareagował duet Pawlak-Tusk, pozbywając się skompromitowanych urzędników. Najwięcej protestów wywołało podniesienie wieku emerytalnego, ale tu koalicja była zwarta i uchwaliła ustawę ratującą finanse na przyszłe emerytury. Decyzja na pewno była niepopularna, ale udało się ją przeforsować bez większych perturbacji.
Na pewno porażką rządu był niepotrzebny konflikt ze środowiskiem lekarskim. Nieprzygotowana zmiana przepisów na przełomie roku, dotycząca refundacji leków okazała się prawdziwym kijem w mrowisku. Moim zdaniem była to największa klęska rządu Tuska.  Tym większa, że można jej było zupełnie uniknąć.


Czas pokaże, jakie będą następne lata tej koalicji. Oto mamy nowego prezesa PSL. I tu, chyba niespodzianka. Po 7 latach odchodzi Waldemar Pawlak, a zastąpi go jego adwersarz Janusz Piechociński. PSL jest podzielone jak nigdy dotąd, o czym świadczy poparcie dla kandydatów – 547 do 530. Na pewno będzie potrzeba zmian w rządzie, ale jestem przekonany, że dotrwa ona do końca kadencji.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież