Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam... "Godność" o weryfikacji sędziów! » Oświadczenie Stowarzyszenia "Godność" w sprawie sędziów po spotkaniu Tuska i Bodnara.OświadczenieW d... Homilia bp. W. Szlachetki: słowa, które paść powinny... » Homilia bp. Wiesława Szlachetki wygłoszona 1 września 2024 r. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej ... SDP wybrało J. Wikowskiego - weryfikacje dziennikarzy jak w 1982? » - Takie rzeczy jakie dzieją się w Polsce z demokracją, szykanowanie dziennikarzy o poglądach konserw... Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscu zbrodni grudniow... » Pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPan Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solida... Stowarzyszenie Godność pisze do Prezydenta Dudy » Stowarzyszenie Godność wystosowało list do Prezydenta Andrzej Dudy, w którym protestuje wobec działa...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mali pacjenci czekają na sprzęt

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 stycznia 2010 09:27

Kilkadziesiąt godzin przed finałem XVIII Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odwiedziliśmy Klinikę Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej przy ul. Dębinki w Gdańsku – Wrzeszczu. Zastaliśmy małych pacjentów chorych na ostre białaczki i z nieziarniczymi chłoniakami.


Najmłodsze przebywające tutaj dziecko nie ma jeszcze roku i waży 7 kg, najstarszy chłopiec liczy 17 lat i waży 100 kg. W małym pokoiku zastajemy najmłodszego Kubusia i nieco starszą Zuzię, oboje chorują na białaczkę.


Zdrowieją w oczach
- Jesteśmy z Kwidzyna. Przez cały czas leczenia Zuzi, a więc od czerwca ubiegłego roku, mieszkam z nią w szpitalu – mówi Anna, mama. – Córka w momencie rozpoznania miała rok i pięć miesięcy, po usłyszeniu diagnozy byliśmy załamani, nic o chorobie prawie nie wiedzieliśmy. Postęp leczenia jest kolosalny, terapia dobiega końca nareszcie. Potem jeszcze rok leczenia w domu, będziemy przyjeżdżać na kontrole.
- Jestem tu w Klinice z Kubusiem od trzech miesięcy, za miesiąc będzie miał roczek. – mówi mama Agnieszka. – Początki były bardzo ciężkie. Wszystko idzie w dobrym kierunku, lekarze mówią, że ma dobrą białaczkę, dobrze rokującą.


Małe dzieci nie zdają sobie sprawy z choroby i nie odczuwają lęku, rodzice się martwią. Starsze chore dzieci mówią, że im życie ucieka, że dyskoteka nie dla nich, wstydzą się, że przytyły, że wypadają im włosy. I trzeba im dużo czasu poświęcić na rozmowy.


Efekty coraz lepsze
- Okres leczenia wynosi powyżej pół roku, tylko na krótko dzieci wypisywane są do domu - informuje lek. med. Nina Irga z Kliniki Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej. – A potem wracają na dalszy ciąg chemioterapii bo tylko taka agresywna terapia daje szanse na całkowite wyleczenie.
Celem nowoczesnej onkologii jest nie przedłużenie życia ale całkowite wyleczenie i zapewnienie pacjentowi dobrej jakości życia, stwierdza dr Irga. Chodzi o to, aby pacjent wrócił do normalnego środowiska – rodziny, szkoły, rówieśników. Żeby dziewczyny dorosły i rodziły dzieci.
- Byłe pacjentki przychodzą ze swoimi dziećmi i to jest dla nas największa satysfakcja dodaje dr Irga.
- Liczba zgłaszających się pacjentów do szpitali onkohematologicznych nie rośnie - powiedziała lek. med. Nina Irga z Kliniki Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej.
Efekty leczenia są coraz lepsze, te dzieci żyją dłużej i mają szansę na całkowite wyleczenie. Potem występują różne problemy zdrowotne, część wraca z nawrotami. Więc w sumie pacjentów jest coraz więcej w związku z wydłużeniem czasu leczenia.
W latach 60 białaczka była w podręcznikach definiowana jako choroba nieuleczalna. Dziecko, które przychodziło do szpitala z rozpoznaniem białaczki po czterech tygodniach umierało. Teraz białaczka w 80 proc. jest uleczalna. To nie jest nawet postęp w leczeniu choroby, ale przełom.


W oczekiwaniu na nowoczesny sprzęt
- Stale potrzebny jest nam sprzęt monitorujący funkcje życiowe – kontynuuje dr Irga. – Aparatura ta ma swój okres trwałości i wymaga wymiany.
Wciąż za mało w Klinice Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej jest sprzętu diagnostycznego, jak ultrasonografy. Stale jest u nas – w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi – wielu pacjentów, którzy mają rozpoznanie w bardzo zaawansowanym stanie, a to się wprost przekłada na możliwości wyleczenia. Ta sytuacja powinna radykalnie się zmienić. Dlatego tak ważne jest stworzenie systemu wczesnej diagnostyki dla pacjentów. Potrzebny jest w tutejszej Klinice ultrasonograf przenośny, z którym można by było pojechać i zrobić badanie dziecku, które znajduje się na drugim krańcu województwa. Używany powinien być także w trakcie leczenia dzieci w szpitalu w sytuacji gdy mały pacjent w ciężkim stanie leży na oddziale intensywnej terapii, sprzęt musi podjechać do niego. Może dzięki tegorocznej akcji WOŚP klinika wzbogaci się o oczekiwany sprzęt? Wszystko zależy od hojności ofiarodawców.


Katarzyna Korczak
Na zdjęciu: Mali pacjenci Kliniki Hematologii Dziecięcej AMG Kubuś i Zuzia
Fot. Maciej Kostun


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież