Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mali pacjenci czekają na sprzęt

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 stycznia 2010 09:27

Kilkadziesiąt godzin przed finałem XVIII Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odwiedziliśmy Klinikę Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej przy ul. Dębinki w Gdańsku – Wrzeszczu. Zastaliśmy małych pacjentów chorych na ostre białaczki i z nieziarniczymi chłoniakami.


Najmłodsze przebywające tutaj dziecko nie ma jeszcze roku i waży 7 kg, najstarszy chłopiec liczy 17 lat i waży 100 kg. W małym pokoiku zastajemy najmłodszego Kubusia i nieco starszą Zuzię, oboje chorują na białaczkę.


Zdrowieją w oczach
- Jesteśmy z Kwidzyna. Przez cały czas leczenia Zuzi, a więc od czerwca ubiegłego roku, mieszkam z nią w szpitalu – mówi Anna, mama. – Córka w momencie rozpoznania miała rok i pięć miesięcy, po usłyszeniu diagnozy byliśmy załamani, nic o chorobie prawie nie wiedzieliśmy. Postęp leczenia jest kolosalny, terapia dobiega końca nareszcie. Potem jeszcze rok leczenia w domu, będziemy przyjeżdżać na kontrole.
- Jestem tu w Klinice z Kubusiem od trzech miesięcy, za miesiąc będzie miał roczek. – mówi mama Agnieszka. – Początki były bardzo ciężkie. Wszystko idzie w dobrym kierunku, lekarze mówią, że ma dobrą białaczkę, dobrze rokującą.


Małe dzieci nie zdają sobie sprawy z choroby i nie odczuwają lęku, rodzice się martwią. Starsze chore dzieci mówią, że im życie ucieka, że dyskoteka nie dla nich, wstydzą się, że przytyły, że wypadają im włosy. I trzeba im dużo czasu poświęcić na rozmowy.


Efekty coraz lepsze
- Okres leczenia wynosi powyżej pół roku, tylko na krótko dzieci wypisywane są do domu - informuje lek. med. Nina Irga z Kliniki Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej. – A potem wracają na dalszy ciąg chemioterapii bo tylko taka agresywna terapia daje szanse na całkowite wyleczenie.
Celem nowoczesnej onkologii jest nie przedłużenie życia ale całkowite wyleczenie i zapewnienie pacjentowi dobrej jakości życia, stwierdza dr Irga. Chodzi o to, aby pacjent wrócił do normalnego środowiska – rodziny, szkoły, rówieśników. Żeby dziewczyny dorosły i rodziły dzieci.
- Byłe pacjentki przychodzą ze swoimi dziećmi i to jest dla nas największa satysfakcja dodaje dr Irga.
- Liczba zgłaszających się pacjentów do szpitali onkohematologicznych nie rośnie - powiedziała lek. med. Nina Irga z Kliniki Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej.
Efekty leczenia są coraz lepsze, te dzieci żyją dłużej i mają szansę na całkowite wyleczenie. Potem występują różne problemy zdrowotne, część wraca z nawrotami. Więc w sumie pacjentów jest coraz więcej w związku z wydłużeniem czasu leczenia.
W latach 60 białaczka była w podręcznikach definiowana jako choroba nieuleczalna. Dziecko, które przychodziło do szpitala z rozpoznaniem białaczki po czterech tygodniach umierało. Teraz białaczka w 80 proc. jest uleczalna. To nie jest nawet postęp w leczeniu choroby, ale przełom.


W oczekiwaniu na nowoczesny sprzęt
- Stale potrzebny jest nam sprzęt monitorujący funkcje życiowe – kontynuuje dr Irga. – Aparatura ta ma swój okres trwałości i wymaga wymiany.
Wciąż za mało w Klinice Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej jest sprzętu diagnostycznego, jak ultrasonografy. Stale jest u nas – w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi – wielu pacjentów, którzy mają rozpoznanie w bardzo zaawansowanym stanie, a to się wprost przekłada na możliwości wyleczenia. Ta sytuacja powinna radykalnie się zmienić. Dlatego tak ważne jest stworzenie systemu wczesnej diagnostyki dla pacjentów. Potrzebny jest w tutejszej Klinice ultrasonograf przenośny, z którym można by było pojechać i zrobić badanie dziecku, które znajduje się na drugim krańcu województwa. Używany powinien być także w trakcie leczenia dzieci w szpitalu w sytuacji gdy mały pacjent w ciężkim stanie leży na oddziale intensywnej terapii, sprzęt musi podjechać do niego. Może dzięki tegorocznej akcji WOŚP klinika wzbogaci się o oczekiwany sprzęt? Wszystko zależy od hojności ofiarodawców.


Katarzyna Korczak
Na zdjęciu: Mali pacjenci Kliniki Hematologii Dziecięcej AMG Kubuś i Zuzia
Fot. Maciej Kostun


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież