W 105. rocznicę odzyskania niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród IV edycji konkursu Pro Bono Poloniae im. Dawida Krupeja.
Konkurs Pro bono Poloniae im. Dawida Krupeja, skierowany jest do organizacji pozarządowych (kategoria a), chórów, zespołów muzycznych i indywidualnych twórców (kategoria b). Komisja konkursowa ocenia zgłoszenia uczestników pod kątem działalności artystycznej, promującej polską kulturę w kraju i poza jego granicami.
Przedmiotem Konkursu jest udokumentowanie wskazanego wydarzenia artystycznego (koncertu, widowiska, spektaklu, wystawy, innego) zrealizowanego w Polsce i poza jej granicami, ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych oraz promocji naszej historii w latach 1939-1945.
Na początku gali dr Berendt i minister Sellin wręczyli kwiaty babci, mamie i siostrze Dawida Krupeja, patronat konkursu.
- Polacy pochodzący z różnych frakcji politycznych, środowisk, 105 lat temu doprowadzili do tego, że Rzeczpospolita stała się faktem, mogła walczyć o swoje miejsce na mapie Europy - powiedział dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor MIIWŚ. - Historycy opisują te wydarzenia, ale to artyści: muzycy, aktorzy, filmowcy plastycy są tymi, którzy wywołują emocje i dlatego w polskiej instytucji kultury, jakim jest Muzeum II Wojny Światowej organizujemy już po raz IV konkurs Pro Bono Poloniae imienia Dawida Krupeja, w którym oddajemy głos ludziom sztuki, aby oni przemówili do nas na temat historii.
- Dzisiaj przypadaÂÂÂ 105. rocznica odzyskania niepodległości, ale warto pamiętać, o tym, że żyjemy w niebezpiecznym czasach, ponieważ imperializm rosyjski ponownie podnosi głowę i nie będzie ograniczać się wyłącznie do Ukrainy, dlatego należy pamiętać, że niepodległość i wolność nie są czymś danym raz na zawsze i codziennie musimy o nią walczyć, starać się - dr Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu, Generalny Konserwator Zabytków.
– Jest mi bardzo miło, że w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mogę odebrać taką nagrodę - powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR, profesor AKSiM, rektor toruńskiej uczelni. - Jak wielu z Państwa wie, nasza uczelnia, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która istnieje ponad 22 lata, jako motto ma słowa Fides, Ratio et Patria, Pro Bono Poloniae. Właśnie ten trzeci element był od początku wolą założyciela, ojca doktora Tadeusza Rydzyka, który chciał, by ta uczelnia promowała nie tylko wartości chrześcijańskie, ale oprócz tych wartości też miłość do Ojczyzny. Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu promuje także miłość do drugiego człowieka. Uczelnia uwrażliwia studentów na walkę o najbardziej podstawowe prawa każdego człowieka. Temat cierpienia dzieci, deptania godności dzieci jest to temat bardzo aktualny i cieszymy się, że właśnie te wrażliwość mają studenci AKSiM, iż ten temat przybliżają współczesnym Polakom.
- Pomysł na Requiem nie był związany z konkursem - powiedział Sławomir Bronk, dyrektor artystyczny Stowarzyszenia DISCANTUS w Gowidlinie, laureata II nagrody za Requiem kaszubskie. - Pomysł powstał w zasadzie 2 lata temu. Napisaliśmy projekt, który miał upamiętnić Marsz Śmierci więźniów obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Msza żałobna to treść, która nawiązuje do mszy w kulturze rzymsko-katolickiej. Poprosiliśmy brata Zbigniewa Joskowskiego, Kaszubę, który pochodzi z naszych terenów, z Gowidlina, o napisanie tekstu, części zmiennych requiem, a potem zleciliśmy napisanie kompozycji muzycznej do tego tekstu Adamowi Diesnerowi, który również jest Kaszubą. Tekst powstał bardzo szybko, kompozycja muzyczna powstała w przeciągu czterech miesięcy. My jako wykonawcy czyli Chór Kameralny Discantus, Chór Kakafonia z Kartuz, Schola Akademii Muzycznej w Gdańsku przygotowywaliśmy się przez dwa miesiące do koncertu. Prawykonanie odbyło się w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej Kaszubskiej - Cassubia Sacra w Kartuzach, a kolejne wykonanie odbyło się w kościele pd wezwaniem Chrystusa Króla i błogosławionej Alicji Kotowskiej. Kompozycja jest przeznaczona na dwa głosy solowe - sopran i bas-baryton oraz chór, zespół instrumentów dętych blaszanych i pozytyw organowy. Łącznie na scenie znalazło się na scenie około 50 wykonawców. Ten drugi koncert został zarejestrowany przez telewizję Instytutu Pamięci Narodowej i można go znaleźć na kanale youtube IPN.
- "Piosenki w bieli i czerwieni" to projekt piosenek patriotycznych - powiedział Marcin Kopij, ojciec Aleksandry Kopij wyróżnionej za płytę "Piosenki w bieli i czerwieni". - Na płytę składa się osiem utworów. To są piosenki autorskie, które wykonuje dwunastoletnia Aleksandra Kopij. Są piosenki legionowe, powstańcze, ale brakuje piosenek, który opowiadałyby o wydarzeniach po 1945 roku. Płytę wydaliśmy własnym sumptem. Patronat objął Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i Muzeum II Wojny Światowej. Przygotowania do nagrania płyty trwały dwa lata. Planujemy część drugą.
Laureaci IV edycji konkursu Pro Bono Poloniae. im. Dawida Krupeja
Miejsce I: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - Cykl 12 filmów - etiud
Miejsce II: Stowarzyszenie DISCANTUS - Requiem kaszubskie
Miejsce III: Piotr Zarębski - Sumienie Hioba rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim
Wyróżnienia:
Jolanta Juszkiewicz - Wypędzeni_Vertrebiene - Projekt powstał dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski projekt Patriotyzm Jutra
Aleksandra Kopij - Piosenki w bieli i czerwieni... część 1.
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych - Inscenizacja bitwy o Osiek 1939 VITO VIVIT HONORE
Galę uświetnił koncert niepodległościowy Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, która wykonała utwory z płyty Płyń Wisełko.
fot. muzeum1939.pl
- 16/11/2023 16:28 - L. Brudzyński komisarzem Sopotu
- 14/11/2023 17:54 - Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków
- 14/11/2023 17:41 - Działkowcy ze Stogów drżą o swoją przyszłość
- 13/11/2023 18:19 - Radni PiS pytają: Co dalej z zabudową na terenie Alfa Centrum?
- 13/11/2023 10:18 - T. Rakowski o pakcie koalicji: Papier zniesie wszystko
- 11/11/2023 20:31 - Nasza Niepodległa w Gdańsku
- 09/11/2023 17:54 - Złoty budżet Gdańska?
- 09/11/2023 17:44 - Porządki Tuska od Bałtyku. Perkaliki dla Gdańska - 100 mln euro dla Lipska
- 08/11/2023 15:17 - 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
- 08/11/2023 10:57 - Wspólne działania – lepsze efekty czyli konkursy w Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej