Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Reklama
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mali pacjenci czekają na sprzęt

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 stycznia 2010 09:27

Kilkadziesiąt godzin przed finałem XVIII Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odwiedziliśmy Klinikę Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej przy ul. Dębinki w Gdańsku – Wrzeszczu. Zastaliśmy małych pacjentów chorych na ostre białaczki i z nieziarniczymi chłoniakami.


Najmłodsze przebywające tutaj dziecko nie ma jeszcze roku i waży 7 kg, najstarszy chłopiec liczy 17 lat i waży 100 kg. W małym pokoiku zastajemy najmłodszego Kubusia i nieco starszą Zuzię, oboje chorują na białaczkę.


Zdrowieją w oczach
- Jesteśmy z Kwidzyna. Przez cały czas leczenia Zuzi, a więc od czerwca ubiegłego roku, mieszkam z nią w szpitalu – mówi Anna, mama. – Córka w momencie rozpoznania miała rok i pięć miesięcy, po usłyszeniu diagnozy byliśmy załamani, nic o chorobie prawie nie wiedzieliśmy. Postęp leczenia jest kolosalny, terapia dobiega końca nareszcie. Potem jeszcze rok leczenia w domu, będziemy przyjeżdżać na kontrole.
- Jestem tu w Klinice z Kubusiem od trzech miesięcy, za miesiąc będzie miał roczek. – mówi mama Agnieszka. – Początki były bardzo ciężkie. Wszystko idzie w dobrym kierunku, lekarze mówią, że ma dobrą białaczkę, dobrze rokującą.


Małe dzieci nie zdają sobie sprawy z choroby i nie odczuwają lęku, rodzice się martwią. Starsze chore dzieci mówią, że im życie ucieka, że dyskoteka nie dla nich, wstydzą się, że przytyły, że wypadają im włosy. I trzeba im dużo czasu poświęcić na rozmowy.


Efekty coraz lepsze
- Okres leczenia wynosi powyżej pół roku, tylko na krótko dzieci wypisywane są do domu - informuje lek. med. Nina Irga z Kliniki Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej. – A potem wracają na dalszy ciąg chemioterapii bo tylko taka agresywna terapia daje szanse na całkowite wyleczenie.
Celem nowoczesnej onkologii jest nie przedłużenie życia ale całkowite wyleczenie i zapewnienie pacjentowi dobrej jakości życia, stwierdza dr Irga. Chodzi o to, aby pacjent wrócił do normalnego środowiska – rodziny, szkoły, rówieśników. Żeby dziewczyny dorosły i rodziły dzieci.
- Byłe pacjentki przychodzą ze swoimi dziećmi i to jest dla nas największa satysfakcja dodaje dr Irga.
- Liczba zgłaszających się pacjentów do szpitali onkohematologicznych nie rośnie - powiedziała lek. med. Nina Irga z Kliniki Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej.
Efekty leczenia są coraz lepsze, te dzieci żyją dłużej i mają szansę na całkowite wyleczenie. Potem występują różne problemy zdrowotne, część wraca z nawrotami. Więc w sumie pacjentów jest coraz więcej w związku z wydłużeniem czasu leczenia.
W latach 60 białaczka była w podręcznikach definiowana jako choroba nieuleczalna. Dziecko, które przychodziło do szpitala z rozpoznaniem białaczki po czterech tygodniach umierało. Teraz białaczka w 80 proc. jest uleczalna. To nie jest nawet postęp w leczeniu choroby, ale przełom.


W oczekiwaniu na nowoczesny sprzęt
- Stale potrzebny jest nam sprzęt monitorujący funkcje życiowe – kontynuuje dr Irga. – Aparatura ta ma swój okres trwałości i wymaga wymiany.
Wciąż za mało w Klinice Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej jest sprzętu diagnostycznego, jak ultrasonografy. Stale jest u nas – w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi – wielu pacjentów, którzy mają rozpoznanie w bardzo zaawansowanym stanie, a to się wprost przekłada na możliwości wyleczenia. Ta sytuacja powinna radykalnie się zmienić. Dlatego tak ważne jest stworzenie systemu wczesnej diagnostyki dla pacjentów. Potrzebny jest w tutejszej Klinice ultrasonograf przenośny, z którym można by było pojechać i zrobić badanie dziecku, które znajduje się na drugim krańcu województwa. Używany powinien być także w trakcie leczenia dzieci w szpitalu w sytuacji gdy mały pacjent w ciężkim stanie leży na oddziale intensywnej terapii, sprzęt musi podjechać do niego. Może dzięki tegorocznej akcji WOŚP klinika wzbogaci się o oczekiwany sprzęt? Wszystko zależy od hojności ofiarodawców.


Katarzyna Korczak
Na zdjęciu: Mali pacjenci Kliniki Hematologii Dziecięcej AMG Kubuś i Zuzia
Fot. Maciej Kostun


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież