Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jak wysokie będą czynsze?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 czerwca 2010 12:51

altNa najbliższej sesji rady miasta może być gorąco. Radni będą bowiem głosować projekt PiS uchylający wprowadzoną w tym roku uchwałę zmieniajacą sposób naliczania opłat w lokalach komunalnych. Na czwartkowej sesji prawdopodobnie pojawią się niezadowoleni z aktualnych zapisów mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS”. Ciągle nieznane jest stanowisko klubu PO w tej sprawie.

Wysokość czynszów komunalnych od dłuższego czasu wzbudzała kontrowersje zarówno wśród mieszkańców, jak i niektórych regionalnych polityków. Mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS” podkreślają, że wprowadzone zmiany w sposobie naliczania opłat w lokalach komunalnych, skutkują faktycznymi podwyżkami dla ich mieszkańców. Dzięki wprowadzonym  zapisom do 10,20 zł za metr kwadratowy wzrosną czynsze we wszystkich mieszkaniach komunalnych w mieście. Obecne ceny wahają się w granicach od 4 do 5,8 zł. W zamian za to proponowane są ulgi dla najbiedniejszych w wysokości nawet 60%. Jak podkreślają mieszkańcy i członkowie organizacji, wprowadzone ulgi nie zrekompensują podwyżki.

- Przede wszystkim wprowadzone ulgi dla mieszkańców, będą przyznawane tylko tym, którzy nie mają zadłużenia. Ten zapis uderzy w najbiedniejszych lokatorów, którzy już dziś mają problemy z opłaceniem mieszkania. Po wprowadzeniu tych rozwiązań spirala ich zadłużenia będzie się tylko nakręcać. Oprócz tego według nowych zapisów maksymalna suma ulg jakie może przyznać miasto wynosi 60 % kwoty czynszu. W sytuacji, gdy ktoś dostaję całe 60 % ulgi dochodowej, nie przysługuje mu już ulga techniczna, przeznaczona na remont mieszkania. Dobrze wiemy jak wyglądają niektóre lokale, dlatego takie rozwiązanie dodatkowo uderzy po kieszeni mieszkańców. Ta uchwała to jeden wielki bubel skierowany w lokatorów – tłumaczył Łukasz Musioł z Grupy Inicjatywnej „NIC O NAS BEZ NAS” przed zeszłotygodniowym protestem pod Radą Miasta.

Po protestach i demonstracjach mieszkańców, kwestią zmian w naliczaniu opłat w lokalach komunalnych zajęli się radni PiS.

- Na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta będziemy głosować w sprawie uchylenia uchwały o zagospodarowaniu zasobów mieszkaniowych. Chodzi tutaj o wprowadzone podwyżki dla najbiedniejszych mieszkańców lokali komunalnych. Interweniowali u nas mieszkańcy oraz członkowie organizacji „NIC O NAS BEZ NAS”. Podjęliśmy się wprowadzenia uchwały zmieniającej istniejące zapisy. Dla mieszkańców bariera 2000 głosów koniecznych do wprowadzenia ich wniosku pod obrady, była po prostu zbyt wysoka. Nie wykluczam, że mieszkańcy pojawią się na czwartkowym głosowaniu – powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący PiS w Radzie Miasta.

Swojego stanowiska do uchwały nie podjął jeszcze klub PO. Według radnego Jerzego Borowczaka z PO problem wysokości czynszów był wielokrotnie dyskutowany zarówno w klubie, jak i na komisji gospodarczej Rady Miasta. Według Borowczaka sytuacja nie jest jednak tak oczywista jak przedstawiają to radni PiS, a uchwała ma zabarwienie polityczne i jest nastawiona na nadchodzące wybory samorządowe.

-  Sprawa na pewno nie jest prosta. Rozmawialiśmy na ten temat na komisji gospodarczej. Przy przyjmowaniu tej uchwały mieliśmy już pewne zastrzeżenia. Sam miałem pewne wątpliwości do niektórych zapisów uchwały, w szczególności dotyczących wysokości czynszów dla najbiedniejszych. Przed podjęciem decyzji o poparciu lub nie uchwały PiS musimy znać konsekwencje tych działań. Będziemy na ten temat rozmawiać na spotkaniu klubu PO. Oczywiście w dobie wyborów można mówić, że PO chce podwyższenia podatków, że uderza w najbiedniejszych. Można też zrobić z kraju drugą Grecję – tłumaczy Jerzy Borowczak.

Głosowanie nad projektem PiS, uchylającym wprowadzoną w tym roku uchwałę zmieniającą sposób naliczania opłat w lokalach komunalnych, odbędzie się na czwartkowej sesji Rady Miasta.
Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież