Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nasza Niepodległa w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 11 listopada 2023 20:31

11 listopada w Gdańsku został zdominowany przez świętowanie 105. rocznicy odzyskania Niepodległości. Wszytko działo się przy słonecznej pogodzie mimo deszczowych prognoz.


Najpierw na ulicach Starego Miasta przemaszerowała Parada Niepodległości, zorganizowana przez Stowarzyszenie SUM. W paradzie udział wziął zarząd miasta z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz na czele. Poza tysiącami mieszkańców w paradzie wzięli udział uczniowie gdańskich szkól, szczególnie tych mundurowych oraz liczne grupy rekonstrukcyjne. Przejechało wiele historycznych samochodów w tym wiele militarnych.

alt


alt


Gdańska parada wyruszyła z Podwala Staromiejskiego. Uczestnicy defilady przeszli w stronę Starego i Głównego Miasta aż pod Zieloną Bramę, gdzie odśpiewali Hymn Narodowy i pozowali do rodzinnego zdjęcia. Nie zabrakło wspólnego wykonania piosenek i pieśni patriotycznych. Z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmiał koncert carillonowy w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej, oraz trębaczy: Pawła Hulisza i Kamila Kruczkowskiego. Muzycy wykonali "Mazurek Dąbrowskiego", pieśni patriotyczne oraz utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina, a także tradycyjną muzykę gdańską.

alt


alt


Drugim centrum obchodów "Niepodległej" w Gdańsku była bazylika Św. Brygidy w Gdańsku.


Najpierw po uroczystej mszy świętej odbył się wspaniały koncert muzyczny "Od Niepodległości do Wolności" w wykonaniu dzieci i młodzieży dwóch gdańskich szkół: Podstawowej nr 2 im. "Armii Krajowej" z oddziałami sportowymi, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 6 w Gdańsku - Lawendowe Wzgórza oraz Zespół Szkół Morskich im. "Bohaterskich Obrońców Westerplatte" w Gdańsku Nowym Porcie. Patriotyczne w aranżacji utworów przez Jarosława Bazylewicza ze Szkoły Morskiej oraz Anny Bazylewicz ze SP nr  z dużym zaangażowaniem i b. emocjonalnie śpiewały dzieci w wieku od 10 do 16 roku życia.

alt


Utwory były nagradzane rzęsistymi oklaskami licznie zgromadzonych wiernych a wśród nich europoseł Anny Fatygi i prezesa stowarzyszenia "Godność" Czesława Nowaka. Wielu wiernych oklaskiwało gdańską młodzież ze łzami w oczach.
- Po dwóch tygodniach traumy odzyskałem dzisiaj wiarę w ludzi - komentował Andrzej Michałowski z zarządu Stowarzyszenia "Godność". - Oglądając ten koncert nabrałem pewności, że Niemcom łatwo nie będzie - zakończył.
Po wydarzeniu w imieniu parafian bazyliki młodzieży i ich wychowawcom serdecznie podziękowali ks. kanonik prof. Grzegorz Świst oraz Kurator Pomorski - Małgorzata Bielang.


To jednak nie koniec obchodów w gdańskim kościele. Kolejne wydarzenia artystyczne odbyły się wieczorem pod patronatem Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha i Metropolity Gdańskiego ks. abp Tadeusza Wojdy.

alt


Święto Niepodległości uczczono koncertem „Czuwaj Polsko”. Wystąpili m.in. Joszko Broda z zespołem, w towarzystwie muzyków Polskiej Orkiestry Kameralnej z Sopotu pod batutą Radosława Labahua. Usłyszeliśmy powszechne pieśni legionów polskich oraz autorskie kompozycje zaśpiewane przez solistów Joszko Band i artystycznych przyjaciół m.in. Annę Rusowicz oraz Krzysztofa Iwaneczko.

alt


Do późnego wieczora świętowano Dzień Niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej. Tam w ciągu dnia został zorganizowany czas dla najmłodszych Polaków. Warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi pozwoliło na pozyskanie kilkudziesięciu prac gdzie głównym motywem były Orzeł Biały i Biało-Czerwona.


W ciągu dnia miały miejsce spacery rodzinne po placówce z edukatorami i woluntariuszami muzeum. W sali kinowej placówki wyświetlono dwa filmy fabularne - "Święto ognia" i "Chłopi".


Wydarzenia w Muzeum zakończyły się koncertem artystów Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
M.P.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież