100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Albertowicz: Protesty kibiców mają jakiś sens?

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 04 stycznia 2012 16:21

altPortal Gazeta.pl podał we wtorek informacje, że fani dwóch najpopularniejszych drużyn w regionie – Arki i Lechii – chcą protestować. Pierwsi i drudzy przeciw zarządom swoich ukochanych klubów, które w opinii kibiców działają, co najmniej, nieudolnie. Nasuwa się jednak pytanie, jaki sens mają te protesty?


Kibice nie mają już takiej siły przebicia, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W czasach, gdy na stadionach naprawdę dochodziło do awantur, a władze klubów często bały się protestów, które mogły przerodzić się w zamieszki. Jednak dziś, gdy spora część mediów chwali policję za śledztwo z użyciem drogich badań DNA, powadzone przeciwko „kibolom”, którzy odpalili racę, siła przebicia środowisk kibicowskich nie jest już taka duża, więc nikt się z nimi nie liczy. (Na marginesie – wydawanie Moich, jako podatnika, pieniędzy na szukanie sprawcy „przeraźliwej zbrodni”, jaką jest odpalenie racy, jest skandalem. Podobnie jak aresztowanie za pomocą antyterrorystów sprawców zajść w Bydgoszczy. W większości wypadków wystarczyłby dzielnicowy z wezwaniem. A jedno takie zatrzymanie to kilkanaście tysięcy złotych)


Dlaczego protestować mają kibice w Trójmieście?
W Gdyni nie podoba się, że Arka spadła z ligi, mając bardzo przyzwoity budżet na zatrudnienie zawodników. Pieniądze te poszły w błoto, bo żółto-niebiescy zbierają się do walki o awans. Może coś z tego wyjdzie, jednak początek sezonu był bardzo słaby. Dlatego fani chcą pozbyć się z klubu Witolda Nowaka, którego obarczają winą za słabą organizację i Andrzeja Czyżniewskiego, który odpowiada w Arce za transfery.


W Gdańsku zespół jeszcze gra w T-ME, ale jeśli nie nauczy się na błędach rywala zza miedzy, to podzieli jego los. Gdańscy kibice mają dość macoszego traktowania Lechii przez jego większościowego udziałowca, a także rzekomej indolencji organizacyjnej prezesa Lechii i szefa Lechii Operator.


Jak mają wyglądać takie protesty? Brak dopingu, opraw, część kibiców nie przyjdzie na mecz w ogóle. Jak się taki protest kończy? Albo, jak w poprzednim starciu fanów Lechii z zarządem klubu – ugodą, albo jak w przypadku niemego protestu polskich „kiboli” przeciwko rządowi – zostaną olani.


Czy kibice mają prawo walczyć (nie chodzi o walkę na pięści) o swoje kluby? Naszym zdaniem tak. Fani identyfikują się z klubem, czują się częścią rodziny. Niestety nie mają legitymacji klubowej, za którą rocznie płacą, nie są zwyczajnie członkami klubów. Więc się ich ignoruje.
Taka smutna dola „kibola”…
Filip Albertowicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież