Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

NIK uderza w Urząd Miejski

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 22 stycznia 2010 10:29


altNajwyższa Izba Kontroli skierowała do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez niektórych członków władz miasta. W dokumencie nie wymieniono żadnych nazwisk, ale gdyby choć jeden zarzut potwierdził się, urzędników gdańskiego magistratu czeka bardzo gorący okres. Wszystko z powodu niekorzystnych dla miasta wyników kontroli NIK, przeprowadzonej w ostatnich miesiącach ubiegłego roku.

Kontrolerzy Izby zbadali przejrzystość i zgodność z prawem gospodarki gruntami prowadzonej przez włodarzy Gdańska. W wyniku kontroli ustalono, że w przypadku kilku działek doszło do znacznych nieprawidłowości. Ich efekt to ponad 4 miliony złotych stracone przez miasto.
W grudniu sprawę opisała „Gazeta Wyborcza”. Po tej publikacji wiceprezydent miasta, Wiesław Bielawski sam wystosował wniosek do prokuratury, by zbadała zarzuty zawarte w raporcie NIK. Prokuratorzy nie dopatrzyli się wówczas znamion przestępstwa, ale kontrolerzy NIK skierowali odrębny wniosek do prokuratury, kładąc nacisk na zagadnienia, których autodonos miasta nie uwzględniał. I choć, w dokumencie nie ma zarzutów pod adresem konkretnych osób, to właśnie wiceprezydent Bielawski, odpowiedzialny za politykę przestrzenną, może mieć niebawem kłopoty. Drugą osobą, której dotyczy ta sprawa, jest wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki, w przeszłości szef spółdzielni mieszkaniowej Nowiec.

NIK uderza w Urząd Miejski
Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli uznali, że gospodarka gruntami prowadzona przez władze Gdańska w końcu lat 90. i na początku tej dekady była niekorzystna z punktu widzenia interesów miasta.
Miasto przekazało kilka działek, w tym teren przy ul. Strzeleckiej, spółdzielniom mieszkaniowym, z którymi w przeszłości związany był obecny wiceprezydent miasta, Maciej Lisicki. W tamtym okresie miasto wypłaciło też firmie Mart-Grupa Inwestycyjna, wywodzącej się ze spółdzielni Nowiec, odszkodowanie za spadek wartości działek w kwocie ponad 4 milionów złotych. Jak twierdzą kontrolerzy, władze Gdańska wcale nie musiały tego robić. Ponadto teren przekazany firmie Nowiec, wcześniej oddany został Gdańskowi przez wojewodę z przeznaczeniem na ogólnodostępny parking wielopiętrowy na 300 miejsc. Dziś w tym miejscu stoi biurowiec z 30 ogólnodostępnymi miejscami parkingowymi.
Wśród zarzutów NIK jest także naliczanie przez gminę spółce Nowiec zbyt niskich opłat rocznych za nieruchomości przy Strzeleckiej i Kartuskiej, zbyt niska wycena miejskich gruntów, które zostały oddane spółce.
Ani prezydent miasta, Paweł Adamowicz, ani jego zastępcy nie chcą komentować zarzutów. Magistrat wydał jedynie krótkie oświadczenie w tej sprawie.
Zdaniem prokuratury, autodons UM miał na celu uwiarygodnienie się wobec opinii publicznej, zaś wniosek NIK jest merytorycznie dobrze udokumentowany. Jeśli zarzuty się potwierdzą, winnym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Dariusz Olejniczak

Oświadczenie
W związku z informacjami prasowymi, że Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez „członków kierownictwa Urzędu Miejskiego w Gdańsku” oświadczam, że
2 grudnia 2009 roku władze Gdańska wniosły „o przeprowadzenie (…) czynności wyjaśniających” w sprawie ustaleń pokontrolnych NIK”.
9 grudnia Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz przysłała „Zawiadomienie o odmowie wszczęcia śledztwa”. W uzasadnieniu prokuratura stwierdziła, „iż brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego”.
Ponadto informuję, że do tej pory do Urzędu nie wpłynęło żadne powiadomienie o opisywanym przez media zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Zaznaczam, że Urząd Miejski w Gdańsku w swoich działaniach musi i zawsze przestrzega przepisów prawa.
Do czasu zapoznania się z argumentami NIK (bądź prokuratury) wstrzymujemy się od wszelkich komentarzy w tej sprawie.
Antoni Pawlak
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Gdańska

Komentarzealt


Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, PO
- Musimy poczekać na ostateczną decyzję prokuratury. Nie chcę być nieobiektywny w tej sprawie, dlatego nie będę jej szerzej komentował. Uważam jednak, że może dobrze się stało, że taki wniosek wpłynął do prokuratury, bo w końcu skończą się spekulacje i przypuszczenia. Niebawem będziemy już mieli jasną sytuację i dowiemy się, czy prokuratura uzna iż konieczne jest wszczęcie postępowania czy też nie. Władze Gdańska same chciały zbadania sprawy przez prokuraturę, wówczas ta odrzuciła wniosek miasta. O ile wiem, ten najnowszy wniosek NIK dotyczy nieco innego aspektu sprawy.

alt

Kazimierz Koralewski, radny Gdańska, PiS

- Raport NIK był dostępny w Internecie i miałem okazję zapoznać się z nim. Jeśli Izba uznała, że należy skierować sprawę do prokuratury, to najwidoczniej uznała, że są ku temu uzasadnione podstawy. Teraz musimy czekać na decyzję prokuratury.
Ze swojej strony zaproponowałem Komisji Budżetowej podjęcie inicjatywy zmierzającej do stworzenia możliwości prezydentowi Gdańska opiniowania decyzji związanych z polityką gruntami w mieście na forum rady. Prezydent nie musiałby tego robić, ale mógłby z tego prawa skorzystać dla przejrzystości działania.
Jako radny jestem zbulwersowany całą tą sytuacją. A gdyby prokuratura postawiła zarzuty któremukolwiek przedstawicielowi władz miasta, powinien on zostać zawieszony w swoich czynnościach do czasu wyjaśnienia sprawy.

alt

Maja Opinc-Bennich, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego
- Zawiadomienie NIK dotyczy szerszego aspektu tej sprawy. To, co interesuje wojewodę, to kwestia działki przy ulicy Strzeleckiej, którą przekazano miastu około 10 lat temu z przeznaczeniem na ogólnodostępny, wielopiętrowy parking. Taka była intencja darczyńcy – ówczesnego wojewody, oraz takie były zapewnienia prezydenta Adamowicza. Niestety, w naszej opinii obietnica nie została w pełni zrealizowana. W październiku ubiegłego roku wystosowaliśmy do prezydenta Gdańska pismo z wnioskiem o cofnięcie tej darowizny, ponieważ przy ulicy Strzeleckiej zamiast planowanego dużego parkingu, stanął biurowiec. Otrzymaliśmy odpowiedź, w której pan prezydent twierdzi, iż obietnica została zrealizowana, ponieważ w tym miejscu jest parking. Jako, że takie postawienie sprawy nas nie satysfakcjonuje, grudniu ponowiliśmy nasz wniosek i do tej pory czekamy na odpowiedź z Urzędu Miejskiego.
alt

Agnieszka Pomaska, pomorska parlamentarzystka, PO
- Pismo NIK to jeszcze nie wyrok sądowy. Myślę, że skoro wcześniej Urząd Miejski występował do prokuratury z wnioskiem o zbadanie sprawy, a ta ją oddaliła nie dopatrując się znamion przestępstwa, to i tym razem będzie podobnie. Władzom Gdańska z pewnością zależy na wyjaśnieniu wątpliwości i jestem przekonana, że niebawem to nastąpi.
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież