Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam... "Godność" o weryfikacji sędziów! » Oświadczenie Stowarzyszenia "Godność" w sprawie sędziów po spotkaniu Tuska i Bodnara.OświadczenieW d... Homilia bp. W. Szlachetki: słowa, które paść powinny... » Homilia bp. Wiesława Szlachetki wygłoszona 1 września 2024 r. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej ... SDP wybrało J. Wikowskiego - weryfikacje dziennikarzy jak w 1982? » - Takie rzeczy jakie dzieją się w Polsce z demokracją, szykanowanie dziennikarzy o poglądach konserw... Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscu zbrodni grudniow... » Pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPan Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solida... Stowarzyszenie Godność pisze do Prezydenta Dudy » Stowarzyszenie Godność wystosowało list do Prezydenta Andrzej Dudy, w którym protestuje wobec działa...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański panel obywatelski – nowa forma partycypacji mieszkańców

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 października 2016 22:12

W Gdańsku pojawia się nowa forma partycypacji obywatelskiej – tzw. panel obywatelski. Reprezentatywna grupa 63 mieszkańców, wylosowana spośród pełnoletnich, uprawnionych do brania udziału w wyborach gdańszczan, będzie miała okazję wyrazić swoje zdanie i decydować w sprawach istotnych dla miasta. Jest to pierwsza tego typu wiążąca inicjatywa w skali kraju. 20 października w Nadbałtyckim Centrum Kultury odbyło się spotkanie inauguracyjne, podczas którego zaprezentowano zasady panelu obywatelskiego w Gdańsku.


Pierwszym tematem, którym zajmą się uczestnicy gdańskiego panelu obywatelskiego będzie kwestia zmian klimatycznych i radzenia sobie z intensywnymi opadami deszczu w Gdańsku.

– Panel obywatelski to taka metoda, która ma przełamywać, ożywiać, nazwijmy to, dialog, debatę publiczną w gminie – powiedział prezydent Paweł Adamowicz podczas spotkania inaugurującego panel obywatelski w Gdańsku. – Chcemy ten panel po raz pierwszy zastosować w kwestii bardzo istotnej, a mianowicie zmian klimatycznych.  Jednym z bardzo wyraźnych efektów zmian klimatycznych są wielkie opady deszczu, które chociażby ostatnio miały miejsce w lipcu ze skutkami o charakterze lokalnych podtopień.


alt


Paneliści będą debatować nad trzema zagadnieniami: Co zrobić, żeby poprawić zatrzymywanie wody deszczowej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego? Jaki powinien być zakres pomocy dla mieszkańców Gdańska po wystąpieniu ulewnego opadu deszczu? Czy budując nowe zbiorniki retencyjne zrezygnować z częściowego wypełniania ich wodą?

– Dlaczego tego rodzaju pytania zostały wybrane? Przede wszystkim chodziło o to, żeby rozstrzygnąć kwestie, które są kontrowersyjne i też konkretne. Cały zakres tematu panelu jest bardzo szeroki, czyli jak lepiej usprawnić zapobieganie skutkom ulewnych opadów deszczu. To jest szeroki temat, ale w ramach tego można zrobić bardzo wiele rzeczy – powiedział dr Marcin Gerwin, politolog, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju. – Szukaliśmy tematów, w których wiedzieliśmy, że mieszkańcy będą chcieli się w nich wypowiedzieć.


alt


Do pomocy uczestnicy panelu obywatelskiego będą mieli szereg specjalistów. Co ciekawe mieszkańcy, którzy znajdą się w gronie 63 panelistów, mogą zaproponować swoich niezależnych ekspertów. Dzięki temu miasto nie będzie posądzone o stronniczość, a decyzje panelistów pozostaną niezależne. Także dobór reprezentatywnej grupy przeprowadzany jest w sposób losowy, ale jednocześnie zaplanowany jest tak, by w panelu wzięli udział mieszkańcy całego miasta, w różnym wieku, o różnej płci. Ma to być grupa 63 osób, które jak najlepiej oddadzą przekrój demograficzny Gdańska. Początkowo do losowo wybranych prawie 9 tysięcy gdańszczan wysłane zostaną zaproszenia z unikalnym kodem, który umożliwi im, jeśli tylko będą chcieli, rejestrację jako potencjalnych uczestników panelu obywatelskiego. Następnie spośród osób, które wyrażą wolę uczestnictwa, wylosowana zostanie grupa 63 uczestników panelu obywatelskiego oraz 4 osoby rezerwowe. Paneliści będą symbolicznie wynagradzani. Pierwsze spotkanie uczestników odbędzie się 19 listopada, drugie 26 listopada, a trzecie 3 grudnia. Na każdym z nich poruszane będzie jedno z trzech zagadnień, dotyczących zmian klimatycznych i ich wpływu na Gdańsk. Członkowie panelu obywatelskiego będą musieli poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z różnymi stanowiskami i wariantami, które zostaną im przedstawione, a następnie podjąć decyzję, który z nich jest najlepszy dla mieszkańców i miasta. Ponadto panel obywatelski przypomina nieco ławę przysięgłych w sądzie.


– Panel obywatelski w ogóle w samorządzie, w Gdańsku, w Polsce jest, wydaje mi się, nową formą uspołecznienia procesu rozmów z obywatelami, z mieszkańcami generalnie na etapie planowania, czyli jeśli chcemy podjąć jakieś decyzje, czy też inwestycje, zaplanować pewne działania, robimy to wspólnie i wzajemnie się informujemy o tym i wręcz podejmujemy wspólnie decyzje – powiedział Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Gdańsku.


alt


Innowacyjność gdańskiego panelu polega na tym, że jego uczestnicy faktycznie będą mieli „moc sprawczą”. Jeżeli 80% z 63 panelistów opowie się za jakimś rozwiązaniem, będzie ono wiążące.

– Panel obywatelski jest taką, swego rodzaju, metodą, która powoduje jakby samoświadome ograniczenie władzy uchwałodawczej i wykonawczej – powiedział prezydent Adamowicz. – Deklaruję, że wyniki tego panelu będę rekomendował Radzie Miasta Gdańska do wykonania.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież