Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowe oblicze Letnicy

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 07 listopada 2012 10:24

Inwestycyjna część procesu rewitalizacji Letnicy była tematem konferencji z udziałem osób odpowiedzialnych za to nowatorskie w Polsce przedsięwzięcie. Celem konferencji była także promocja tej niewielkiej dzielnicy Gdańska i jej sąsiedztwa, jako dobrego miejsca do mieszkania i inwestowania.Konferencja odbyła się 6 listopada w wypełnionej sali gimnastycznej budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Suchej 29 w Letnicy.


alt


Jako pierwszy głos zabrał prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz, który na wstępie bardzo serdecznie podziękował wszystkim osobom, które włączyły się w to wielkie przedsięwzięcie. - Na początku jak ono powstawało, większość była sceptyczna - powiedział Adamowicz.


alt


- Ludzie patrzyli na mnie jak na idiotę. Wśród mieszkańców Letnicy zaufanie w stosunku do mojej osoby wynosiło wówczas nie zero, a minus pięć. Powoli jednak zaczęli się przekonywać, jak powoli coś zaczęło się zmieniać. Tu mieszkający świętej pamięci pracownik Urzędu Miejskiego Antoni Szczyt był tym zaczynem, który oddolnie podjął się zmienić oblicze Letnicy. Jako sojusznika miał ówczesnego proboszcza księdza Witolda Strykowskiego, który niedawno zginął nieszczęśliwie. Z kolei w Radzie Miasta Gdańska utworzyły się dwa skrzydła – jastrzębi, którzy optowali za splantowaniem wszystkiego, i grupa ratowania budynków oraz ulic. Najbardziej obawialiśmy się, czy nie dojdzie do dramatów podczas przeprowadzek z domów przeznaczonych do rozbiórki lub kapitalnych remontów. Do każdego mieszkańca trzeba było podejść indywidualnie. To był wielki poligon doświadczalny, tak dla decydentów jak i realizatorów. Tu było wiele detalicznej mozolnej pracy. W porównaniu do tego, budowanie nowej drogi – zapewniam - jest o wiele prostsze. My wspólnie ten egzamin zdaliśmy dobrze. W czerwcu, na początek rozgrywanych na PGE Arena meczy piłkarskich Euro 2012, byliśmy gotowi. Wychodząc ze stadionu zagraniczni kibice nie ocierali się o trzeci świat, jakim przed rewitalizacją była Letnica. Obecnie jest ona przykładem na to, że  inne dzielnice jak Nowy Port czy Orunia też powinny zostać zrewitalizowane w podobny sposób. Póki co, już uzyskaliśmy fundusze unijne na rewitalizację Dolnego Miasta i ulicy Wajdeloty we Wrzeszczu.


alt


Marszałek Mieczysław Struk w szerszym aspekcie przedstawił program rewitalizacji innych ośmiu miast naszego województwa, jak na przykład Tczewa czy Lęborka w oparciu na doświadczeniach brytyjskich, takich jak Glasgow czy Newcastle.  - W Polsce dotychczas nikt takiego eksperymentu nie podejmował, powiedział Struk. Letnica jest prekursorem i należy teraz zrobić wszystko, aby ludzie nabrali dumy, że tu mieszkają w pobliżu stadionu i obiektów wystawienniczych Amber Expo. Duża w tym rola wspólnoty parafialnej i nauczycieli.


Marszałek Struk powiedział też, jakie są przeznaczone środki finansowe na kompleksowe zmiany na obszarach zdegradowanych dzielnic w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Jest to kwota w wysokości 550 mln zł. Pocieszającym jest to – jak zaznaczył Struk - że istnieje realna perspektywa finansowania infrastruktury rozwoju terytorialnego na lata 2014-2020.


altKonkretne działania inwestycyjne oraz jakie są dalsze plany w Letnicy, omówił Grzegorz Sulikowski z Referatu Rewitalizacji UM Gdańsk. Co jest istotne dla kolejnych inwestycji – jak zaznaczył - Letnica jest obszarem dobrze skomunikowanym, połączonym z centrum miasta komunikacją miejską. Mimo to występowała tutaj stagnacja gospodarcza, problemy infrastrukturalne, przestrzenne i społeczne. Na 12 ha obszarze przeznaczonym do rewitalizacji  liczba mieszkańców wynosiła 1346 osób. Na projekt złożyło się 5 zadań inwestycyjnych oraz 4 zadania o charakterze społeczno-gospodarczym. Remont kapitalny objął 29 budynków mieszkalnych położonych przy ul. Starowiejskiej i ul. Sielskiej. Wykonano remonty wnętrz kwartałów i ciągów pieszo-jezdnych będących własnością Gminy Miasta Gdańsk. Przebudowano i zmodernizowano pomieszczenia biblioteki, czytelni "Małego domu otwartego" i sali gimnastycznej wraz z węzłem sanitarnym w budynku Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Suchej 29.


alt
Dokonano adaptacji, rewaloryzacji i przebudowy budynku dawnej szkoły przy ul. Uczniowskiej 22 na potrzeby prowadzenia działań społecznych wśród mieszkańców dzielnicy w tzw. "Domu Otwartym" o powierzchni 928,77 m kw (na zdjęciu powyżej).


W ramach planowanych działań społecznych Projekt zakłada wdrożenie inicjatyw skierowanych do różnych grup odbiorców i mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i aktywizację społeczną i zawodową mieszkańców dzielnicy. Partnerami Miasta w realizacji projektów społecznych są: Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Kolo Gdańskie i Kolonia Artystów.


Przy realizacji projektów społecznych prowadzona jest aktywna współpraca z jednostkami miejskimi oraz ośrodkami edukacyjnymi m.in.: MOPS w Gdańsku prowadzącym „Klub Aktywnych Kobiet” oraz „Klub Malucha”. AWFiS Gdańsk współpracuje w zakresie realizacji projektu „Rewitalizacja przez sport”.


altW dniu, w którym gdańscy urzędnicy chwalili się Letnicą, kilkudziesięciu jej mieszkańcom Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku kolejnych 16 nowych mieszkań w budynku przy ul. Niecałej 14. Klucze lokatorom przekazali prezydent Paweł Adamowicz i Włodzimierz Pietrzak, szef GTBS. Nowe budynki mieszkalne wybudowało też TBS Motława. Są już opracowane plany zagospodarowania  części północnej Letnicy.


altTowarzysząca konferencji wystawa fotograficzna i plastyczna dokonań uczestników, partnerów i współpracowników projektu rewitalizacji prezentowana jest w salach "Domu Otwartego”. Prezydent Paweł Adamowicz zaapelował, aby była to stała wystawa z opisami w języku polskim i angielskim. Niech turyści zobaczą, w jak krótkim czasie Letnica zmieniła swoje oblicze.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież