Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
czwartek, 01 czerwca 2023 06:39
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
O godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się zaległy mecz Abramczyk
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdański panel obywatelski – nowa forma partycypacji mieszkańców

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 października 2016 22:12

W Gdańsku pojawia się nowa forma partycypacji obywatelskiej – tzw. panel obywatelski. Reprezentatywna grupa 63 mieszkańców, wylosowana spośród pełnoletnich, uprawnionych do brania udziału w wyborach gdańszczan, będzie miała okazję wyrazić swoje zdanie i decydować w sprawach istotnych dla miasta. Jest to pierwsza tego typu wiążąca inicjatywa w skali kraju. 20 października w Nadbałtyckim Centrum Kultury odbyło się spotkanie inauguracyjne, podczas którego zaprezentowano zasady panelu obywatelskiego w Gdańsku.


Pierwszym tematem, którym zajmą się uczestnicy gdańskiego panelu obywatelskiego będzie kwestia zmian klimatycznych i radzenia sobie z intensywnymi opadami deszczu w Gdańsku.

– Panel obywatelski to taka metoda, która ma przełamywać, ożywiać, nazwijmy to, dialog, debatę publiczną w gminie – powiedział prezydent Paweł Adamowicz podczas spotkania inaugurującego panel obywatelski w Gdańsku. – Chcemy ten panel po raz pierwszy zastosować w kwestii bardzo istotnej, a mianowicie zmian klimatycznych.  Jednym z bardzo wyraźnych efektów zmian klimatycznych są wielkie opady deszczu, które chociażby ostatnio miały miejsce w lipcu ze skutkami o charakterze lokalnych podtopień.


alt


Paneliści będą debatować nad trzema zagadnieniami: Co zrobić, żeby poprawić zatrzymywanie wody deszczowej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego? Jaki powinien być zakres pomocy dla mieszkańców Gdańska po wystąpieniu ulewnego opadu deszczu? Czy budując nowe zbiorniki retencyjne zrezygnować z częściowego wypełniania ich wodą?

– Dlaczego tego rodzaju pytania zostały wybrane? Przede wszystkim chodziło o to, żeby rozstrzygnąć kwestie, które są kontrowersyjne i też konkretne. Cały zakres tematu panelu jest bardzo szeroki, czyli jak lepiej usprawnić zapobieganie skutkom ulewnych opadów deszczu. To jest szeroki temat, ale w ramach tego można zrobić bardzo wiele rzeczy – powiedział dr Marcin Gerwin, politolog, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju. – Szukaliśmy tematów, w których wiedzieliśmy, że mieszkańcy będą chcieli się w nich wypowiedzieć.


alt


Do pomocy uczestnicy panelu obywatelskiego będą mieli szereg specjalistów. Co ciekawe mieszkańcy, którzy znajdą się w gronie 63 panelistów, mogą zaproponować swoich niezależnych ekspertów. Dzięki temu miasto nie będzie posądzone o stronniczość, a decyzje panelistów pozostaną niezależne. Także dobór reprezentatywnej grupy przeprowadzany jest w sposób losowy, ale jednocześnie zaplanowany jest tak, by w panelu wzięli udział mieszkańcy całego miasta, w różnym wieku, o różnej płci. Ma to być grupa 63 osób, które jak najlepiej oddadzą przekrój demograficzny Gdańska. Początkowo do losowo wybranych prawie 9 tysięcy gdańszczan wysłane zostaną zaproszenia z unikalnym kodem, który umożliwi im, jeśli tylko będą chcieli, rejestrację jako potencjalnych uczestników panelu obywatelskiego. Następnie spośród osób, które wyrażą wolę uczestnictwa, wylosowana zostanie grupa 63 uczestników panelu obywatelskiego oraz 4 osoby rezerwowe. Paneliści będą symbolicznie wynagradzani. Pierwsze spotkanie uczestników odbędzie się 19 listopada, drugie 26 listopada, a trzecie 3 grudnia. Na każdym z nich poruszane będzie jedno z trzech zagadnień, dotyczących zmian klimatycznych i ich wpływu na Gdańsk. Członkowie panelu obywatelskiego będą musieli poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z różnymi stanowiskami i wariantami, które zostaną im przedstawione, a następnie podjąć decyzję, który z nich jest najlepszy dla mieszkańców i miasta. Ponadto panel obywatelski przypomina nieco ławę przysięgłych w sądzie.


– Panel obywatelski w ogóle w samorządzie, w Gdańsku, w Polsce jest, wydaje mi się, nową formą uspołecznienia procesu rozmów z obywatelami, z mieszkańcami generalnie na etapie planowania, czyli jeśli chcemy podjąć jakieś decyzje, czy też inwestycje, zaplanować pewne działania, robimy to wspólnie i wzajemnie się informujemy o tym i wręcz podejmujemy wspólnie decyzje – powiedział Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Gdańsku.


alt


Innowacyjność gdańskiego panelu polega na tym, że jego uczestnicy faktycznie będą mieli „moc sprawczą”. Jeżeli 80% z 63 panelistów opowie się za jakimś rozwiązaniem, będzie ono wiążące.

– Panel obywatelski jest taką, swego rodzaju, metodą, która powoduje jakby samoświadome ograniczenie władzy uchwałodawczej i wykonawczej – powiedział prezydent Adamowicz. – Deklaruję, że wyniki tego panelu będę rekomendował Radzie Miasta Gdańska do wykonania.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież