Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorska Rady Wojewódzka SLD przeciwna likwidacji gimnazjów

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
sobota, 22 października 2016 16:42

22 października odbyła się konferencja prasowa, podczas której członkowie Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej przedstawili swoje stanowisko w sprawie proponowanych zmian w oświacie. Politycy SLD stwierdzili, że "likwidacja gimnazjów jest działaniem na szkodę uczniów, nauczycieli i całego systemu oświaty". Zaapelowali także do rządu RP, by wycofał się z projektowanej reformy.


W konferencji prasowej udział wzięli prezes Zarządu Okręgu Pomorskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Elżbieta Markowska, wiceprezes Zarządu Okręgu Pomorskiego ZNP Jolanta Szulc, przewodniczący Pomorkiej Rady Wojewódzkiej SLD Jerzy Śnieg, wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Sądu Partyjnego Michał Gajowy, wiceprzewodniczący pomorskiego OPZZ i działacz ZNP Franciszek Potulski, sekretarz Miejskiej Rady SLD w Gdańsku Henryk Wojciechowski, wiceprzewodniczący Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD Andrzej Różański.


- Dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej na Pomorzu problem planowanych zmian w systemie edukacji jest niezwykle ważny i istotny, ponieważ uznajemy, że sprawa dotyczy setek tysięcy mieszkańców naszego regionu. Proponowany przez rząd sposób przeprowadzania tej reformy w naszym przekonaniu jest nie do przyjęcia, stąd w konkluzji stanowiska apelujemy o odrzucenie - powiedział Andrzej Różański.


Podczas konferencji Elżbieta Markowska zapowiedziała działania, które podejmie Związek Nauczycielstwa Polskiego w związku z proponowanymi przez rząd zmianami w systemie oświaty.

- Chciałam poinformować, iż Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego 18 października podjął uchwałę w sprawie ogólnopolskiej akcji protestacyjnej Związku Nauczycielstwa Polskiego, która przeprowadzona będzie w każdej jednej szkole i w każdej jednej placówce oświatowej. Głównym problemem Związku Nauczycielstwa Polskiego i powodem tego protestu jest między innymi demontaż systemu oświaty, polegający między innymi na wygaszaniu gimnazjów, co doprowadza do ich likwidacji, zagrożenia utratą pracy wielotysięcznej grupy pracowników oświaty - pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami, zaprzepaszczenie wieloletniego dorobku szkół i placówek oświatowych, a także ogromnych nakładów poniesionych przez samorządy i brak zwiększenia nakładów na oświatę, w tym brak podwyżek płac pracowników oświaty - powiedziała Elżbieta Markowska.


Prezes ZOP ZNP przedstawiła także harmonogram tych działań. 3 i 4 listopada w Warszawie spotka się 400 prezesów największych struktur ZNP. Wówczas przeczytany zostanie projekt ministerstwa, prawo oświatowe oraz inne przepisy. Będzie to pierwsza faza protestu. Następnie odbędzie się ogólnopolska manifestacja w Warszawie, w której udział wezmą nie tylko członkowie ZNP ale też rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół i inne organizacje, które podpisują się pod protestem ZNP.

- Jeżeli po tej manifestacji pani minister i rząd nie wycofają się z proponowanej zmiany, Związek Nauczycielstwa Polskiego przystępuje do procedur związanych z wdrożeniem strajku. Już dzisiaj informuję, że na pewno nie będzie to strajk dwugodzinny, na pewno nie będzie to żaden strajk ostrzegawczy i może być taka sytuacja, że nie będzie to również strajk jednodniowy, tylko strajk do odwołania - powiedziała Elżbieta Markowska.


alt


Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że proponowana reforma nie została należycie przygotowana, ponieważ nie było "dialogu, nie było konsultacji ponad podziałami". Jednocześnie zdaniem prezes Zarządu Okręgu Pomorskiego ZNP polska oświata nie wymaga reform, ale wymaga zmian.

- Nie wymaga reform, ale wymagana jest zmiana niektórych zapisów podstaw programowych, na pewno wymagana jest zmiana liczby zatrudnianych pedagogów, psychologów, czyli tych ludzi, którzy mogą wesprzeć nie tylko dzieci, uczniów, ale też nauczycieli w całym procesie edukacji - powiedziała Elżbieta Markowska.


- Świat pędzi cywilizacyjnie i system oświatowy musi za tym postępem cywilizacyjnym nadążać, więc zmiany są zawsze potrzebne. Mam tu na myśli również zmiany formalne, które wymagają uregulowania i parę jeszcze innych rzeczy. To się dzieje w oświacie na trzech płaszczyznach. Po pierwsze jest to struktura kształcenia - szkoła podstawowa, wykształcenie średnie stopnia I, nazywane u nas gimnazjum, i stopień II. Na dodatek jeszcze to jest operacja na 5 milionach uczniów, bo tylu jest w systemie oświatowym objętych nauką szkolną uczniów i jeszcze na dodatek tym się różni "usługa" edukacyjna od wszystkich innych, że jest przymusowa, bo obywatele muszą posłać do szkoły swoje dzieci. Czegokolwiek w oświacie się nie robi, trzeba najpierw głęboko się namyślić, jakie są cele i co to przynisie. Główny zarzut mój osobisty do przedstawionej reformy jest taki, że nie ma w ogóle zdania o tym po co, co ma to przynieść, jakie ma przynieść efekty - powiedział Franciszek Potulski.


Podczas konferencji prasowej nasza reporterka zapytała czy zmieniło się stanowisko SLD w sprawie prywatyzacji szkoły w Kokoszkach, której finansowanie Sąd Administracyjny uznał za nielegalne.

- Nie, wręcz przeciwnie. Jednym z zasadniczych zastrzeżeń projektu nowej ustawy jest taki zapis, że musi być w każdej gminie jedna szkoła publiczna, samorządowa. W takiej sytuacji miasto Gdańsk natychmiast powie, że zostawiamy jedną, a reszta będzie prywatna. Oświata stała się biznesem oświatowym, na tym można zarobić. Całe 3 lata było w budżecie miasta Gdańska, że budujemy szkołę, a miasto poszło na krawędzi, że to nie jest szkoła, tylko budynek szkolny. Nie wolno przekazywać szkoły podmiotom niepublicznym, ale jakiegoś budynku już to nie obejmuje - powiedział Franciszek Potulski. - W tym projekcie prawa oświatowego ten zapis jest nieszczęśliwy, on będzie wykorzystany przeciwko oświacie, ale to jest do naprawy.


Franciszek Potulski powiedział także o pewnym "paradoksie", który dotknie za kilka lat uczniów. Ta kwestia jest do dopracowania, ale trzeba zwrócić na nią uwagę.

- W tej chwili w systemie szkolnym jest ponad 500 tysięcy uczniów 6-latków, którzy przystąpili do nauki szkolnej mając 6 lat. Gdy będą zdawali maturę, będę w 18 roku swojego życia, ale gonie ukończą, a przynajmniej znaczna część, bo mogą mieć urodziny w październiku, w listopadzie, a mamy konstytucyjny obowiązek nauki do 18 roku życia. Inaczej mówiąc siedemnastolatek kończący 18 lat w danym roku będzie musiał przystąpić do nauki 1 września - powiedział Franciszek Potulski. - Mówię o nieistotnym szczególe, bo on nie dotyczy wszystkich, ale po to jest to ministerstwo, żeby pamiętać o tym, że za parę lat będzie to znaczący problem i trzeba by to uregulować. Gdyby  w tym kierunku poszły zmiany czy reformy, to należałoby się tylko zastanowić jak to lepiej precyzyjnie zapisać. Natomiast głównym powodem sprzeciwu jest zmiana strukturalna.


Zdaniem Henryka Wojciechowskiego reorganizacja oświaty w poszczególnych gminach narazi je na duże koszty.

- Mam wieloletnie doświadczenie w nadzorze nad edukacją w jednym z miast w województwie pomorskim i wiemy doskonale jaki wysiłek samorządy gmin ponosiły podczas tworzenia nowej struktury organizacyjnej oświaty. To jest również kwestia przesłania 6-latków do szkół, tworzenia odrębnych sal lekcyjnych ze specjalnym umeblowaniem, nawet toalety trzeba było adaptować do potrzeb mniejszych dzieci, tworzenie placów zabaw, świetlic, wydzielenie tej części poza dotychczas istniejącą strukturę szkolną. To są plany, które zostały poniesione przez samorządy gmin, które oprócz tego dopłacają się od 30%-60% do subwencji oświatowej, bo takie są potrzeby finansowe oświaty w gminach. Teraz to wszystko, co zostało wydane idzie właściwie w niebyt. Będzie następna reorganizacja, która będzie wymagała potężnych nakładów, na które gmin po pierwsze nie stać, po drugie środki, które mogłyby być wykorzystane użyteczniej w innych potrzebach gmin, będą wydatkowane na coś, co nie ma określonego celu. Gminy poniosą potężne koszty tego przedsięwzięcia - powiedział Henryk Wojciechowski.


Poniżej przedstawiamy treść stanowiska, które wystosowała Pomorska Rada Wojewódzka Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie proponowanych zmian w systemie oświaty.


alt


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież