Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowe oblicze Letnicy

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 07 listopada 2012 10:24

Inwestycyjna część procesu rewitalizacji Letnicy była tematem konferencji z udziałem osób odpowiedzialnych za to nowatorskie w Polsce przedsięwzięcie. Celem konferencji była także promocja tej niewielkiej dzielnicy Gdańska i jej sąsiedztwa, jako dobrego miejsca do mieszkania i inwestowania.Konferencja odbyła się 6 listopada w wypełnionej sali gimnastycznej budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Suchej 29 w Letnicy.


alt


Jako pierwszy głos zabrał prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz, który na wstępie bardzo serdecznie podziękował wszystkim osobom, które włączyły się w to wielkie przedsięwzięcie. - Na początku jak ono powstawało, większość była sceptyczna - powiedział Adamowicz.


alt


- Ludzie patrzyli na mnie jak na idiotę. Wśród mieszkańców Letnicy zaufanie w stosunku do mojej osoby wynosiło wówczas nie zero, a minus pięć. Powoli jednak zaczęli się przekonywać, jak powoli coś zaczęło się zmieniać. Tu mieszkający świętej pamięci pracownik Urzędu Miejskiego Antoni Szczyt był tym zaczynem, który oddolnie podjął się zmienić oblicze Letnicy. Jako sojusznika miał ówczesnego proboszcza księdza Witolda Strykowskiego, który niedawno zginął nieszczęśliwie. Z kolei w Radzie Miasta Gdańska utworzyły się dwa skrzydła – jastrzębi, którzy optowali za splantowaniem wszystkiego, i grupa ratowania budynków oraz ulic. Najbardziej obawialiśmy się, czy nie dojdzie do dramatów podczas przeprowadzek z domów przeznaczonych do rozbiórki lub kapitalnych remontów. Do każdego mieszkańca trzeba było podejść indywidualnie. To był wielki poligon doświadczalny, tak dla decydentów jak i realizatorów. Tu było wiele detalicznej mozolnej pracy. W porównaniu do tego, budowanie nowej drogi – zapewniam - jest o wiele prostsze. My wspólnie ten egzamin zdaliśmy dobrze. W czerwcu, na początek rozgrywanych na PGE Arena meczy piłkarskich Euro 2012, byliśmy gotowi. Wychodząc ze stadionu zagraniczni kibice nie ocierali się o trzeci świat, jakim przed rewitalizacją była Letnica. Obecnie jest ona przykładem na to, że  inne dzielnice jak Nowy Port czy Orunia też powinny zostać zrewitalizowane w podobny sposób. Póki co, już uzyskaliśmy fundusze unijne na rewitalizację Dolnego Miasta i ulicy Wajdeloty we Wrzeszczu.


alt


Marszałek Mieczysław Struk w szerszym aspekcie przedstawił program rewitalizacji innych ośmiu miast naszego województwa, jak na przykład Tczewa czy Lęborka w oparciu na doświadczeniach brytyjskich, takich jak Glasgow czy Newcastle.  - W Polsce dotychczas nikt takiego eksperymentu nie podejmował, powiedział Struk. Letnica jest prekursorem i należy teraz zrobić wszystko, aby ludzie nabrali dumy, że tu mieszkają w pobliżu stadionu i obiektów wystawienniczych Amber Expo. Duża w tym rola wspólnoty parafialnej i nauczycieli.


Marszałek Struk powiedział też, jakie są przeznaczone środki finansowe na kompleksowe zmiany na obszarach zdegradowanych dzielnic w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Jest to kwota w wysokości 550 mln zł. Pocieszającym jest to – jak zaznaczył Struk - że istnieje realna perspektywa finansowania infrastruktury rozwoju terytorialnego na lata 2014-2020.


altKonkretne działania inwestycyjne oraz jakie są dalsze plany w Letnicy, omówił Grzegorz Sulikowski z Referatu Rewitalizacji UM Gdańsk. Co jest istotne dla kolejnych inwestycji – jak zaznaczył - Letnica jest obszarem dobrze skomunikowanym, połączonym z centrum miasta komunikacją miejską. Mimo to występowała tutaj stagnacja gospodarcza, problemy infrastrukturalne, przestrzenne i społeczne. Na 12 ha obszarze przeznaczonym do rewitalizacji  liczba mieszkańców wynosiła 1346 osób. Na projekt złożyło się 5 zadań inwestycyjnych oraz 4 zadania o charakterze społeczno-gospodarczym. Remont kapitalny objął 29 budynków mieszkalnych położonych przy ul. Starowiejskiej i ul. Sielskiej. Wykonano remonty wnętrz kwartałów i ciągów pieszo-jezdnych będących własnością Gminy Miasta Gdańsk. Przebudowano i zmodernizowano pomieszczenia biblioteki, czytelni "Małego domu otwartego" i sali gimnastycznej wraz z węzłem sanitarnym w budynku Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Suchej 29.


alt
Dokonano adaptacji, rewaloryzacji i przebudowy budynku dawnej szkoły przy ul. Uczniowskiej 22 na potrzeby prowadzenia działań społecznych wśród mieszkańców dzielnicy w tzw. "Domu Otwartym" o powierzchni 928,77 m kw (na zdjęciu powyżej).


W ramach planowanych działań społecznych Projekt zakłada wdrożenie inicjatyw skierowanych do różnych grup odbiorców i mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i aktywizację społeczną i zawodową mieszkańców dzielnicy. Partnerami Miasta w realizacji projektów społecznych są: Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Kolo Gdańskie i Kolonia Artystów.


Przy realizacji projektów społecznych prowadzona jest aktywna współpraca z jednostkami miejskimi oraz ośrodkami edukacyjnymi m.in.: MOPS w Gdańsku prowadzącym „Klub Aktywnych Kobiet” oraz „Klub Malucha”. AWFiS Gdańsk współpracuje w zakresie realizacji projektu „Rewitalizacja przez sport”.


altW dniu, w którym gdańscy urzędnicy chwalili się Letnicą, kilkudziesięciu jej mieszkańcom Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku kolejnych 16 nowych mieszkań w budynku przy ul. Niecałej 14. Klucze lokatorom przekazali prezydent Paweł Adamowicz i Włodzimierz Pietrzak, szef GTBS. Nowe budynki mieszkalne wybudowało też TBS Motława. Są już opracowane plany zagospodarowania  części północnej Letnicy.


altTowarzysząca konferencji wystawa fotograficzna i plastyczna dokonań uczestników, partnerów i współpracowników projektu rewitalizacji prezentowana jest w salach "Domu Otwartego”. Prezydent Paweł Adamowicz zaapelował, aby była to stała wystawa z opisami w języku polskim i angielskim. Niech turyści zobaczą, w jak krótkim czasie Letnica zmieniła swoje oblicze.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież