Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szyderczy śmiech z władz Gdańska

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 listopada 2012 13:50

Wybuchnęła śmiechem około setka uczestników czwartego już konsultacyjnego spotkania na temat nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Gdańsku. Odbyło się ono 5 listopada w XV Liceum Ogólnokształcącym im. Zjednoczonej Europy, ul. Pilotów 7 (Zaspa Młyniec).Powodem śmiechu była wypowiedź wiceprezydenta Macieja Lisickiego, że jeśli miasto naliczy więcej za wywóz i zagospodarowanie śmieci, to finansową nadwyżkę odda mieszkańcom. Większość w to nie uwierzyła i głośno się roześmiała, co Maciej Lisicki określił jako śmiech szyderczy.


altZapewnił, że w Urzędzie Miasta Gdańska nie pracują złodzieje, a pobranych pieniędzy nie będzie można przeznaczyć na inne cele. Z przeprowadzonych opracowań wynika, że za wywóz śmieci na głowę mieszkańca będzie przypadało około 15 zł miesięcznie. Jeśli tą stawkę przemnoży się przez około 460 tys. mieszkańców Gdańska, wychodzi pokaźna sumka. Oznacza to, że od lipca 2013 roku, według wymogów Unii Europejskiej, stawka wzrośnie o około sto procent, gdyż obecnie mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowych płacą po około 6-8 złotych.


Lisicki wspomniał, że właścicielami pojemników śmieciowych, których obecnie są Spółdzielnie Mieszkaniowe, mają być firmy przewozowe. Takie są dążenia władz wykonawczych przyjętej ustawy gospodarowania odpadami komunalnymi. Ustawodawca też, jako jedyny będzie władny wyłonić w ramach przetargu firmy, które zaoferują najniższe ceny odbioru i przewozu nieczystości wyłącznie do oczyszczalni w Szadółkach. W niej to ma powstać spalarnia śmieci kosztem 350 mln zł. Ona musi mieć zapewniony odpowiedniej ilości wsad.


A przypomnijmy, ze Gdańsk został podzielony na 6 stref odbioru śmieci. Czyli musi przeprowadzić sześc oddzielnych przetargów.


altNa takie postawienie sprawy, wśród uczestników otwartego spotkania powstało spore poruszenie. Swoje oburzenie wyraził publicznie Henryk Gajcy, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Młyniec" na gdańskiej Zaspie. Stwierdził, że co to za demokracja, skoro władze narzucają nam firmę przewozową. To spółdzielnie, tak jak dotychczas, powinny decydować, która firma zaoferuje najkorzystniejsze warunki i zostanie wybrana w ramach przetargu. W Gdańsku tym liderem będzie z pewnością czująca już co się święci firma prywatna PRSP. Już narzuca ona podwyższone ceny i dyktuje warunki. Czuje się jako monopolista, bo mniejsze firmy – jak należy sądzić – przestaną istnieć na tym rynku.
Lisicki potwierdził, że wedle ustawy miasto to dyktat również w tych decyzjach.


Kolejne otwarte spotkania rozpoczynające się o godz. 17:
6 listopada (wtorek), w Gimnazjum nr 33, ul. Wodnika 57 (Osowa),
8 listopada (czwartek), w Szkole Podstawowej nr 12, ul. Człuchowska 6 (Ujeścisko-Łostowice).

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież