W Centrum Kongresowo-Wystawienniczym Amber Expo odbyła się konferencja podsumowująca projekt pilotażowy Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku „Nowe Horyzonty – w poszukiwaniu większej skuteczności pośrednictwa pracy”.
Projekt Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie, którego jednym z celów było sprawdzenie realnych szans na nawiązanie trwałej współpracy pomiędzy publicznymi a prywatnymi służbami zatrudnienia.
Założenia projektu, przebieg jego realizacji oraz o kluczowe wyniki raportu końcowego przedstawili Koordynator projektu, Piotr Stefaniak z PUP w Gdańsku oraz Magdalena Makurat i Ewa Ciechanowska z PBS Sopot, odpowiedzialne za badanie ewaluacyjne projektu.
Na konferencji nie zabrakło również wypowiedzi ekspertów. Profesor Elżbieta Kryńska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych Uniwersytetu Łódzkiego, która podkreśliła, że zadanie, jakiego podjął się PUP w Gdańsku otworzyło drogę innym Urzędom Pracy do podobnych inicjatyw.
- Największym sukcesem tego projektu jest to, że pokazał wszystkie słabości aktualnie obowiązującego systemu, który nie ułatwia, a utrudnia podjęcie szerszej współpracy pomiędzy urzędami pracy, a prywatnymi agencjami zatrudnienia – powiedział Roland Budnik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. - Ten projekt bezlitośnie pokazał wszystkie braki. Począwszy od regulacji prawnych, które utrudniają zlecanie i realizację tych zadań. Nie ma systemu dokumentowania pracy. Nie ma systemu, który by łączył urząd pracy z ZUS-em i zapewniał bezpośrednią wymianę informacji. Trzeba zacząć profilować osoby bezrobotne. Nie można przekazywać bezrobotnych na hura do agencji. To musi być przemyślane i wcześniej przygotowane. Urzędy pracy muszą wiedzieć kogo chcą agencjom pracy przekazać do dalszej aktywizacji i dlaczego. Musimy się zastanowić skąd wziąć pieniądze na finansowanie tej nowej usługi. Czy będą to dodatkowe środki wynikające ze zwiększenia środków funduszu pracy na te cele, czy też będą pochodziły z innych źródeł. Istotna jest też kwestia premiowania agencji i pracowników urzędów pracy za efekty ich pracy. W tych pięciu obszarach projekt bardzo dobrze pokazuje gdzie jest źle, gdzie są bariery i nawet pokazuje sposoby ich omijania i przygotowania w najbliższej przyszłości takiego systemu, który zapewni płynną współpracę urzędu pracy z agencją zatrudnienia. W warstwie bezpośredniej, rezultatów określmy je twardych, nie ma wielkich sukcesów. Zatrudnionych zostało w sumie 28 osób, a 300 podjęło pracę, ale nie o to tu chodziło. To było eksperymentowanie na polu minowym gdzie z pełną świadomością wiedzieliśmy, że wchodzimy w nową materię właśnie po to, aby przetrzeć szlak dla kolejnych projektów.
TŁ
Inne artykuły związane z:
- 10/11/2012 13:36 - Lotnictwo pomostem do światowego biznesu
- 09/11/2012 20:17 - W sobotę start regat Vendée Globe
- 09/11/2012 20:08 - Biało-czerwone Święto Niepodległości
- 09/11/2012 19:23 - Obchody 94 rocznicy zawieszenia broni w 1918 r.
- 08/11/2012 21:36 - Nowa Rada Programowa Radia Gdańsk
- 07/11/2012 10:24 - Nowe oblicze Letnicy
- 06/11/2012 13:55 - Marszałkowie zasłużeni dla neurochirurgii pomorskiej
- 06/11/2012 13:50 - Szyderczy śmiech z władz Gdańska
- 06/11/2012 13:38 - V edycja kampanii „Młodość bez procentów”
- 05/11/2012 16:39 - Gutkowski i Energa prawie gotowi do regat Vendée Globe