Inwestycyjna część procesu rewitalizacji Letnicy była tematem konferencji z udziałem osób odpowiedzialnych za to nowatorskie w Polsce przedsięwzięcie. Celem konferencji była także promocja tej niewielkiej dzielnicy Gdańska i jej sąsiedztwa, jako dobrego miejsca do mieszkania i inwestowania.
Konferencja odbyła się 6 listopada w wypełnionej sali gimnastycznej budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Suchej 29 w Letnicy.
Jako pierwszy głos zabrał prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz, który na wstępie bardzo serdecznie podziękował wszystkim osobom, które włączyły się w to wielkie przedsięwzięcie. - Na początku jak ono powstawało, większość była sceptyczna - powiedział Adamowicz.
- Ludzie patrzyli na mnie jak na idiotę. Wśród mieszkańców Letnicy zaufanie w stosunku do mojej osoby wynosiło wówczas nie zero, a minus pięć. Powoli jednak zaczęli się przekonywać, jak powoli coś zaczęło się zmieniać. Tu mieszkający świętej pamięci pracownik Urzędu Miejskiego Antoni Szczyt był tym zaczynem, który oddolnie podjął się zmienić oblicze Letnicy. Jako sojusznika miał ówczesnego proboszcza księdza Witolda Strykowskiego, który niedawno zginął nieszczęśliwie. Z kolei w Radzie Miasta Gdańska utworzyły się dwa skrzydła – jastrzębi, którzy optowali za splantowaniem wszystkiego, i grupa ratowania budynków oraz ulic. Najbardziej obawialiśmy się, czy nie dojdzie do dramatów podczas przeprowadzek z domów przeznaczonych do rozbiórki lub kapitalnych remontów. Do każdego mieszkańca trzeba było podejść indywidualnie. To był wielki poligon doświadczalny, tak dla decydentów jak i realizatorów. Tu było wiele detalicznej mozolnej pracy. W porównaniu do tego, budowanie nowej drogi – zapewniam - jest o wiele prostsze. My wspólnie ten egzamin zdaliśmy dobrze. W czerwcu, na początek rozgrywanych na PGE Arena meczy piłkarskich Euro 2012, byliśmy gotowi. Wychodząc ze stadionu zagraniczni kibice nie ocierali się o trzeci świat, jakim przed rewitalizacją była Letnica. Obecnie jest ona przykładem na to, że inne dzielnice jak Nowy Port czy Orunia też powinny zostać zrewitalizowane w podobny sposób. Póki co, już uzyskaliśmy fundusze unijne na rewitalizację Dolnego Miasta i ulicy Wajdeloty we Wrzeszczu.
Marszałek Mieczysław Struk w szerszym aspekcie przedstawił program rewitalizacji innych ośmiu miast naszego województwa, jak na przykład Tczewa czy Lęborka w oparciu na doświadczeniach brytyjskich, takich jak Glasgow czy Newcastle. - W Polsce dotychczas nikt takiego eksperymentu nie podejmował, powiedział Struk. Letnica jest prekursorem i należy teraz zrobić wszystko, aby ludzie nabrali dumy, że tu mieszkają w pobliżu stadionu i obiektów wystawienniczych Amber Expo. Duża w tym rola wspólnoty parafialnej i nauczycieli.
Marszałek Struk powiedział też, jakie są przeznaczone środki finansowe na kompleksowe zmiany na obszarach zdegradowanych dzielnic w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Jest to kwota w wysokości 550 mln zł. Pocieszającym jest to – jak zaznaczył Struk - że istnieje realna perspektywa finansowania infrastruktury rozwoju terytorialnego na lata 2014-2020.
Konkretne działania inwestycyjne oraz jakie są dalsze plany w Letnicy, omówił Grzegorz Sulikowski z Referatu Rewitalizacji UM Gdańsk. Co jest istotne dla kolejnych inwestycji – jak zaznaczył - Letnica jest obszarem dobrze skomunikowanym, połączonym z centrum miasta komunikacją miejską. Mimo to występowała tutaj stagnacja gospodarcza, problemy infrastrukturalne, przestrzenne i społeczne. Na 12 ha obszarze przeznaczonym do rewitalizacji liczba mieszkańców wynosiła 1346 osób. Na projekt złożyło się 5 zadań inwestycyjnych oraz 4 zadania o charakterze społeczno-gospodarczym. Remont kapitalny objął 29 budynków mieszkalnych położonych przy ul. Starowiejskiej i ul. Sielskiej. Wykonano remonty wnętrz kwartałów i ciągów pieszo-jezdnych będących własnością Gminy Miasta Gdańsk. Przebudowano i zmodernizowano pomieszczenia biblioteki, czytelni "Małego domu otwartego" i sali gimnastycznej wraz z węzłem sanitarnym w budynku Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Suchej 29.
Dokonano adaptacji, rewaloryzacji i przebudowy budynku dawnej szkoły przy ul. Uczniowskiej 22 na potrzeby prowadzenia działań społecznych wśród mieszkańców dzielnicy w tzw. "Domu Otwartym" o powierzchni 928,77 m kw (na zdjęciu powyżej).
W ramach planowanych działań społecznych Projekt zakłada wdrożenie inicjatyw skierowanych do różnych grup odbiorców i mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i aktywizację społeczną i zawodową mieszkańców dzielnicy. Partnerami Miasta w realizacji projektów społecznych są: Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Kolo Gdańskie i Kolonia Artystów.
Przy realizacji projektów społecznych prowadzona jest aktywna współpraca z jednostkami miejskimi oraz ośrodkami edukacyjnymi m.in.: MOPS w Gdańsku prowadzącym „Klub Aktywnych Kobiet” oraz „Klub Malucha”. AWFiS Gdańsk współpracuje w zakresie realizacji projektu „Rewitalizacja przez sport”.
W dniu, w którym gdańscy urzędnicy chwalili się Letnicą, kilkudziesięciu jej mieszkańcom Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku kolejnych 16 nowych mieszkań w budynku przy ul. Niecałej 14. Klucze lokatorom przekazali prezydent Paweł Adamowicz i Włodzimierz Pietrzak, szef GTBS. Nowe budynki mieszkalne wybudowało też TBS Motława. Są już opracowane plany zagospodarowania części północnej Letnicy.
Towarzysząca konferencji wystawa fotograficzna i plastyczna dokonań uczestników, partnerów i współpracowników projektu rewitalizacji prezentowana jest w salach "Domu Otwartego”. Prezydent Paweł Adamowicz zaapelował, aby była to stała wystawa z opisami w języku polskim i angielskim. Niech turyści zobaczą, w jak krótkim czasie Letnica zmieniła swoje oblicze.
Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 09/11/2012 20:17 - W sobotę start regat Vendée Globe
- 09/11/2012 20:08 - Biało-czerwone Święto Niepodległości
- 09/11/2012 19:23 - Obchody 94 rocznicy zawieszenia broni w 1918 r.
- 08/11/2012 21:36 - Nowa Rada Programowa Radia Gdańsk
- 08/11/2012 10:52 - "Nowe Horyzonty" testowały system
- 06/11/2012 13:55 - Marszałkowie zasłużeni dla neurochirurgii pomorskiej
- 06/11/2012 13:50 - Szyderczy śmiech z władz Gdańska
- 06/11/2012 13:38 - V edycja kampanii „Młodość bez procentów”
- 05/11/2012 16:39 - Gutkowski i Energa prawie gotowi do regat Vendée Globe
- 05/11/2012 09:59 - Zrozumieć seniorów