100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Latarka w półmrok: Firma tenisowa

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 listopada 2012 08:42

altNa marginesie sukcesu Jerzego Janowicza.


Tenis to piękny sport. Cokolwiek perwersyjne liczenie punktów nikomu nie odbiera nadziei, nikogo przed czasem nie nagradza zwycięstwem. Każdy gem, każda piłka to mecz od nowa. Może ukarać pychę, może nagrodzić resztkę wiary. To sport obliczalny i nieprzewidywalny zarazem. Z żelazną hierarchią punktowej klasyfikacji, z misterium rankingów, które nagle, jak w Paryżu, leżą w gruzach.


Tenis to piękny biznes. Jedna z finansowych pereł światowego sportu. Tysiące graczy walczą, by złamać porządek klasyfikacji i uczynić z przebijania piłki lukratywne zajęcie. To inwestycja bardzo trudna, ale w przypadku powodzenia - odpłaca majątkiem. Rodzice Janowicza własny biznesowy wybór objawiają teraz jako rodzinną martyrologię. To spektakl żenujący i co do faktów nierzetelny.


Tenis na świecie to wielkie, komercyjne przedsiębiorstwo. Postawienie przez rodzinę całego majątku na wejście w świat setek tysięcy euro wypłacanych co tydzień to dobrowolna inwestycja w uznaną za korzystną ścieżkę biznesu. Doprawdy rodzice wspierają rozmaite pomysły swoich dzieci - na miarę ich talentu i swoich możliwości. Nikt z takiego powodu nie ogłasza publicznej frustracji. Zwłaszcza bezzasadnej. Czy bowiem finansowanie jednego z najlepszych biznesów sportowych miałoby być powinnością publiczną, finansowaną ze środków państwowych, kosztem budżetu, a zyski osiągane z jego prowadzenia całkowicie prywatne?


Otóż wbrew temu co ogłaszają oboje państwo Janowicz, w ich syna inwestowała nie tylko rodzina. W rozwój przedsiębiorstwa Janowicza zainwestował ok. 200 tys. PZT Prokom Team, grupa PBG uznała, że spróbuje i dała 300 tys zł, a PZT wypłacał co miesiąc 10 tys. zł plus honorarium za Puchar Davisa. Na tym etapie rozwoju spółki sportowej Janowicz to szczodra filantropia, pewnie sentyment, a też jakaś biznesowa kalkulacja - na pewno żaden obowiązek.


Obowiązek ciąży na władzach publicznych, państwowych i gminnych, by stwarzać dzieciom bezpłatne warunki do uprawiania sportu, także na kortach. Kluby, w tym na Pomorzu, gną się pod ciężarem podatków od nieruchomości i innych opłat. To jest prawdziwe, społeczne wyzwanie, a nie bilety w klasie biznes. Byłoby zaś publicznie miło, gdyby beneficjenci programu PZT Prokom Team ujawnili ile z puli wygranych wpłacili solidarnie na konto mecenasa, by system mógł dobrze funkcjonować...


W czasach nieco odległych Andrzej Grubba odprowadzał do kasy Centralnego Ośrodka Sportu ustalony procent wygranych nagród. Z tych pieniędzy finansowano zagraniczne szkolenia, wyjazdy i inwestowano w następne pokolenia. Był to przymus, ale i roztropność.
Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież