"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Latarka w półmrok: Firma tenisowa

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 listopada 2012 08:42

altNa marginesie sukcesu Jerzego Janowicza.


Tenis to piękny sport. Cokolwiek perwersyjne liczenie punktów nikomu nie odbiera nadziei, nikogo przed czasem nie nagradza zwycięstwem. Każdy gem, każda piłka to mecz od nowa. Może ukarać pychę, może nagrodzić resztkę wiary. To sport obliczalny i nieprzewidywalny zarazem. Z żelazną hierarchią punktowej klasyfikacji, z misterium rankingów, które nagle, jak w Paryżu, leżą w gruzach.


Tenis to piękny biznes. Jedna z finansowych pereł światowego sportu. Tysiące graczy walczą, by złamać porządek klasyfikacji i uczynić z przebijania piłki lukratywne zajęcie. To inwestycja bardzo trudna, ale w przypadku powodzenia - odpłaca majątkiem. Rodzice Janowicza własny biznesowy wybór objawiają teraz jako rodzinną martyrologię. To spektakl żenujący i co do faktów nierzetelny.


Tenis na świecie to wielkie, komercyjne przedsiębiorstwo. Postawienie przez rodzinę całego majątku na wejście w świat setek tysięcy euro wypłacanych co tydzień to dobrowolna inwestycja w uznaną za korzystną ścieżkę biznesu. Doprawdy rodzice wspierają rozmaite pomysły swoich dzieci - na miarę ich talentu i swoich możliwości. Nikt z takiego powodu nie ogłasza publicznej frustracji. Zwłaszcza bezzasadnej. Czy bowiem finansowanie jednego z najlepszych biznesów sportowych miałoby być powinnością publiczną, finansowaną ze środków państwowych, kosztem budżetu, a zyski osiągane z jego prowadzenia całkowicie prywatne?


Otóż wbrew temu co ogłaszają oboje państwo Janowicz, w ich syna inwestowała nie tylko rodzina. W rozwój przedsiębiorstwa Janowicza zainwestował ok. 200 tys. PZT Prokom Team, grupa PBG uznała, że spróbuje i dała 300 tys zł, a PZT wypłacał co miesiąc 10 tys. zł plus honorarium za Puchar Davisa. Na tym etapie rozwoju spółki sportowej Janowicz to szczodra filantropia, pewnie sentyment, a też jakaś biznesowa kalkulacja - na pewno żaden obowiązek.


Obowiązek ciąży na władzach publicznych, państwowych i gminnych, by stwarzać dzieciom bezpłatne warunki do uprawiania sportu, także na kortach. Kluby, w tym na Pomorzu, gną się pod ciężarem podatków od nieruchomości i innych opłat. To jest prawdziwe, społeczne wyzwanie, a nie bilety w klasie biznes. Byłoby zaś publicznie miło, gdyby beneficjenci programu PZT Prokom Team ujawnili ile z puli wygranych wpłacili solidarnie na konto mecenasa, by system mógł dobrze funkcjonować...


W czasach nieco odległych Andrzej Grubba odprowadzał do kasy Centralnego Ośrodka Sportu ustalony procent wygranych nagród. Z tych pieniędzy finansowano zagraniczne szkolenia, wyjazdy i inwestowano w następne pokolenia. Był to przymus, ale i roztropność.
Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież