"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Latarką w półmrok: Obajtek na Tuska frasunek

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 grudnia 2023 14:03

altPrzeciąg, który Donald Tusk spowodował w centrali PO, wywiał Borysa Budkę z jego gabinetu.


Dziś Budka chciałby wywiać z gabinetu prezesa Orlenu, Daniela Obajtka.


Opowiada przed kamerami że przyjdą prawdziwi menedżerowie, fachowcy i zrobią co należy.


Losami Obajtka frasuje się też sam Tusk, bo jednym ze 100 postulatów ma być kwestia wyświetlenia detali lichego przejęcia Lotosu przez Orlen.


W tej sprawie prezes Orlenu udzielił na ulicy przed gdańską rafinerią korepetycji liderom wolnego rynku spod pomorskiego sztandaru PO.


Teraz w sukurs przyszedł koncernowi sąd. Nakazał publikacje sprostowania informacji o rzekomej sprzedaży Lotosu za kwotę zaniżoną o 8,5 mld zł. Fuzja Lotosu i Orlenu nie przyniosła żadnej straty akcjonariuszom, w tym Skarbowi Państwa, a parytet wymiany akcji by zgodny z cenami rynkowymi.


Czyli zgodny z fundamentem liberalnym, jedynym który środowisko Tuska i Balcerowicza rekomendowało Polakom do wierzenia. Fabryka miała być tyle warta, ile ktoś chciał za nią zapłacić, czyż nie tak było?


Zanim więc B. Budka znajdzie jakiegoś nowego prezesa Krawca - dochody Orlenu w jego kadencji to 2,9 mld zł, nakłady na inwestycje 24,3 mld zł, dla porównania zespól zarządu Obajtka wygenerował 87,6 mld zł dochodu, a na inwestycje wydał 93,6 mld zł - rekomenduje lekturę komunikatów spółki o wydarzeniach gospodarczych, choćby o zdarzeniach raportowanych już po październikowych wyborach:
- Orlen odkupił od firmy angielskiej farmy wiatrowe w Wielkopolsce i na Pomorzu Zach. o mocy 60 MW, co oznacza zielony prąd dla 100 tys. gospodarstw domowych.
- Orlen wspólnie z Politechniką Gdańską wyprodukował ekologiczny asfalt, który pochłania spaliny samochodowe, odcinek testowy wybudowano koło Ostródy.
- Orlen przejmuje połowę udziałów w koncesji na magazynowanie pod Morzem Barentsa dwutlenku węgla, będzie mógł intratnie zarządzać przemysłowymi emisjami CO2.
- Orlen przejął kontrolę nad spółką wydobywczą KUFPEC Norwegia, co oznacza wzrost wydobycia gazu z jej złóż o jedną trzecią, do 4 mld. m. sześć. rocznie.
- W rankingu "Fortune 500 Europe" za rok 2022 multienergetyczny Orlen, efekt połączenia z Energą, Lotosem i PGNiG, z przychodami na poziomie 62,3 mld dolarów uplasował się na 44 miejscu na kontynencie i stał się firmą o uznanym ratingu finansowym i potencjale ekspansji.
- Orlen w latach 2022-23 zainwestował 55 mld zł, do końca dekady wyda na rozwój 300 mld zł, w tym 120 mld na bliską senatorowi Kleinie energetykę odnawialną, a mimo to za rok 2022 wypłacił 3 mld dywidendy skarbowi państwa i sprecyzował miłą portfelom akcjonariuszy politykę dzielenia się przyszłym zyskiem.


Nie są nikomu znane podobne osiągnięcia gospodarcze panów Tuska i Budki. Nie mistyfikując swojej tożsamości ideowej, prezes Orlenu zawstydza politycznych menedżerów PO rozmiarem sukcesów Orlenu.


Jednak 20 mln ton ropy z Aramco to trochę więcej niż jeden tankowiec, który tubylcy, Tusk i jego drużyna, witali w Gdańsku.


A Orlen w Gdańsku, jeśli chodzi o lokowanie swoich aktywów, będzie miał jeszcze dobre wieści dla konsumentów lokalnych budżetów.


Mieć mocny Orlen w polskiej dyspozycji to lepiej niż sprzedać, m.in. głosem partyjnej koleżanki Tuska i Budki, gdański ciepłociąg socjaldemokratom z Lipska.


Warto o tym pamiętać ilekroć Tusk z Budką będą coś mówili o prawdziwych fachowcach. Wtedy łapmy się za portfele, bo 100 mln euro popłynie za Odrę, a 100 mln złotych zostanie nad Motławą.


To raczej nie może być pomysł na przemysł nad Wisłą.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież