100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Złoty budżet Gdańska?

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 listopada 2023 17:54

altZbliża się czas uchwalenia budżetu miasta Gdańska na rok 2024. O prognozę tego co będzie zwróciliśmy się do szefa gdańskiego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości - Kazimierza Koralewskiego.


- Już w przedłożonych magistratowi we wrześniu założeniach Ministerstwa Finansów zanosiło się na poważne zwiększenie wpływów dla naszego samorządu - mówi Kazimierz Koralewski. - Bieżący rok jest już bardzo dobry dla Gdańska w zakresie dochodów. Tym razem ma być jeszcze lepiej. O ponad 400 mln złotych więcej mają wynieść wpływy z tytułu PIT czyli podatku dochodowego od osób fizycznych, a wpływy z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych tzw. CIT wzrosną o ponad 50 mln złotych. Na podobnym poziomie o 50 mln złotych wzrasta podatek od nieruchomości.

To wszystko zasługa coraz większej płacy minimalnej i podniesionej do poziomu 28 złotych stawki na godzinę dla zleceniobiorców oraz ogólnego wzrostu wynagrodzeń w ten sposób tak umiejętnie windowanych przez rząd RP.

Gdański samorząd otrzyma ponad 935 mln złotych z tytułu subwencji ogólnej z budżetu państwa w części oświatowej i w części równoważącej co daje wzrost o 15,8 % w stosunku do bieżącego roku.

Podsumowując: dzięki polityce finansowej państwa dochody dla naszej gminy w 2024 roku ogółem wyniosą ponad 4,56 mld złotych co jest wzrostem o ponad 16 % w stosunku do 2023 roku, gdy wyniosły one 3,92 mld złotych.

Wydatki planowane są na poziomie 5,1 mld złotych co podwyższa je o 8,3 % w stosunku do poprzedniego roku (były na poziomie 4,68 mld złotych). I tak w roku 2023 deficyt budżetowy wyniósł ponad 767,8 mln złotych a w roku przyszłym przewidywany jest na poziomie 521,4 mln złotych co daje optymistycznie spadek o 32% rok do roku.


- Jeśli jest taki progres w pozyskiwaniu środków z budżetu państwa do naszej miejskiej kasy to dlaczego jest tyle żalu i narzekań o stanie naszych zasobów przez zarządzających miastem?
- A to już pytanie należy skierować do pani prezydent. Dlaczego tak łatwo jej pieniądze umykają z rąk? Jeśli jest tak ciężko to dlaczego tyle wydajemy na różnego rodzaju eventy i imprezy okolicznościowe o czym Wasza Gazeta często pisała. Zupełnie nie rozumiem aktywności Pani Dulkiewicz w polityce krajowej. Może zamiast komentować orędzie i poczynania Prezydenta RP lepiej było by zająć się zupełnym zaniedbaniem dzielnic południowych miasta, gdzie poza deweloperką mieszkaniową brak jakichkolwiek inwestycji miejskich w infrastrukturę drogową. Dlaczego władze miejskie są wciąż bezradne wobec braku szczelności w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym. Spalarnia śmieci tego problemu docelowo nie rozwiązuje. Odór generowany przez te miejskie przedsiębiorstwo jest utrapieniem dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Gdańska.

mp


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież