Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wręczono nagrody IV edycji konkursu Pro Bono Poloniae im. Dawida Krupeja

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 listopada 2023 20:50

W 105. rocznicę odzyskania niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród IV edycji konkursu Pro Bono Poloniae im. Dawida Krupeja.


Konkurs Pro bono Poloniae im. Dawida Krupeja, skierowany jest do organizacji pozarządowych (kategoria a), chórów, zespołów muzycznych i indywidualnych twórców (kategoria b). Komisja konkursowa ocenia zgłoszenia uczestników pod kątem działalności artystycznej, promującej polską kulturę w kraju i poza jego granicami.
Przedmiotem Konkursu jest udokumentowanie wskazanego wydarzenia artystycznego (koncertu, widowiska, spektaklu, wystawy, innego) zrealizowanego w Polsce i poza jej granicami, ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych oraz promocji naszej historii w latach 1939-1945.

Na początku gali dr Berendt i minister Sellin wręczyli kwiaty babci, mamie i siostrze Dawida Krupeja, patronat konkursu.

alt


- Polacy pochodzący z różnych frakcji politycznych, środowisk, 105 lat temu doprowadzili do tego, że Rzeczpospolita stała się faktem, mogła walczyć o swoje miejsce na mapie Europy - powiedział dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor MIIWŚ. - Historycy opisują te wydarzenia, ale to artyści: muzycy, aktorzy, filmowcy plastycy są tymi, którzy wywołują emocje i dlatego w polskiej instytucji kultury, jakim jest Muzeum II Wojny Światowej organizujemy już po raz IV konkurs Pro Bono Poloniae imienia Dawida Krupeja, w którym oddajemy głos ludziom sztuki, aby oni przemówili do nas na temat historii.


- Dzisiaj przypada  105. rocznica odzyskania niepodległości, ale warto pamiętać, o tym, że żyjemy w niebezpiecznym czasach, ponieważ imperializm rosyjski ponownie podnosi głowę i nie będzie ograniczać się wyłącznie do Ukrainy, dlatego należy pamiętać, że niepodległość i wolność nie są czymś danym raz na zawsze i codziennie musimy o nią walczyć, starać się - dr Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu, Generalny Konserwator Zabytków.

– Jest mi bardzo miło, że w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mogę odebrać taką nagrodę - powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR, profesor AKSiM, rektor toruńskiej uczelni. - Jak wielu z Państwa wie, nasza uczelnia, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która istnieje ponad 22 lata, jako motto ma słowa Fides, Ratio et Patria, Pro Bono Poloniae. Właśnie ten trzeci element był od początku wolą założyciela, ojca doktora Tadeusza Rydzyka, który chciał, by ta uczelnia promowała nie tylko wartości chrześcijańskie, ale oprócz tych wartości też miłość do Ojczyzny. Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu promuje także miłość do drugiego człowieka. Uczelnia uwrażliwia studentów na walkę o najbardziej podstawowe prawa każdego człowieka. Temat cierpienia dzieci, deptania godności dzieci jest to temat bardzo aktualny i cieszymy się, że właśnie te wrażliwość mają studenci AKSiM, iż ten temat przybliżają współczesnym Polakom.


- Pomysł na Requiem nie był związany z konkursem - powiedział Sławomir Bronk, dyrektor artystyczny Stowarzyszenia DISCANTUS w Gowidlinie, laureata II nagrody za Requiem kaszubskie. - Pomysł powstał w zasadzie 2 lata temu. Napisaliśmy projekt, który miał upamiętnić Marsz Śmierci więźniów obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Msza żałobna to treść, która nawiązuje do mszy w kulturze rzymsko-katolickiej. Poprosiliśmy brata Zbigniewa Joskowskiego, Kaszubę, który pochodzi z naszych terenów, z Gowidlina, o napisanie tekstu, części zmiennych requiem, a potem zleciliśmy napisanie kompozycji muzycznej do tego tekstu Adamowi Diesnerowi, który również jest Kaszubą. Tekst powstał bardzo szybko, kompozycja muzyczna powstała w przeciągu czterech miesięcy. My jako wykonawcy czyli Chór Kameralny Discantus, Chór Kakafonia z Kartuz, Schola Akademii Muzycznej w Gdańsku przygotowywaliśmy się przez dwa miesiące do koncertu. Prawykonanie odbyło się w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej Kaszubskiej - Cassubia Sacra w Kartuzach, a kolejne wykonanie odbyło się w kościele pd wezwaniem Chrystusa Króla i błogosławionej Alicji Kotowskiej. Kompozycja jest przeznaczona na dwa głosy solowe - sopran i bas-baryton oraz chór, zespół instrumentów dętych blaszanych i pozytyw organowy. Łącznie na scenie znalazło się na scenie około 50 wykonawców. Ten drugi koncert został zarejestrowany przez telewizję Instytutu Pamięci Narodowej i można go znaleźć na kanale youtube IPN.

- "Piosenki w bieli i czerwieni" to projekt piosenek patriotycznych - powiedział Marcin Kopij, ojciec Aleksandry Kopij wyróżnionej za płytę "Piosenki w bieli i czerwieni". - Na płytę składa się osiem utworów. To są piosenki autorskie, które wykonuje dwunastoletnia Aleksandra Kopij. Są piosenki legionowe, powstańcze, ale brakuje piosenek, który opowiadałyby o wydarzeniach po 1945 roku. Płytę wydaliśmy własnym sumptem. Patronat objął Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i Muzeum II Wojny Światowej. Przygotowania do nagrania płyty trwały dwa lata. Planujemy część drugą.

alt


Laureaci IV edycji konkursu Pro Bono Poloniae. im. Dawida Krupeja
Miejsce I: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - Cykl 12 filmów - etiud
Miejsce II: Stowarzyszenie DISCANTUS - Requiem kaszubskie
Miejsce III: Piotr Zarębski - Sumienie Hioba rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim

Wyróżnienia:
Jolanta Juszkiewicz - Wypędzeni_Vertrebiene - Projekt powstał dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski projekt Patriotyzm Jutra
Aleksandra Kopij - Piosenki w bieli i czerwieni... część 1.
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych - Inscenizacja bitwy o Osiek 1939 VITO VIVIT HONORE

alt


altGalę uświetnił koncert niepodległościowy Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, która wykonała utwory z płyty Płyń Wisełko.

fot. muzeum1939.pl

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież