PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska » Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy wyborcze. Czekano z tym do ostatniej możliw... Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel...
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
wtorek, 05 marca 2024 13:38
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Potulski: O religii w szkole

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 stycznia 2012 21:46

altŁączny koszt jaki ponosi budżet państwa na wynagrodzenia katechetów w szkole (cywilnych i księży) wynosi około 2 mld złotych  rocznie.

Pomijam patologie jakimi są urlopy zdrowotne i praca na drugim etacie w Kościele lub urlop dla napisania doktoratu.

Chodzi o coś ważniejszego, o efektywność ich pracy w szkole. To nieprawda, że tylko oni  uczą jak być uczciwym człowiekiem. Tak czynią wszyscy nauczyciele, wierzący i niewierzący. I jak Marek Jurek mówi, że jest zasługą katechetów uczenie dzieci prawości, to obraża „cywilnych” nauczycieli: polonistki, matematyków, wuefistów, …

Gdy uczniowie w Toruniu włożyli kosz na głowę nauczyciela, tłumaczyłem się w Sejmie z odpowiedzialności wychowawcy, dyrektora i w ogóle nauczycieli. I Kurator wielu z nich ukarał, tylko katecheci wyszli z tej afery nietknięci.

Gdy powiesiła się gimnazjalistka w Gdańsku ukarani zostali najmniej winni: dyrektor, nauczycielka języka polskiego, która nie była w klasie, bo przygotowała znakomity spektakl na imprezę, który postanowiono przedstawić jeszcze raz, i wychowawczyni. Nad grobem dziewczynki biskup zbeształ nauczycieli i nawet nie zająknął się na swoich katechetów, chociaż część z potępianych chłopców była nawet czynnymi ministrantami.
Był okres domagania się ze strony Kościoła umieszczenia religii w wykazie przedmiotów maturalnych, co miałoby wspomóc autorytet katechetów w szkole. Jestem za, bo dowiem się wreszcie czego uczą na religii.

Wliczanie oceny z religii do średniej ocen na świadectwie jest najdelikatniej rzecz ujmując nieporozumieniem. Minister publicznie twierdził, że jeśli wlicza się do średniej ocenę z w-f to z religii też należy ją wliczać. Panie Ministrze Giertych, ocena z w-f  to zupełnie co innego, bo z tego przedmiotu są podstawy programowe i opis umiejętności jakie uczeń ma uzyskać, a z religii nie.

W podpisanym przez Polskę Konkordacie jest mowa o rozdziale Kościoła od państwa, co oznacza, że jeśli Państwo wtrąca się do Kościoła, to jest to zły uczynek. Co innego, gdy Kościół dyktuje zasady działania państwa.

No i mamy wojnę o krzyż w Sejmie i w obiektach władzy publicznej.

Krzyż mi nie przeszkadza, tak jak na przykład nie przeszkadza mi motocyklista na jezdni póki przestrzega przepisów. Ale krzyż jako atrybut walki politycznej, tak. A takim stał się ten symbol chrześcijaństwa choćby pod Pałacem Prezydenta, a teraz w Sejmie.

A tak w ogóle art. 28 ustęp 1 Konstytucji mówi: „Wizerunkiem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie na czerwonym polu.” I to jest jedyny emblemat jaki może być i powinien być eksponowany w obiektach publicznych.

W naszej historii różnie bywało. Ja pamiętam ze szkoły portret Rokossowskiego, w który rzucaliśmy kałamarzem w siódmej klasie szkoły podstawowej.

Może warto oszczędniej szafować symbolami, które chcemy chronić  i szanować. Z litery i ducha prawa wynika, że miejscem właściwym dla nauczania religii są obiekty kultu religijnego.

Franciszek Potulski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież