Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

PiS: Prawo do obrony wiary

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 13 stycznia 2010 18:37

Andrzej Jaworski, poseł na Sejm RP, Hanna Foltyn-Kubicka, europoseł w latach 2005-2009, Jolanta Szczypińska, poseł na Sejm RP, Zbigniew Kozak, poseł na Sejm RP złożyli doniesienie do prokuratury rejonowej w Gdyni o popełnieniu przestępstwa przez Adama Darskiego, wokalistę grupy muzycznej „Behemoth”. Pomorscy posłowie przygotowali również interpelację, która trafi do rąk Krzysztofa Kwiatkowskiego, ministra sprawiedliwości.


13 wrześniu 2007 roku Adam Darski, bardziej znany pod artystycznym pseudonimem "Nergal", podczas koncertu w gdyńskim klubie Ucho podarł biblię i nazwał kościół katolicki "zbrodniczą sektę".
Przedstawiciele pomorskiego PiS oburzeni brakiem działań w tej sprawie postanowili sami stanąć w obronie wartości religijnych.
- Nie można dopuszczać, aby podobne incydenty albo zdarzenia pojawiały się coraz cześciej w naszym życiu publicznym – powiedziała posłanka Jolanta Szczypińska. - Niestety, z przykrością i oburzeniem, stwierdzam, że coraz częściej dochodzi do znieważania naszych symboli religijnych, naszej wiary. Tak się dzieje nie tylko podczas różnych występów artystycznych, ale również podczas talk show w radiu i telewizji. Na to nie ma odzewu organów uprawnionych do ścigania tego typu incydenty jako przestępstwa. Uważamy, że nadszedł najwyższy czas powiedzieć stanowcze "NIE" obrazie naszych religijnych wartości, "NIE" obrazie naszych symboli religijnych i wiary katolickiej. Nie może być tak, że pseudo artyści, którzy mają wolność słowa i wypowiedzi, nie zważali na uczucia religijne Polaków, w przeważającej większości katolików.


Wpisane w poprawność europejskiego myślenia

- Obserwując to co dzieje się w Polsce, na tle przypadku pana Darskiego, tego typu sytuacje wpisują się w mainstream, to poprawne myślenie polityczne europejskie, które obserwowałam przez cztery lata będąc w Europarlamencie – stwierdziła Hanna Foltyn-Kubicka. - Uważam, że są to rzeczy niedopuszczalne. W Europie są siły, które chcą zaprzeczyć chrześcijańskim korzeniom Europy, chcą zaprzeczyć tradycji Europy. Z całym szacunkiem dla innych religi, ale nie można pozwolić, żeby ta poprawność polityczna, poprawność europejska wpływała na to, że Europa, a w tym Polska wyrzeka się swoich korzeni.


Dwa pytania
- Jeśli mówimy o poprawności politycznej to dziwi nas to, że wszelkie przypadki dotyczące obrazy uczuć wyznawców innych religii w naszym kraju spotykają się ze znaczniem większym przeciwdziałaniem – wyznał poseł Zbigniew Kozak. - Prokuratura, media bardzo ostro reagują. Procesy są wszczynane praktycznie z dnia na dzień. Można się zapytać dlaczego pan Darski nie spróbował podrzeć pisma świętego innej religi. Martwi nas, że w naszym państwie, w którym religia katolicka jest dominującą przestępstwa wobec tej religi są ignorowane. Stawiamy dwa pytania. Pierwsze - na jakiej podstawie gdyńska prokuratura umorzyła sprawę wniesioną przez pana Ryszarda Nowaka przeciwko Adamowi Darskiemu o podejrzeniu przestępstwa polegającego na obrazie uczuć religijnych? Drugie – interesuje nas jakie regulacje prawne w kraju zabezpieczają jednakowe podejście organów ścigania, organów sądowniczych do różnych grup wyznaniowych? Naszym zdaniem to podejście nie jest jednakowe.


Mileczenie władz
- Dziwi brak reakcji ze strony naszych władz, milczenie, które jest niejako przyzwoleniem – powiedziała posłanka Szczypińska. - Gdyby to zdarzenie dotyczyło innego wyznania reakcja byłaby natychmiastowa. W tym wypadku reakcji ze strony władz nie widzimy. My nie chcemy żadnych przywilejów. Domagamy się tylko, aby nasze prawo do obrony krzyża, do obrony wiary zostało zachowane. Tylko tyle i aż tyle.
- W tej sprawie musi zapaść wyrok – stwierdził Andrzej Jaworski. - Jeżeli zapdanie wyrok skazujący to będzie to wyraźny sygnał dla pozostałych osób, że nie można w Polsce bez karnie znieważać uczuć religijnych katolików. To powinno zahamować falę tego typu prowokacji.
Tomasz Łunkiewicz

Fot: Maciej KostunRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież