W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Halerz i grosz w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 sierpnia 2023 18:00

altTegorocznym hitem Jarmarku Dominikańskiego okazała się być niemiecka grupa ludowa z Frankonii z przebojem „Halerz i grosz”, co w tzw. Muttersprache (język matki), czyli po niemiecku, wymawia się „Ein Heller (moneta pół feniga) und ein Batzen (moneta 10 fenigów)”, innymi słowy słynne w Polsce podczas okupacji i wiele lat po niej „Heili, Heilo, Heila”. Przebój Wehrmachtu goście odśpiewali a capella. Jeden z nich rechotał sobie pod nosem zamiast dołączyć do chórku. A co miał się nie śmiać skoro utwór wesoły, bo biesiadny jeszcze z pierwszej połowy XIX wieku skomponowany do słów niemieckiego poematu Alberta von Schlippenbacha o fajnym facecie, który niestety był pijakiem. Dla młodszych czytelników dodam, że w krajach okupowanych podczas II Wojny Światowej przez Niemcy piosenka ta śpiewana była z dużym zapałem przez maszerujące w stalowych hełmach wojsko z górnolotnym refrenem dla dodania sobie otuchy. Ale również odbierana była na terenach zajętych przez niemiecki Wehrmacht jako wyraz niemieckiej pychy na w stosunku do podbitych narodów.

W Polsce pozostała w pamięci pokoleń za sprawą filmu o okupacji niemieckiej w Warszawie „Zakazane piosenki”, w którym stanowiła przewodni motyw. Od lat już nie słyszałem tego „starego szlagieru”, ale „na szczęście” przyjechali faceci z Frankonii i mi go przypomnieli. Co prawda potem tłumaczyli się, że jakoby nic nie wiedzieli, jak utwór ten może być odebrany w Polsce tylko dlaczego jeden z nich śmiał się pod nosem, kiedy jego kamraci zawodzili „Heili, Heila”. Najlepsze były władze Gdańska odpowiedzialne za organizacje Jarmarku Dominikańskiego. Niczym struś pani prezydent schowała głowę w piasek i do dziś udaje, że nic się nie stało, choć co najmniej pół Polski jest wściekłe na niemiecką bezczelność. No ale cóż. Było złe słowo Niemca i złe słowo Polaka. Od tego zdaniem wiceprezydenta Piotra Grzelaka rozpoczęła się II Wojna Światowa. Teraz miało miejsce wykonanie złej piosenki przez Niemców. Chociaż może się mylę. Być może wg władz grodu nad Motławą podobnie jak przed wojną Gdańsk jest niemieckim miastem i chce do Niemiec? Sam już nie wiem.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież