Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mazowiecki honorowym obywatelem Gdańska

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 czerwca 2010 18:29

altW poniedziałek Tadeusz Mazowiecki odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Odznaczenie pierwszemu niekomunistycznemu premierowi III RP, przyznał prezydent miasta Paweł Adamowicz oraz Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek.

Mazowiecki jest symbolem przemian w Polsce. To on w sierpniu 1980 stanął na czele Komisji Ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który wspierał strajkujących w Gdańsku robotników podczas odbywających się wówczas rokowań z władzami. Aresztowany po wprowadzeniu stanu wojennego, wypuszczony dopiero w grudniu 1982 roku. Jeden z bardziej aktywnych uczestników rozmów w Magdalence oraz rokowań Okrągłego Stołu. Jest symbolem porozumienia na mocy którego 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory. Jest on jednak najbardziej znany, jako pierwszy niekomunistyczny premier IIIRP. Po 1990 aktywny polityk Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Krytykowany przez swoich przeciwników politycznych za pobłażliwość wobec władz i organów bezpieczeństwa PRL.

Decyzję o nadaniu Tadeuszowi Mazowieckiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska podjeła Rada Miasta już w kwietniu 2009 roku w trakcie obchodów 20-lecia wolnej Polski i obalenia muru berlińskiego. Razem z Mazowieckim podjęto wówczas decyzję o odznaczeniu byłego kancelerza Niemiec Helmuta Kohla. Ta decyzja była spowodowana wpływem obydwu polityków na rozwój stosunków polsko-niemieckich oraz znaczeniem Mazowieckiego i Kohla jako symboli przemian społeczno-gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ze względu na stan zdrowia kanclerz Niemiec został odznaczony w swoim domu w Ludwigschafen pod Hamburgiem już w maju tego roku. W poniedziałek podczas uroczystej sesji Rady Miasta podobnego zaszczytu dostąpił Tadeusz Mazowiecki. W uroczystości oprócz władz miasta wzięli udział były prezydent Polski Lech Wałęsa, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Aleskander Hall oraz abp. Tadeusz Gocłowski.

- To bardzo słuszna decyzja. Z mojej strony mogę tylko zapytać dlaczego tak późno? Mazowiecki związał się z Gdańskiem w latach 80. Z Geremkiem, Andrzejem Cylińskim przyjechał tutaj z Warszawy. Byli tu z nami podczas strajków.  21 lub 22 sierpnia byliśmy już wypaleni. Oni nam spadli jak z nieba wtedy.  Kiedy spytaliśmy się jak długo zostaną z nami, odpowiedzieli, że do końca. To była wtedy wielka odwaga. Wbrew temu jak się dzisiaj przedstawia Jarosław Kaczyński, ani on, ani jego brat Lech nie zostali wtedy z nami. Trzeba było mieć odwagę, aby być tutaj i za przeproszeniem nadstawiać tyłek. Dlatego uważam, że obywatelstwo dla Tadeusza Mazowieckiego jest w pełni zasłużone – powiedział Jerzy Borowczak, współorganizator strajków sierpniowych, radny PO,  Honorowy Obywatel Miasta Gdańska.

- Szanuję ten wybór. Mazowiecki to pierwszy premier wolnej RP po 1989 roku. Człowiek ikona, człowiek legenda. Pewne nasze obawy budziło jego uhonorowanie razem z  Helmuta Kohlem. Myślę, że była to prawdopodobnie polityczna inicjatywa Pawła Adamowicza. Trzeba też pamiętać, że jest to polityk z krwi i kości, w swoich politycznych przeciwnikach może budzić sprzeciw. Nadanie honorowego obywatelstwa jest jednak ważnym momentem i staraliśmy się wyciszyć spory w tej sprawie. Jako klub uważamy, że decyzja o nadaniu obywatelstwa powinny być podejmowane w drodze konsensusu i do tego się przychylamy – powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący PiS w Radzie Miasta.

Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież