Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Potulski: O religii w szkole

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 stycznia 2012 21:46

altŁączny koszt jaki ponosi budżet państwa na wynagrodzenia katechetów w szkole (cywilnych i księży) wynosi około 2 mld złotych  rocznie.

Pomijam patologie jakimi są urlopy zdrowotne i praca na drugim etacie w Kościele lub urlop dla napisania doktoratu.

Chodzi o coś ważniejszego, o efektywność ich pracy w szkole. To nieprawda, że tylko oni  uczą jak być uczciwym człowiekiem. Tak czynią wszyscy nauczyciele, wierzący i niewierzący. I jak Marek Jurek mówi, że jest zasługą katechetów uczenie dzieci prawości, to obraża „cywilnych” nauczycieli: polonistki, matematyków, wuefistów, …

Gdy uczniowie w Toruniu włożyli kosz na głowę nauczyciela, tłumaczyłem się w Sejmie z odpowiedzialności wychowawcy, dyrektora i w ogóle nauczycieli. I Kurator wielu z nich ukarał, tylko katecheci wyszli z tej afery nietknięci.

Gdy powiesiła się gimnazjalistka w Gdańsku ukarani zostali najmniej winni: dyrektor, nauczycielka języka polskiego, która nie była w klasie, bo przygotowała znakomity spektakl na imprezę, który postanowiono przedstawić jeszcze raz, i wychowawczyni. Nad grobem dziewczynki biskup zbeształ nauczycieli i nawet nie zająknął się na swoich katechetów, chociaż część z potępianych chłopców była nawet czynnymi ministrantami.
Był okres domagania się ze strony Kościoła umieszczenia religii w wykazie przedmiotów maturalnych, co miałoby wspomóc autorytet katechetów w szkole. Jestem za, bo dowiem się wreszcie czego uczą na religii.

Wliczanie oceny z religii do średniej ocen na świadectwie jest najdelikatniej rzecz ujmując nieporozumieniem. Minister publicznie twierdził, że jeśli wlicza się do średniej ocenę z w-f to z religii też należy ją wliczać. Panie Ministrze Giertych, ocena z w-f  to zupełnie co innego, bo z tego przedmiotu są podstawy programowe i opis umiejętności jakie uczeń ma uzyskać, a z religii nie.

W podpisanym przez Polskę Konkordacie jest mowa o rozdziale Kościoła od państwa, co oznacza, że jeśli Państwo wtrąca się do Kościoła, to jest to zły uczynek. Co innego, gdy Kościół dyktuje zasady działania państwa.

No i mamy wojnę o krzyż w Sejmie i w obiektach władzy publicznej.

Krzyż mi nie przeszkadza, tak jak na przykład nie przeszkadza mi motocyklista na jezdni póki przestrzega przepisów. Ale krzyż jako atrybut walki politycznej, tak. A takim stał się ten symbol chrześcijaństwa choćby pod Pałacem Prezydenta, a teraz w Sejmie.

A tak w ogóle art. 28 ustęp 1 Konstytucji mówi: „Wizerunkiem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie na czerwonym polu.” I to jest jedyny emblemat jaki może być i powinien być eksponowany w obiektach publicznych.

W naszej historii różnie bywało. Ja pamiętam ze szkoły portret Rokossowskiego, w który rzucaliśmy kałamarzem w siódmej klasie szkoły podstawowej.

Może warto oszczędniej szafować symbolami, które chcemy chronić  i szanować. Z litery i ducha prawa wynika, że miejscem właściwym dla nauczania religii są obiekty kultu religijnego.

Franciszek Potulski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież