"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sprzątanie grobu Erwiny Barzychowskiej w ramach akcji „Daj misiaka dla dzieciaka”

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 października 2016 23:21

Erwina Barzychowska to pierwsza dziecięca ofiara II wojny światowej w Gdańsku. Postać dziewczynki stała się inspiracją dla akcji „Daj misiaka dla dzieciaka”, którą zorganizowali Forum Młodej Prawicy oraz Gdański Klub Sportowy „Korsarz”. Grób Erwiny znajduje się na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie. W ramach inicjatywy „Daj misiaka dla dzieciaka” oraz z powodu rocznicy śmierci Erwiny Barzychowskiej, która miała miejsce 20 października, organizatorzy postanowili posprzątać grób dziewczynki. Sprzątanie odbędzie się 22 października o 9:00. Wszyscy, którzy chcą  przyłączyć się do akcji proszeni są o zabranie ze sobą szczotek, wiader i środków czystości.


1 września 1939 roku Erwina Barzychowska stała się ofiarą ataku nazistowskich oddziałów na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku. W wyniku poparzeń trafiła do gdańskiego szpitala, gdzie po 7 tygodniach zmarła. Towarzyszył jej pluszowy miś, który stał się symbolem akcji „Daj misiaka dla dzieciaka”.


alt


W celu uczczenia pamięci małej ofiary wojny członkowie Forum Młodej Prawicy oraz Gdańskiego Klubu Sportowego „Korsarz” postanowili posprzątać grób dziewczynki. Akcja odbędzie się w sobotę 22 października o 9:00 na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku-Zaspie. Organizatorzy inicjatywy serdecznie zapraszają do współpracy wszystkich ochotników, którzy zechcą przyłączyć się do sprzątania. Osoby, które zdecydują się pomóc, proszone są o przyniesienie ze sobą szczotek, wiader i środków czystości. Sprzątanie potrwa do 12:00.


Inicjatywa „Daj misiaka dla dzieciaka” objęta została patronatem arcybiskupa metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia, przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, posła na Sejm RP Jana Kiliana oraz wiceprezesa PZU SA Andrzeja Jaworskiego. Partnerem akcji został Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

– Porządkując grób Erwiny Barzychowskiej chcemy przypomnieć wszystkim o losach Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, a także o innych bohaterach, którzy oddali swoje życie za Polskę podczas II wojny światowej. Cieszę się, że razem możemy pochylić się nad ich mogiłami, tym bardziej, że organizatorzy akcji „Daj misiaka dla dzieciaka” zaplanowali sprzątanie w okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych – powiedział o akcji Andrzej Jaworski.


alt


Patroni honorowi akcji oraz radni miasta Gdańska zapowiedzieli swój udział w sprzątaniu grobu Erwiny Barzychowskiej. W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do akcji.


Źródło: materiały prasowe Forum Młodej Prawicy


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież