W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bezpiecznie w zimie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 13 stycznia 2010 16:40


Prawie cztery lata temu zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Wielka tragedia powinna być dobrą lekcją, także dla gdańszczan. Media alarmują o odśnieżanie dachów, prasa rozpisuje się na temat coraz częstszych akcji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Czy jednak jesteśmy bezpieczni?


– Jest generalnie pozytywnie – mówi Grzegorz Stosik, Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. – Zarządcy nieruchomości, tam gdzie dokonaliśmy kontroli, wywiązują się ze swoich obowiązków. Wszędzie gdzie się pojawialiśmy, prace nad odśnieżaniem dachu albo trwały, albo już zostały wykonane – chwali.
Inspektor wzywa równocześnie o zachowanie umiaru. – Nie bądźmy absurdalni, parę centymetrów śniegu na dachu nie stanowi zagrożenia na przykład do 15 centymetrów. Pokrywa 30-40 centymetrów powinna już jednak zostać usunięta – tłumaczy. – Warto też pamiętać, że grubość dopuszczalnej powłoki śnieżnej zależy od indywidualnych cech budowli. Konstrukcje żelbetowe czy pomieszczenia z ogrzewanym dachem wytrzymają nawet ponad 1 m³ śniegu – sygnalizuje Stosik.
Urzędnik wciąż jednak jest daleko od przesadnego optymizmu. – Pamiętać należy jednak, że niebezpieczeństwo wciąż może istnieć. To, że nie dostaliśmy żadnych informacji od powiatowych inspektorów, którzy mają obowiązek informować tego wojewódzkiego o wszelkich zagrożeniach nadmiernym obciążeniem dachów budowli, nie przesądza, że owego niebezpieczeństwa nie ma. – W pierwszej kolejności kontrolujemy obiekty usługowo-handlowe, gdyż tam znajduje się najwięcej osób – uspokaja.
Ale nie tylko zaśnieżone dachy stanowią groźbę wypadku. – Straż Miejska w Gdańsku, do wczoraj, podjęła 197 interwencji związanych z nieodśnieżonymi dachami, chodnikami czy podjazdami. W piętnastu przypadkach wystawiliśmy mandaty za nieusuwanie skutków zimy, siedem razy złożyliśmy wniosek do sądu – tłumaczy Miłosz Jurgielewicz, rzecznik gdańskiej SM. – Ludzie bardzo często sami informują nas o niedopatrzeniach zarówno osób prywatnych, jak i instytucji miejskich. Przyjęliśmy już ponad 95 zgłoszeń – dodaje. W przypadku zaobserwowania nieusuwania skutków zalegającego śniegu lub lodu Straż Miejska prosi o kontakt pod numerem 986.
Tomasz Sokołów


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież