Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

WSA: Opłaty za sobotnie parkowanie w kurorcie - nielegalne

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 21 października 2016 20:26

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał pobieranie opłat za parkowanie w soboty za nielegalne. Tym razem chodzi o Sopot. Zatem przeświadczenie co poniektórych włodarzy, że dobry jest każdy sposób by wyrwać kilak złotych z kieszeni obywateli nie staje się prawem stanowionym. O ile sprawa trafi do sądu nawet taki "obrońca demokracji", jak Jacek Karnowski, fotografujący się z prezesem Trybunału Konstytucyjnego, musi uznać, że pobłądził i III władza ten błąd mu wytknie. Okazać się może, że to mieszkańcy mają rację, a nie włodarz próbujący ich "oskórkować". I na dodatek zapominający, że wolne soboty mamy od 43 lat.Jest nasz samorząd w kryzysie. A to Gdańsk, pardon Urząd, postanowił obejść prawo wydzielając fragment pasa drogowego na płatne parkingi oddane w pacht "prywaciarzom. Nie wyszło.


Teraz werdykt Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego stwierdził, że Miasto Sopot nielegalnie pobierało opłaty za parkowanie w soboty.  
By do tego doszło nagłośnili sprawę mieszkańcy. A Prokuratura Regionalna w Gdańsku zaleciła Prokuraturze Okręgowej bliższą analizę uchwał m.in. sopockiego samorządu terytorialnego, dotyczących stref płatnego parkowania.  


Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zaskarżyła więc na drodze postępowania administracyjnego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Miasta Sopotu.


I sąd zważył twórczość rajców i włodarza. Ano okazało się, iż postój pojazdów w pasie drogi publicznej w strefie płatnego parkowania jest możliwy - bezpłatnie - w soboty.  


Jako, że WSA unieważnił uchwałę dotyczącą poboru opłat w soboty i jeśli ten wyrok się uprawomocni, to użytkownicy pojazdów, którzy opłacili sobotnie parkowanie lub też otrzymali jako ich właściciele karę dopłaty ok. 50 zł za brak opłaty w soboty, będą mogli ubiegać się o zwrot  pieniędzy.


Czekamy więc na uzasadnienie wyroku. Jeśli mieszkańcom Sopotu starczy determinacji, to może okazać się, że wadliwie sformułowana uchwała okaże się przyczyną, iż cała strefa płatnego parkowania w tym nadmorskim mieście, ulotni się niczym poranna mgła.


A wystarczyło nieco mniej autopromocji, nieco mniej używania pióra do pisania listów do wszelkich sił "postępowych", ale by Jacek Karnowski, najwyższy urzędnik sopocki, pochylił się nad ustawą o drogach publicznych. Opłatę za parkowanie wolno bowiem pobierać w dni robocze,  
Inni jednak mogli. W Trójmieście za parking w sobotę zapłacimy tylko w Sopocie.   


A więc i Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł nieważność uchwały w zakresie pobierania opłat w sobotę, bo to dzień wolny od pracy.   
Sopot oczywiście może skierować skargę kasacyjną na werdykt WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.


Nim to uczyni burmistrz kurortu Jacek Karnowski - o ile sam nie pamięta, bo uczęszczał wówczas do I klasy szkoły podstawowej - może zapytać starszych radnych i dowiedzieć się, że wolne soboty już w PRL były od 21 lipca 1973 roku!  Było w wolną sobotę Studio2 Mariusza i Bożeny Walterów i wyświetlano w TVP "Kosmos 1999".


A po drugie sam Naczelny Sąd Administracyjny, w sprawie parkowania na terenie podlaskiej gminy Augustów orzekł, że pobieranie opłat za parkowanie w soboty, zgodnie z ustawą o drogach publicznych, jest niezgodne z prawem. NSA uznał, że sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy, co zostało przesądzone uchwałą 7 sędziów NSA z dnia 15 czerwca 2011 roku. Zatem z uwagi na zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa należy soboty w ten sam sposób traktować na gruncie ustawy o drogach publicznych.  
Wszystkich wolnych sobót domagali się robotnicy w Sierpniu 1980.    

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież