Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czapiński: Musimy sobie zaufać

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 13 stycznia 2010 09:55


Polacy sobie nie ufają, a jak nie zaufają, będzie źle – taka puenta wynurza się z prelekcji prof. Janusza Czapińskiego przedstawionej na Wydziale Nauk Społecznych. Wybitny socjolog przyjechał do Gdańska na zaproszenie Koła Naukowego Integracji Europy Środkowo-Wschodniej oraz Stowarzyszenia Młodzi Konserwatyści.


„Po co i jak budować kapitał społeczny i co się stanie jak go nie zbudujemy” był tematem wykładu. W swej przemowie, pełnej merytorycznych odniesień i danych, profesor klarował nie tylko samo pojęcie tytułowego kapitału społecznego, ale też kapitału ludzkiego. I tak: ten pierwszy oznacza najprościej poziom zaufania i współpracy między członkami społeczeństwa, jest wyznacznikiem swoistej kultury kolektywizmu, działania w interesie wspólnym, drugi zaś obrazuje rozwój samych jednostek w danym społeczeństwie, przede wszystkim poziom ich wykształcenia. Posługując się tymi dwoma kategoriami, Czapiński przedstawił zatrważający obraz stopnia ewolucji cywilizacyjnej naszego kraju. – Pochwalę się, że byłem jednym z pierwszych, który połączył w jednej analizie te oba modne kapitały – mówił z uśmiechem profesor.


Z przytaczanych w trakcie wykładu licznych danych wysnuć trzeba było jedną podstawową myśl: kapitał ludzki jest decydującą przesłanką wzrostu dobrobytu regionów słabiej rozwiniętych, zaś ten społeczny – rozwiniętych bardziej. Wzrost PKP Polski w ostatnich latach uznać trzeba za efekt samorozwoju Polaków. Obywatele naszego kraju inwestują w siebie, uczą się na potęgę. – Mamy godne podziwu wskaźniki, jeśli chodzi o procent ludzi studiujących. Nasz rozwój jest właśnie wynikiem wysokiego kapitału ludzkiego – mówił Czapiński. –.Od pewnego pułapu jednak postęp bez kapitału społecznego jest niemożliwy, a samodoskonalenie się obywateli nie odgrywa tak istotnej roli. To współpraca i zaufanie w społeczeństwie torują rozwój w grupie państw „bogatych”, do których grona się przymierzamy. A tych cech nam brakuje – kwitował.


I przytaczał dane. A te były wręcz przytłaczające. Spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej jesteśmy na szarym końcu jeśli chodzi o zaufanie w stosunku do współobywateli. Za sobą mamy tylko Bułgarów. Nie uczestniczymy w życiu społecznym, nie należymy do organizacji i stowarzyszeń. Jeśli chodzi o wiedzę o społeczeństwie, jesteśmy w czołówce, kiedy jednak przychodzi do praktycznego jej wykorzystania – nie wiemy jak to zrobić.
Tomasz Sokołów

 

 

 

prof. Janusz Czapiński. Fot: Tomasz Sokołów

 

 

 

 Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież