Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jak wysokie będą czynsze?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 czerwca 2010 12:51

altNa najbliższej sesji rady miasta może być gorąco. Radni będą bowiem głosować projekt PiS uchylający wprowadzoną w tym roku uchwałę zmieniajacą sposób naliczania opłat w lokalach komunalnych. Na czwartkowej sesji prawdopodobnie pojawią się niezadowoleni z aktualnych zapisów mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS”. Ciągle nieznane jest stanowisko klubu PO w tej sprawie.

Wysokość czynszów komunalnych od dłuższego czasu wzbudzała kontrowersje zarówno wśród mieszkańców, jak i niektórych regionalnych polityków. Mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS” podkreślają, że wprowadzone zmiany w sposobie naliczania opłat w lokalach komunalnych, skutkują faktycznymi podwyżkami dla ich mieszkańców. Dzięki wprowadzonym  zapisom do 10,20 zł za metr kwadratowy wzrosną czynsze we wszystkich mieszkaniach komunalnych w mieście. Obecne ceny wahają się w granicach od 4 do 5,8 zł. W zamian za to proponowane są ulgi dla najbiedniejszych w wysokości nawet 60%. Jak podkreślają mieszkańcy i członkowie organizacji, wprowadzone ulgi nie zrekompensują podwyżki.

- Przede wszystkim wprowadzone ulgi dla mieszkańców, będą przyznawane tylko tym, którzy nie mają zadłużenia. Ten zapis uderzy w najbiedniejszych lokatorów, którzy już dziś mają problemy z opłaceniem mieszkania. Po wprowadzeniu tych rozwiązań spirala ich zadłużenia będzie się tylko nakręcać. Oprócz tego według nowych zapisów maksymalna suma ulg jakie może przyznać miasto wynosi 60 % kwoty czynszu. W sytuacji, gdy ktoś dostaję całe 60 % ulgi dochodowej, nie przysługuje mu już ulga techniczna, przeznaczona na remont mieszkania. Dobrze wiemy jak wyglądają niektóre lokale, dlatego takie rozwiązanie dodatkowo uderzy po kieszeni mieszkańców. Ta uchwała to jeden wielki bubel skierowany w lokatorów – tłumaczył Łukasz Musioł z Grupy Inicjatywnej „NIC O NAS BEZ NAS” przed zeszłotygodniowym protestem pod Radą Miasta.

Po protestach i demonstracjach mieszkańców, kwestią zmian w naliczaniu opłat w lokalach komunalnych zajęli się radni PiS.

- Na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta będziemy głosować w sprawie uchylenia uchwały o zagospodarowaniu zasobów mieszkaniowych. Chodzi tutaj o wprowadzone podwyżki dla najbiedniejszych mieszkańców lokali komunalnych. Interweniowali u nas mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS”. Podjęliśmy się wprowadzenia uchwały zmieniającej istniejące zapisy. Dla mieszkańców bariera 2000 głosów koniecznych do wprowadzenia ich wniosku pod obrady, była po prostu zbyt wysoka. Nie wykluczam, że mieszkańcy pojawią się na czwartkowym głosowaniu – powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący PiS w Radzie Miasta.

Swojego stanowiska do uchwały nie podjął jeszcze klub PO. Według radnego Jerzego Borowczaka z PO problem wysokości czynszów był wielokrotnie dyskutowany zarówno w klubie, jak i na komisji gospodarczej Rady Miasta. Według Borowczaka sytuacja nie jest jednak tak oczywista jak przedstawiają to radni PiS, a uchwała ma zabarwienie polityczne i jest nastawiona na nadchodzące wybory samorządowe.

-  Sprawa na pewno nie jest prosta. Rozmawialiśmy na ten temat na komisji gospodarczej. Przy przyjmowaniu tej uchwały mieliśmy już pewne zastrzeżenia. Sam miałem pewne wątpliwości do niektórych zapisów uchwały, w szczególności dotyczących wysokości czynszów dla najbiedniejszych. Przed podjęciem decyzji o poparciu lub nie uchwały PiS musimy znać konsekwencje tych działań. Będziemy na ten temat rozmawiać na spotkaniu klubu PO. Oczywiście w dobie wyborów można mówić, że PO chce podwyższenia podatków, że uderza w najbiedniejszych. Można też zrobić z kraju drugą Grecję – tłumaczy Jerzy Borowczak.

Głosowanie nad projektem PiS, uchylającym wprowadzoną w tym roku uchwałę zmieniającą sposób naliczania opłat w lokalach komunalnych, odbędzie się na czwartkowej sesji Rady Miasta.
Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież