Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Znane koszty jubileuszu TK, nieznani darczyńcy

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 21 października 2016 16:25

Łączny koszt jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku wyniósł 87 tys. zł. Urząd Miasta Gdańska wyłożył 10 tys. zł, które przeznaczone zostały na kolację odbywającą się w wieczór poprzedzający uroczystość. Fundacja Konrada Adenauera w Polsce zapłaciła nieco ponad 22 tys. zł na catering oraz kwestie związane z tłumaczeniem. Reszta, czyli prawie 55 tys. zł, pochodzi od darczyńców.


O przedstawienie kosztów jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku zapytali radni  Prawa i Sprawiedliwości. Wystosowali w tym celu interpelację i nie otrzymali jeszcze oficjalnej odpowiedzi, ale miasto przedstawiło już koszty. Okazało się, że łączny koszt obchodów wyniósł 87 tys. zł. Urząd Miejski partycypował w kosztach kwotą 10 tys. zł. Przeznaczone one zostały na kolację, która odbyła się w niedzielę 16 października. Nieco ponad 22 tys. zł wyłożyła Fundacja Konrada Adenauera w Polsce. Ich wkład w jubileusz pokrył koszty cateringu podczas 2 części uroczystej konferencji (13,4 tys. zł), koszty sprzętu do tłumaczenia oraz wynagrodzenie tłumaczy.


Reszta pieniędzy, czyli prawie 55 tys. zł pochodzi od darczyńców. Tu pojawia się pewna rozbieżność, gdyż tabela kosztów opublikowana przez "Dziennika Bałtycki", który prawdopodobnie jako pierwszy napisał o opublikowanych kosztach, traktuje o tzw. crowdfundingu, czyli formie finansowania społecznościowego, natomiast na portalu miejskim gdansk.pl pojawia się niemal identyczna tabela, ale zamiast słowa crowdfunding pojawia się określenie "fundraising", czyli proces zdobywania funduszy poprzez wsparcie od osób indywidualnych, darczyńców, firm. Obecnie różne media piszą o opublikowanych przez miasto kosztach jubileuszu i w różnych artykułach pojawiają się różne wersje: crowdfunding lub fundraising. Obie publikowane w mediach tabele są prawie takie same, różni je jedno słowo.


Darczyńcy, którzy współfinansowali konferencję z okazji 30-lecia funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, opłacili m.in. noclegi dla gości honorowych i prelegentów (ponad 8 tys. zł), ochronę (ponad 7 tys. zł), czy catering podczas 1 części uroczystej konferencji. W większość nie wiadomo kto jest fundatorem, gdyż wyszczególniono cel i kwotę danych wydatków, ale tylko w przypadku ZDiZ oraz Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.


O opinię w sprawie zestawienia kosztów poprosiliśmy przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości w RMG Kazimierza Koralewskiego.

- W wydatkach w tej rubryce (crowdfunding/fundraising red.) jest uwzględnionych kilka tysięcy pochodzących z jednostek miejskich, niecałe 5 tysięcy. Reszta to są nieujawnieni sponsorzy i tym samym prezes Rzepliński godząc się na takie finansowanie tego hipotetycznego jubileuszu całkowicie pogrążył autorytet Trybunału Konstytucyjnego. Nie wiemy kto stoi za tym finansowaniem, może takie firmy jak niegdyś Amber Gold, oby nie. Może będzie potrzeba całych pokoleń, żeby Trybunał odzyskał wiarygodność w Polsce - powiedział Kazimierz Koralewski.


Radni z klubu PiS będą domagali się przedstawienia listy darczyńców, jeśli nie otrzymają jej w oficjalnej odpowiedzi.

- Ja oficjalnie nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi na interpelację. Spodziewam się, że najdalej ona powinna być w poniedziałek. Powinienem ją otrzymać najpierw mailem, nim przyjdzie w wersji papierowej. Jeżeli tam nie będzie takiej informacji, to natychmiast napiszę interpelację do prezydenta w sprawie ujawnienia darczyńców, bo nie wyobrażam sobie, żeby Trybunał mógł świętować i być sponsorowany z nieujawnionych źródeł. To jest nie do przyjęcia - powiedział Kazimierz Koralewski.


Przewodniczący Koralewski podkreślił także, że to co dla prezydenta może wydawać się kosztem niewielkim, dla wielu mieszkańców, którzy potrzebują wsparcia gminy, jest kwotą dużą.

- Trzeba pamiętać, że prezydent, który jakiś czas temu, kiedy ogłosił propozycję zaproszenia Trybunału, mówił, że to będzie kosztowało nic lub niewiele. Będę podkreślał wielokrotnie, że dla prezydenta niewiele, to dla mieszkańców Gdańska bardzo wiele, bo z tych pieniędzy można by wesprzeć na pewno kilka potrzebujących rodzin, może matek samotnie wychowujących dzieci, dofinansować mieszkania socjalne. Tak jak mówiłem wcześniej prezydent we własną, prywatną sprawę uwikłał Trybunał i cały wymiar sprawiedliwości - powiedział Kazimierz Koralewski.


GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież