Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czy Tusk stanie do walki?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 20 stycznia 2010 11:09


Nie tylko wyborcy Platformy Obywatelskiej mogą czuć się zdezorientowani, choć to właśnie oni najbardziej czekają na decyzję premiera dotyczącą jego startu w wyborach prezydenckich. Atmosfera wyczekiwania na to, co zrobi Donald Tusk udziela się powoli wszystkim i niemal wszyscy rozważają różne scenariusze związane z kampanią prezydencką PO. O opinię na temat sytuacji wahającego się wciąż szefa rządu oraz wpływu, jaki to wyczekiwanie ma na jego partię zapytaliśmy pomorskich polityków.Zbigniew Kozak, PiS
Dlaczego Donald Tusk wciąż nie podjął ostatecznej decyzji odnośnie swojego udziału w wyścigu do prezydenckiego fotela?
- Bo wciąż czeka na wyniki najnowszych sondaży i badań prowadzonych przez jego sztab współpracowników. Od tych wyników zależy strategia dalszego postępowania. Niestety dla niego i dla Platformy, te sondaże są coraz mniej optymistyczne, a w najbliższym czasie pogorszą się jeszcze bardziej, bo coraz więcej ludzi jest niezadowolonych z rządów PO i ich skutków.
I co wtedy, zrezygnuje? Kto będzie kandydatem "zastępczym"?
- Trudno mi mówić za Donalda Tuska i nie mogę przewidzieć, kogo wystawi do wyborów. Tych nazwisk pojawiło się w mediach ostatnio dość sporo, ale pewniaka nie ma.
Czy zwłoka ze strony Tuska nie wpłynie negatywnie na kampanie prowadzone przez innych kandydatów? Oni mają coraz mniej czasu na przystąpienie do wyborczej walki na argumenty i programy, bo wciąż nie ma przeciwnika po stronie Platformy...
- To akurat jeszcze nie jest problemem. Uważam, że mamy jeszcze trochę czasu na rozpoczęcie rzeczywistej kamapnii. Batalia półroczna to optymalny okres, w którym zmieszczą się newsy, ciekawostki, gorące opnie i prezentacje programów, czyli to wszystko, czym żyją media i na postawie czego wyborcy podejmują decyzje. Zbyt długa kampania męczy i zniechęca wyborców.

 

Andrzej Różański, SLD
Na co czeka Donald Tusk?
- Na efekty najbliższych przesłuchań przed komisją hazardową i wyniku sondaży, jakie zostaną przeprowadzone po tych przesłuchaniach. Przecież w najbliższym czasie będą przesłuchiani Chlebowski, Drzewiecki i inni.
A jeśli wyniki sondaży będą niekorzystne dla PO?
- Wówczas zostanie rozegrany wariant na oczyszczenie, być może nawet polecą kolejne głowy. To oczyści na jakiś czas atmosferę wokół PO i wzmocni pozycję Tuska. Nie spodziewam się jednak, by premier zdecydował, że nie będzie się ubiegał o urząd prezydencki. On jest najmocniejszym kandydatem i w jego partii nikt nie myśli poważnie, by mógł zrezygnować. Gdyby to jednak nastąpiło, to lista innych kandydatów jakimi może dysponować Platforma jest dość długa. Może to być nawet Jan Krzysztof Bielecki.
Notowania PO są wciąż duże, choć nie tak znaczne, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Mimo to, ta partia wciąż może wygrać i prezydenturę i Parlament. Jeżeli Tusk zostanie prezydentem, to kto zostałby premierem?
- Niewykluczone, że marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Ta kandydatura nie była jeszcze w tym kontekście brana dość zdecydowanie pod uwagę, ale ja jej nie wykluczam.

 

 

 


Tadeusz Aziewicz, PO
Czy pan zna termin, w którym Donald Tusk ogłosi swoją decyzję odnośnie kandydowania w wyborach prezydenckich?
- Niestety, nie znam tego terminu i myślę, że na razie nikt go nie zna. Ostateczną decyzję podejmą władze statutowe partii oraz sam zainteresowany. Pan premier jest potężnym kandydatem, zwyciężąjącym we wszystkich sondażach i w zestawieniu ze wszystkimi kontrkandydatami.
Czy to oznacza, że tak naprawdę jego kandydatrura jest już przesądzona?
- Donald Tusk ma dylemat. Doskonale nadaje się zarówno na sprawowany urząd, jak i na urząd prezydencki. Dlatego musi podjąć decyzję, która nie jest łatwa – czy kontynuować podjętą pracę w roli szefa rządu, czy pracować dla Polski jako prezydent.
Kiedy Donald Tusk ogłosi swoją decyzję?
- Naprawdę nie wiem. Ostateczny, dobry moment na jej podjęcie i ogłoszenie to wiosenny zjazd partii, który jest przed nami. To także dobry moment na ukazanie wizji dalszego rozwoju kraju oraz drogi, jaką powinna pójść Platforma. Jeśli premier nie zdecyduje się na start w wyborach prezydenckich, co moim zdaniem nie jest prawdopodobne, to pewnie wówczas poznamy też nazwisko innego kandydata PO do tego urzędu.

 

 Dariusz Olejniczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież