Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jak wysokie będą czynsze?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 czerwca 2010 12:51

altNa najbliższej sesji rady miasta może być gorąco. Radni będą bowiem głosować projekt PiS uchylający wprowadzoną w tym roku uchwałę zmieniajacą sposób naliczania opłat w lokalach komunalnych. Na czwartkowej sesji prawdopodobnie pojawią się niezadowoleni z aktualnych zapisów mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS”. Ciągle nieznane jest stanowisko klubu PO w tej sprawie.

Wysokość czynszów komunalnych od dłuższego czasu wzbudzała kontrowersje zarówno wśród mieszkańców, jak i niektórych regionalnych polityków. Mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS” podkreślają, że wprowadzone zmiany w sposobie naliczania opłat w lokalach komunalnych, skutkują faktycznymi podwyżkami dla ich mieszkańców. Dzięki wprowadzonym  zapisom do 10,20 zł za metr kwadratowy wzrosną czynsze we wszystkich mieszkaniach komunalnych w mieście. Obecne ceny wahają się w granicach od 4 do 5,8 zł. W zamian za to proponowane są ulgi dla najbiedniejszych w wysokości nawet 60%. Jak podkreślają mieszkańcy i członkowie organizacji, wprowadzone ulgi nie zrekompensują podwyżki.

- Przede wszystkim wprowadzone ulgi dla mieszkańców, będą przyznawane tylko tym, którzy nie mają zadłużenia. Ten zapis uderzy w najbiedniejszych lokatorów, którzy już dziś mają problemy z opłaceniem mieszkania. Po wprowadzeniu tych rozwiązań spirala ich zadłużenia będzie się tylko nakręcać. Oprócz tego według nowych zapisów maksymalna suma ulg jakie może przyznać miasto wynosi 60 % kwoty czynszu. W sytuacji, gdy ktoś dostaję całe 60 % ulgi dochodowej, nie przysługuje mu już ulga techniczna, przeznaczona na remont mieszkania. Dobrze wiemy jak wyglądają niektóre lokale, dlatego takie rozwiązanie dodatkowo uderzy po kieszeni mieszkańców. Ta uchwała to jeden wielki bubel skierowany w lokatorów – tłumaczył Łukasz Musioł z Grupy Inicjatywnej „NIC O NAS BEZ NAS” przed zeszłotygodniowym protestem pod Radą Miasta.

Po protestach i demonstracjach mieszkańców, kwestią zmian w naliczaniu opłat w lokalach komunalnych zajęli się radni PiS.

- Na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta będziemy głosować w sprawie uchylenia uchwały o zagospodarowaniu zasobów mieszkaniowych. Chodzi tutaj o wprowadzone podwyżki dla najbiedniejszych mieszkańców lokali komunalnych. Interweniowali u nas mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS”. Podjęliśmy się wprowadzenia uchwały zmieniającej istniejące zapisy. Dla mieszkańców bariera 2000 głosów koniecznych do wprowadzenia ich wniosku pod obrady, była po prostu zbyt wysoka. Nie wykluczam, że mieszkańcy pojawią się na czwartkowym głosowaniu – powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący PiS w Radzie Miasta.

Swojego stanowiska do uchwały nie podjął jeszcze klub PO. Według radnego Jerzego Borowczaka z PO problem wysokości czynszów był wielokrotnie dyskutowany zarówno w klubie, jak i na komisji gospodarczej Rady Miasta. Według Borowczaka sytuacja nie jest jednak tak oczywista jak przedstawiają to radni PiS, a uchwała ma zabarwienie polityczne i jest nastawiona na nadchodzące wybory samorządowe.

-  Sprawa na pewno nie jest prosta. Rozmawialiśmy na ten temat na komisji gospodarczej. Przy przyjmowaniu tej uchwały mieliśmy już pewne zastrzeżenia. Sam miałem pewne wątpliwości do niektórych zapisów uchwały, w szczególności dotyczących wysokości czynszów dla najbiedniejszych. Przed podjęciem decyzji o poparciu lub nie uchwały PiS musimy znać konsekwencje tych działań. Będziemy na ten temat rozmawiać na spotkaniu klubu PO. Oczywiście w dobie wyborów można mówić, że PO chce podwyższenia podatków, że uderza w najbiedniejszych. Można też zrobić z kraju drugą Grecję – tłumaczy Jerzy Borowczak.

Głosowanie nad projektem PiS, uchylającym wprowadzoną w tym roku uchwałę zmieniającą sposób naliczania opłat w lokalach komunalnych, odbędzie się na czwartkowej sesji Rady Miasta.
Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież