5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jak wysokie będą czynsze?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 czerwca 2010 12:51

altNa najbliższej sesji rady miasta może być gorąco. Radni będą bowiem głosować projekt PiS uchylający wprowadzoną w tym roku uchwałę zmieniajacą sposób naliczania opłat w lokalach komunalnych. Na czwartkowej sesji prawdopodobnie pojawią się niezadowoleni z aktualnych zapisów mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS”. Ciągle nieznane jest stanowisko klubu PO w tej sprawie.

Wysokość czynszów komunalnych od dłuższego czasu wzbudzała kontrowersje zarówno wśród mieszkańców, jak i niektórych regionalnych polityków. Mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS” podkreślają, że wprowadzone zmiany w sposobie naliczania opłat w lokalach komunalnych, skutkują faktycznymi podwyżkami dla ich mieszkańców. Dzięki wprowadzonym  zapisom do 10,20 zł za metr kwadratowy wzrosną czynsze we wszystkich mieszkaniach komunalnych w mieście. Obecne ceny wahają się w granicach od 4 do 5,8 zł. W zamian za to proponowane są ulgi dla najbiedniejszych w wysokości nawet 60%. Jak podkreślają mieszkańcy i członkowie organizacji, wprowadzone ulgi nie zrekompensują podwyżki.

- Przede wszystkim wprowadzone ulgi dla mieszkańców, będą przyznawane tylko tym, którzy nie mają zadłużenia. Ten zapis uderzy w najbiedniejszych lokatorów, którzy już dziś mają problemy z opłaceniem mieszkania. Po wprowadzeniu tych rozwiązań spirala ich zadłużenia będzie się tylko nakręcać. Oprócz tego według nowych zapisów maksymalna suma ulg jakie może przyznać miasto wynosi 60 % kwoty czynszu. W sytuacji, gdy ktoś dostaję całe 60 % ulgi dochodowej, nie przysługuje mu już ulga techniczna, przeznaczona na remont mieszkania. Dobrze wiemy jak wyglądają niektóre lokale, dlatego takie rozwiązanie dodatkowo uderzy po kieszeni mieszkańców. Ta uchwała to jeden wielki bubel skierowany w lokatorów – tłumaczył Łukasz Musioł z Grupy Inicjatywnej „NIC O NAS BEZ NAS” przed zeszłotygodniowym protestem pod Radą Miasta.

Po protestach i demonstracjach mieszkańców, kwestią zmian w naliczaniu opłat w lokalach komunalnych zajęli się radni PiS.

- Na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta będziemy głosować w sprawie uchylenia uchwały o zagospodarowaniu zasobów mieszkaniowych. Chodzi tutaj o wprowadzone podwyżki dla najbiedniejszych mieszkańców lokali komunalnych. Interweniowali u nas mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS”. Podjęliśmy się wprowadzenia uchwały zmieniającej istniejące zapisy. Dla mieszkańców bariera 2000 głosów koniecznych do wprowadzenia ich wniosku pod obrady, była po prostu zbyt wysoka. Nie wykluczam, że mieszkańcy pojawią się na czwartkowym głosowaniu – powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący PiS w Radzie Miasta.

Swojego stanowiska do uchwały nie podjął jeszcze klub PO. Według radnego Jerzego Borowczaka z PO problem wysokości czynszów był wielokrotnie dyskutowany zarówno w klubie, jak i na komisji gospodarczej Rady Miasta. Według Borowczaka sytuacja nie jest jednak tak oczywista jak przedstawiają to radni PiS, a uchwała ma zabarwienie polityczne i jest nastawiona na nadchodzące wybory samorządowe.

-  Sprawa na pewno nie jest prosta. Rozmawialiśmy na ten temat na komisji gospodarczej. Przy przyjmowaniu tej uchwały mieliśmy już pewne zastrzeżenia. Sam miałem pewne wątpliwości do niektórych zapisów uchwały, w szczególności dotyczących wysokości czynszów dla najbiedniejszych. Przed podjęciem decyzji o poparciu lub nie uchwały PiS musimy znać konsekwencje tych działań. Będziemy na ten temat rozmawiać na spotkaniu klubu PO. Oczywiście w dobie wyborów można mówić, że PO chce podwyższenia podatków, że uderza w najbiedniejszych. Można też zrobić z kraju drugą Grecję – tłumaczy Jerzy Borowczak.

Głosowanie nad projektem PiS, uchylającym wprowadzoną w tym roku uchwałę zmieniającą sposób naliczania opłat w lokalach komunalnych, odbędzie się na czwartkowej sesji Rady Miasta.
Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież