Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Maciej Grzywaczewski o Marianie Terleckim

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 12 stycznia 2010 15:49

Marian Terlecki urodził się w Gdańsku 1954 roku. Swoją aktywność opozycyjną rozpoczął już w liceum. Wydawał tam, wraz z kolegami, podziemne pismo Bodziec. Uczęszczał do Duszpasterstwa Akademickiego, prowadzonego przez Dominikanina, Ojca Ludwika Wiśniewskiego. Założył teatr GOTAMA, wystawiając między innymi sztuki Sławomira Mrożka. Liceum, gdańską "topolówkę" skończył w 1973 roku, jako prymus dostając się na kulturoznastwo na Uniwersytecie Wrocławskim. W drugiej połowie lat 70 zostaje dziennikarzem telewzji Gdańsk, cały czas zachowując kontakt z naszym środowiskiem.


Po 1980 roku Marian aktywnie włącza się w działalność Solidarności, pracując w strukturach Biura Informacji Prasowej. Tworzy tam, pierszą w Polsce, niezależną telewizję. W stanie wojennym ukrywa się nagrywając wiele materiałów dokumentujących manifestacje i działalność podziemnych struktur Solidarności. Aresztowany w 1985 roku, przez ponad rok przebywa w więzieniu, w bardzo ciężkich warunkach. Wcześniej w 1984 roku tworzy Dział Dokumentacji Diecezjalnej Video, najpierw przy gdańskich Pallotynach, później, po wyjściu z więzienia, w 1986 roku, przy parafii NMP, księdza Prałata Stanisława Bogdanowicza. Tworzy wiele filmów dokumentalnych, w tym film Ksiądz Jerzy o śmierci i działalności Księdza Jerzego Popiełuszki.


W 1988 roku wraz z przyjaciółmi zakłada Agencję filmową Profilm, a w 1992 Fundację Filmów Katolickich Video Studio Gdańsk. Po transformacji zostaje dyrektorem Telewizji Gdańsk a w 1991 Prezesem Radia i Telewizji. Następnie zostaje producentem telewizyjnym, produkując jedną z pierwszych polskich telenowel Radioromans, a kilka lat później Złotopolscy. Jest też producentem filmu fabularnego o Prymasie Wyszyńskim.  Współkierował telewizją Wizja i telewizja Puls.


Był wybitnym twórcą i jednym z najlepszych, polskich niezależnych producentów. Wytyczał nowe kierunki zawsze wyprzedzając czas. Żył intensywnie, ale skromnie, nie pretendując do zaszczytów. W swej działalności arystycznej był bardzo związany z etosem Solidarności i wartościami chrześcijańskimi.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież