Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

WSA: Opłaty za sobotnie parkowanie w kurorcie - nielegalne

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 21 października 2016 20:26

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał pobieranie opłat za parkowanie w soboty za nielegalne. Tym razem chodzi o Sopot. Zatem przeświadczenie co poniektórych włodarzy, że dobry jest każdy sposób by wyrwać kilak złotych z kieszeni obywateli nie staje się prawem stanowionym. O ile sprawa trafi do sądu nawet taki "obrońca demokracji", jak Jacek Karnowski, fotografujący się z prezesem Trybunału Konstytucyjnego, musi uznać, że pobłądził i III władza ten błąd mu wytknie. Okazać się może, że to mieszkańcy mają rację, a nie włodarz próbujący ich "oskórkować". I na dodatek zapominający, że wolne soboty mamy od 43 lat.Jest nasz samorząd w kryzysie. A to Gdańsk, pardon Urząd, postanowił obejść prawo wydzielając fragment pasa drogowego na płatne parkingi oddane w pacht "prywaciarzom. Nie wyszło.


Teraz werdykt Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego stwierdził, że Miasto Sopot nielegalnie pobierało opłaty za parkowanie w soboty.  
By do tego doszło nagłośnili sprawę mieszkańcy. A Prokuratura Regionalna w Gdańsku zaleciła Prokuraturze Okręgowej bliższą analizę uchwał m.in. sopockiego samorządu terytorialnego, dotyczących stref płatnego parkowania.  


Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zaskarżyła więc na drodze postępowania administracyjnego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Miasta Sopotu.


I sąd zważył twórczość rajców i włodarza. Ano okazało się, iż postój pojazdów w pasie drogi publicznej w strefie płatnego parkowania jest możliwy - bezpłatnie - w soboty.  


Jako, że WSA unieważnił uchwałę dotyczącą poboru opłat w soboty i jeśli ten wyrok się uprawomocni, to użytkownicy pojazdów, którzy opłacili sobotnie parkowanie lub też otrzymali jako ich właściciele karę dopłaty ok. 50 zł za brak opłaty w soboty, będą mogli ubiegać się o zwrot  pieniędzy.


Czekamy więc na uzasadnienie wyroku. Jeśli mieszkańcom Sopotu starczy determinacji, to może okazać się, że wadliwie sformułowana uchwała okaże się przyczyną, iż cała strefa płatnego parkowania w tym nadmorskim mieście, ulotni się niczym poranna mgła.


A wystarczyło nieco mniej autopromocji, nieco mniej używania pióra do pisania listów do wszelkich sił "postępowych", ale by Jacek Karnowski, najwyższy urzędnik sopocki, pochylił się nad ustawą o drogach publicznych. Opłatę za parkowanie wolno bowiem pobierać w dni robocze,  
Inni jednak mogli. W Trójmieście za parking w sobotę zapłacimy tylko w Sopocie.   


A więc i Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł nieważność uchwały w zakresie pobierania opłat w sobotę, bo to dzień wolny od pracy.   
Sopot oczywiście może skierować skargę kasacyjną na werdykt WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.


Nim to uczyni burmistrz kurortu Jacek Karnowski - o ile sam nie pamięta, bo uczęszczał wówczas do I klasy szkoły podstawowej - może zapytać starszych radnych i dowiedzieć się, że wolne soboty już w PRL były od 21 lipca 1973 roku!  Było w wolną sobotę Studio2 Mariusza i Bożeny Walterów i wyświetlano w TVP "Kosmos 1999".


A po drugie sam Naczelny Sąd Administracyjny, w sprawie parkowania na terenie podlaskiej gminy Augustów orzekł, że pobieranie opłat za parkowanie w soboty, zgodnie z ustawą o drogach publicznych, jest niezgodne z prawem. NSA uznał, że sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy, co zostało przesądzone uchwałą 7 sędziów NSA z dnia 15 czerwca 2011 roku. Zatem z uwagi na zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa należy soboty w ten sam sposób traktować na gruncie ustawy o drogach publicznych.  
Wszystkich wolnych sobót domagali się robotnicy w Sierpniu 1980.    

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież