Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Znane koszty jubileuszu TK, nieznani darczyńcy

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 21 października 2016 16:25

Łączny koszt jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku wyniósł 87 tys. zł. Urząd Miasta Gdańska wyłożył 10 tys. zł, które przeznaczone zostały na kolację odbywającą się w wieczór poprzedzający uroczystość. Fundacja Konrada Adenauera w Polsce zapłaciła nieco ponad 22 tys. zł na catering oraz kwestie związane z tłumaczeniem. Reszta, czyli prawie 55 tys. zł, pochodzi od darczyńców.


O przedstawienie kosztów jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku zapytali radni  Prawa i Sprawiedliwości. Wystosowali w tym celu interpelację i nie otrzymali jeszcze oficjalnej odpowiedzi, ale miasto przedstawiło już koszty. Okazało się, że łączny koszt obchodów wyniósł 87 tys. zł. Urząd Miejski partycypował w kosztach kwotą 10 tys. zł. Przeznaczone one zostały na kolację, która odbyła się w niedzielę 16 października. Nieco ponad 22 tys. zł wyłożyła Fundacja Konrada Adenauera w Polsce. Ich wkład w jubileusz pokrył koszty cateringu podczas 2 części uroczystej konferencji (13,4 tys. zł), koszty sprzętu do tłumaczenia oraz wynagrodzenie tłumaczy.


Reszta pieniędzy, czyli prawie 55 tys. zł pochodzi od darczyńców. Tu pojawia się pewna rozbieżność, gdyż tabela kosztów opublikowana przez "Dziennika Bałtycki", który prawdopodobnie jako pierwszy napisał o opublikowanych kosztach, traktuje o tzw. crowdfundingu, czyli formie finansowania społecznościowego, natomiast na portalu miejskim gdansk.pl pojawia się niemal identyczna tabela, ale zamiast słowa crowdfunding pojawia się określenie "fundraising", czyli proces zdobywania funduszy poprzez wsparcie od osób indywidualnych, darczyńców, firm. Obecnie różne media piszą o opublikowanych przez miasto kosztach jubileuszu i w różnych artykułach pojawiają się różne wersje: crowdfunding lub fundraising. Obie publikowane w mediach tabele są prawie takie same, różni je jedno słowo.


Darczyńcy, którzy współfinansowali konferencję z okazji 30-lecia funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, opłacili m.in. noclegi dla gości honorowych i prelegentów (ponad 8 tys. zł), ochronę (ponad 7 tys. zł), czy catering podczas 1 części uroczystej konferencji. W większość nie wiadomo kto jest fundatorem, gdyż wyszczególniono cel i kwotę danych wydatków, ale tylko w przypadku ZDiZ oraz Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.


O opinię w sprawie zestawienia kosztów poprosiliśmy przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości w RMG Kazimierza Koralewskiego.

- W wydatkach w tej rubryce (crowdfunding/fundraising red.) jest uwzględnionych kilka tysięcy pochodzących z jednostek miejskich, niecałe 5 tysięcy. Reszta to są nieujawnieni sponsorzy i tym samym prezes Rzepliński godząc się na takie finansowanie tego hipotetycznego jubileuszu całkowicie pogrążył autorytet Trybunału Konstytucyjnego. Nie wiemy kto stoi za tym finansowaniem, może takie firmy jak niegdyś Amber Gold, oby nie. Może będzie potrzeba całych pokoleń, żeby Trybunał odzyskał wiarygodność w Polsce - powiedział Kazimierz Koralewski.


Radni z klubu PiS będą domagali się przedstawienia listy darczyńców, jeśli nie otrzymają jej w oficjalnej odpowiedzi.

- Ja oficjalnie nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi na interpelację. Spodziewam się, że najdalej ona powinna być w poniedziałek. Powinienem ją otrzymać najpierw mailem, nim przyjdzie w wersji papierowej. Jeżeli tam nie będzie takiej informacji, to natychmiast napiszę interpelację do prezydenta w sprawie ujawnienia darczyńców, bo nie wyobrażam sobie, żeby Trybunał mógł świętować i być sponsorowany z nieujawnionych źródeł. To jest nie do przyjęcia - powiedział Kazimierz Koralewski.


Przewodniczący Koralewski podkreślił także, że to co dla prezydenta może wydawać się kosztem niewielkim, dla wielu mieszkańców, którzy potrzebują wsparcia gminy, jest kwotą dużą.

- Trzeba pamiętać, że prezydent, który jakiś czas temu, kiedy ogłosił propozycję zaproszenia Trybunału, mówił, że to będzie kosztowało nic lub niewiele. Będę podkreślał wielokrotnie, że dla prezydenta niewiele, to dla mieszkańców Gdańska bardzo wiele, bo z tych pieniędzy można by wesprzeć na pewno kilka potrzebujących rodzin, może matek samotnie wychowujących dzieci, dofinansować mieszkania socjalne. Tak jak mówiłem wcześniej prezydent we własną, prywatną sprawę uwikłał Trybunał i cały wymiar sprawiedliwości - powiedział Kazimierz Koralewski.


GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież