W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czapiński: Musimy sobie zaufać

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 13 stycznia 2010 09:55


Polacy sobie nie ufają, a jak nie zaufają, będzie źle – taka puenta wynurza się z prelekcji prof. Janusza Czapińskiego przedstawionej na Wydziale Nauk Społecznych. Wybitny socjolog przyjechał do Gdańska na zaproszenie Koła Naukowego Integracji Europy Środkowo-Wschodniej oraz Stowarzyszenia Młodzi Konserwatyści.


„Po co i jak budować kapitał społeczny i co się stanie jak go nie zbudujemy” był tematem wykładu. W swej przemowie, pełnej merytorycznych odniesień i danych, profesor klarował nie tylko samo pojęcie tytułowego kapitału społecznego, ale też kapitału ludzkiego. I tak: ten pierwszy oznacza najprościej poziom zaufania i współpracy między członkami społeczeństwa, jest wyznacznikiem swoistej kultury kolektywizmu, działania w interesie wspólnym, drugi zaś obrazuje rozwój samych jednostek w danym społeczeństwie, przede wszystkim poziom ich wykształcenia. Posługując się tymi dwoma kategoriami, Czapiński przedstawił zatrważający obraz stopnia ewolucji cywilizacyjnej naszego kraju. – Pochwalę się, że byłem jednym z pierwszych, który połączył w jednej analizie te oba modne kapitały – mówił z uśmiechem profesor.


Z przytaczanych w trakcie wykładu licznych danych wysnuć trzeba było jedną podstawową myśl: kapitał ludzki jest decydującą przesłanką wzrostu dobrobytu regionów słabiej rozwiniętych, zaś ten społeczny – rozwiniętych bardziej. Wzrost PKP Polski w ostatnich latach uznać trzeba za efekt samorozwoju Polaków. Obywatele naszego kraju inwestują w siebie, uczą się na potęgę. – Mamy godne podziwu wskaźniki, jeśli chodzi o procent ludzi studiujących. Nasz rozwój jest właśnie wynikiem wysokiego kapitału ludzkiego – mówił Czapiński. –.Od pewnego pułapu jednak postęp bez kapitału społecznego jest niemożliwy, a samodoskonalenie się obywateli nie odgrywa tak istotnej roli. To współpraca i zaufanie w społeczeństwie torują rozwój w grupie państw „bogatych”, do których grona się przymierzamy. A tych cech nam brakuje – kwitował.


I przytaczał dane. A te były wręcz przytłaczające. Spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej jesteśmy na szarym końcu jeśli chodzi o zaufanie w stosunku do współobywateli. Za sobą mamy tylko Bułgarów. Nie uczestniczymy w życiu społecznym, nie należymy do organizacji i stowarzyszeń. Jeśli chodzi o wiedzę o społeczeństwie, jesteśmy w czołówce, kiedy jednak przychodzi do praktycznego jej wykorzystania – nie wiemy jak to zrobić.
Tomasz Sokołów

 

 

 

prof. Janusz Czapiński. Fot: Tomasz Sokołów

 

 

 

 



Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież