Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mazowiecki honorowym obywatelem Gdańska

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 czerwca 2010 18:29

altW poniedziałek Tadeusz Mazowiecki odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Odznaczenie pierwszemu niekomunistycznemu premierowi III RP, przyznał prezydent miasta Paweł Adamowicz oraz Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek.

Mazowiecki jest symbolem przemian w Polsce. To on w sierpniu 1980 stanął na czele Komisji Ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który wspierał strajkujących w Gdańsku robotników podczas odbywających się wówczas rokowań z władzami. Aresztowany po wprowadzeniu stanu wojennego, wypuszczony dopiero w grudniu 1982 roku. Jeden z bardziej aktywnych uczestników rozmów w Magdalence oraz rokowań Okrągłego Stołu. Jest symbolem porozumienia na mocy którego 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory. Jest on jednak najbardziej znany, jako pierwszy niekomunistyczny premier IIIRP. Po 1990 aktywny polityk Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Krytykowany przez swoich przeciwników politycznych za pobłażliwość wobec władz i organów bezpieczeństwa PRL.

Decyzję o nadaniu Tadeuszowi Mazowieckiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska podjeła Rada Miasta już w kwietniu 2009 roku w trakcie obchodów 20-lecia wolnej Polski i obalenia muru berlińskiego. Razem z Mazowieckim podjęto wówczas decyzję o odznaczeniu byłego kancelerza Niemiec Helmuta Kohla. Ta decyzja była spowodowana wpływem obydwu polityków na rozwój stosunków polsko-niemieckich oraz znaczeniem Mazowieckiego i Kohla jako symboli przemian społeczno-gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ze względu na stan zdrowia kanclerz Niemiec został odznaczony w swoim domu w Ludwigschafen pod Hamburgiem już w maju tego roku. W poniedziałek podczas uroczystej sesji Rady Miasta podobnego zaszczytu dostąpił Tadeusz Mazowiecki. W uroczystości oprócz władz miasta wzięli udział były prezydent Polski Lech Wałęsa, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Aleskander Hall oraz abp. Tadeusz Gocłowski.

- To bardzo słuszna decyzja. Z mojej strony mogę tylko zapytać dlaczego tak późno? Mazowiecki związał się z Gdańskiem w latach 80. Z Geremkiem, Andrzejem Cylińskim przyjechał tutaj z Warszawy. Byli tu z nami podczas strajków.  21 lub 22 sierpnia byliśmy już wypaleni. Oni nam spadli jak z nieba wtedy.  Kiedy spytaliśmy się jak długo zostaną z nami, odpowiedzieli, że do końca. To była wtedy wielka odwaga. Wbrew temu jak się dzisiaj przedstawia Jarosław Kaczyński, ani on, ani jego brat Lech nie zostali wtedy z nami. Trzeba było mieć odwagę, aby być tutaj i za przeproszeniem nadstawiać tyłek. Dlatego uważam, że obywatelstwo dla Tadeusza Mazowieckiego jest w pełni zasłużone – powiedział Jerzy Borowczak, współorganizator strajków sierpniowych, radny PO,  Honorowy Obywatel Miasta Gdańska.

- Szanuję ten wybór. Mazowiecki to pierwszy premier wolnej RP po 1989 roku. Człowiek ikona, człowiek legenda. Pewne nasze obawy budziło jego uhonorowanie razem z  Helmuta Kohlem. Myślę, że była to prawdopodobnie polityczna inicjatywa Pawła Adamowicza. Trzeba też pamiętać, że jest to polityk z krwi i kości, w swoich politycznych przeciwnikach może budzić sprzeciw. Nadanie honorowego obywatelstwa jest jednak ważnym momentem i staraliśmy się wyciszyć spory w tej sprawie. Jako klub uważamy, że decyzja o nadaniu obywatelstwa powinny być podejmowane w drodze konsensusu i do tego się przychylamy – powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący PiS w Radzie Miasta.

Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież