Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Balet to to nie jest

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 października 2010 20:33

altRozmowa z Małgorzatą Kłos, rugbystką Mario Ladies Lechia Gdańsk


- Rugby to bardzo męski sport. Skąd zainteresowanie tą dyscypliną? Jak trafiłaś na treningi do żeńskiej sekcji rugby?
Małgorzata Kłos: Przez przypadek zaczęłam trenować rugby. Półtora roku temu koleżanka zaproponowała mi pójściem na trening rugby. Szukała drugiej dziewczyny, która by z nią poszła. Szukała chętnych, proponowała kilku dziewczynom, ale jakoś żadna nie miała ochoty. Gdy mi zaproponowała odpowiedziała "Dobra, pójdziemy, zobaczymy". Przyszłam i... zostałam.Wciągnęło mnie to i podoba mi się.

- Wcześniej interesowałaś się rugby?
Małgorzata Kłos: Nie interesowałam się. Nigdy nie myślałam o tego typu sporcie. Nie widziałam się w takim sporcie kontaktowym. Wcześniej tańczyłam i trochę siatkówki było w moim życiu. 


alt


- Większość osób słysząc o rugby wyobraża sobie potężnych mężczyzn. Słysząc o kobiecym rugby również większość wyobraża sobie solidniej zbudowane dziewczyny, mniej kobiece. Patrząc na ciebie i twoje koleżanki chyba nikt nie podejrzewałby, że gracie w rugby.
Małgorzata Kłos: Pierwsze skojarzenie skojarzenie z rugby to rzeczywiście taki dobrze zbudowany mężczyzna. My gramy w rugby siódemkowe. Nas jest o połowę mniej na boisku niż w klasycznym rugby. Wymiary boiska sa takie same jak w rugby piętnastkowym. W siódemkowym trzeba dużo więcej biegać, mniej jest kontaktu. Trzeba mieć przede wszystkim dobrą kondycję. 


alt


- Mimo wszystko jest to rugby i kontaktu nie da się uniknąć...
Małgorzata Kłos: Balet to to nie jest (śmiech). Jest kontaktowy. Jest ryzyko kontuzji, ale jest duża satysfakcja z gry. Nawiązują się więzi przyjaźni w drużynie. Musimy być jak muszkietowie – jedna za drugą. Jak jedna coś zepsuje to druga musi to naprawić. 


alt


- Jakie cechy charakteru trzeba mieć żeby grać w żeńskie rugby? Potrzebna jest jakaś mała nutka agresji do gry kontaktowej?

Małgorzata Kłos: Nie uważam siebie za osobę agresywną. Nawet jeśli dziewczyna jest niezbyt śmiała to tu może się otworzyć, odnaleźć w sobie coś takiego co jej pozwoli się otworzyć. Jakie trzeba mieć cechy? Trzeba po prostu mieć serce. Trzeba lubić sport zespołowy. 


alt


- Po meczach rugby możesz zostać pamiątka...
Małgorzata Kłos: Może zostać. Ostatnio miałam limo, ale już mi zeszło. Można dostać w nos, może polecieć krew z nosa. Złamanie też może się przydarzyć. Jeśli dobrze pamiętam to raz koleżanka miała coś złamane. Częstsze są skręcenia. 


alt


- Wiążesz swoją przyszłość z rugby czy raczej traktujesz to jako zabawę?
Małgorzata Kłos: W Polsce rugby kobiet jest na razie w powijakach. Jest osiem-dziewięć drużyn. Na razie wszystkie jesteśmy traktowane chyba po macoszemu. Myślę, że powoli idzie to do przodu. Muszą być sponsorzy, muszą być pieniądze żeby to wszystko nabrało tempa. Na zachodzie jest inna kultura rugby. Na zachodzie dla grających dziewczyn to jest praca, dla nas hobby, pasja, przyjemność. Przychodzimy na treningi, staramy się, dajemy serce, ale to jest mimo wszystko amatorstwo. 


alt


- Rodzina i znajomi nie byli zdziwieni wyborem dyscypliny, którą postanowiłaś trenować?
Małgorzata Kłos: Trochę byli. Głosów sprzeciwu jednak nie słyszałam. Jak komuś mówię, że gram w rugby to jest takie niedowierzanie. Jak wcześniej mówiłam ten sport kojarzy się z wielkim facetem. 


alt


- Jakie sukcesy macie na swoim koncie?
Małgorzata Kłos: Ostatnio zdobyłyśmy pierwsze miejsce w turnieju Grand Prix do Mistrzostw Polski. Jesteśmy mistrzyniami Polski na plaży. W miniony weekend byłyśmy na turnieju we Lwowie. Rywalizowałyśmy jako drużyna ligowa z drużynami narodowymi i zajęłyśmy piąte miejsce na osiem drużyn, co trzeba uznać za bardzo dobry wynik. Nawet nasz trener był zadowolony. 


alt


- Jak wygląda mapa kobiecego rugby? Gdzie są silne ośrodki?

Małgorzata Kłos: Podczas listopadowych mistrzostw Polski będziemy na pewno walczyć z dziewczynami z Arki. Jest jeszcze bardzo dobra drużyna w Sochaczewie. Trudno powiedzieć, która drużyna jest najlepsza. Walczymy między sobą, ale na stopie prywatnej jesteśmy dobrymi koleżankami.


alt


- Oglądacie mecze drużyn zachodnich?
Małgorzata Kłos: Ostatnio były mistrzostwa świata drużyn piętnastkowych. To jest zupełnie inny świat. Gabarytowo te zawodniczki też są większe (śmiech). Oglądamy mecze i staramy się wzorować. 


alt


- Myślicie, żeby zagrać w rugby piętnastkowe?
Małgorzata Kłos: Na razie nie ma w Polsce drużyny piętnastkowej, ale jakieś tam plany są. My mogłybyśmy stworzyć drużynę piętnastkową w Lechii, bo nas jest dużo, ale nie miałybyśmy z kim grać. Nie ma takiego dużego zainteresowania tym sportem. Staramy się promować jak tylko możemy, ale to jest jeszcze za mało. 


alt


Rozmawiał Tomasz Łunkiewicz
Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież