100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Kamerdyner” w TVP, "Polowanie" w kinie

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 listopada 2023 18:50

Telewizja Polska rozpoczęła emisję 5-odcinkowego serialu „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona. Scenariusz napisali Mirosław Piepka, śp. Michał Pruski i Marek Klat, dziennikarze gdańskiej prasy. 10 listopada na ekrany kin weszło "Polowanie".


To pięknie rozbudowana historia miłości, nienawiści, wojny i wielu innych, wątków, które tworzą fabułę filmu. Akcja filmu rozgrywa się w pierwszej połowie XX wieku na Kaszubach w okolicach Pucka i opowiada historię pruskiego rodu von Krass. Burzliwe losy Niemców, Polaków i Kaszubów na tym terenie są zawiłe i skomplikowane. Główne role odtwarzają: Marianna Zydek, Anna Radwan, Kamila Baar, Diana Zamojska oraz Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Daniel Olbrychski, Borys Szyc, Adam Woronowicz, Sławomir Orzechowski.


Swego czasu pisałem o realizacji i wątku wykorzystania w filmie kolekcji obrazów gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa. Jak się później okazało po obejrzeniu filmu, obrazy jedynie w kilku scenach odegrały swoja rolę i w małym stopniu wzbogaciły klimat epoki. Najpełniej zauważone zostały w scenie umiejscowionej w nieistniejącym już dziś Hotelu ”Danziger Hof”, która nakręcona została w zaadaptowanej starej willi położonej przy ulicy Małachowskiego we Wrzeszczu.

alt

Mirosław Piepka


Jak mówi Mirek Piepka scenarzysta i producent filmu „Dochowaliśmy jak największej staranności i wiarygodność epoki. Obiekty i kostiumy w wielu wypadkach musieliśmy sprowadzać od zagranicznych dostawców, tak aby zostały starannie dobrane i aby widz czuł jak największą autentyczność tej historii, stąd pojawiła się w dialogach również państwa gazeta, „Gazeta Gdańska”, popularna na Kaszubach polska gazeta powstała w 1891 roku”.


Spotkanie z producentem filmu i scenarzystą było również okazją do rozmowy o innych realizacjach Mirosława Piepki: "Czarny Czwartek", "Układ Zamknięty" i "Polowanie", thriller polityczny, najnowszy film w reżyserii Pawła Chmielewskiego. Scenariusz podobnie jak w wypadku „Układu Zamkniętego” napisali Mirosław Piepka i śp. Michał Pruski, ale o ile w wypadku tego filmu chodziło o żądzę władzy to w „Polowaniu” ujawniła się żądza pieniądza. Scenariusz napisany został na motywach prawdziwej historii, która miała miejsce w małym polskim miasteczku. Zdjęcia realizowane były w Gniewie na Pomorzu, idealnie pasującym do miejsca prawdziwych wydarzeń. Reżyserem obrazu jest Paweł Chmielewski, dla którego jest to debiut reżyserski. Chmielowski był II reżyserem „Czarnego Czwartku”. Natomiast „Kamerdyner” kupiony został przez TVP jeszcze za czasów prezesury Jacka Kurskiego już jakiś czas temu, jednak jego serialowa wersja wymagała adaptacji telewizyjnej.

alt


alt


alt


alt


Rozmowa z Mirkiem Piepką w końcu sprowadzona została do trudnych sytuacji walki polskich producentów filmowych o każdy grosz, ale i czasami spotykanymi wyjątkowo pozytywnymi zaskoczeniami nieprzewidzianej szczodrości. Dziś Mirosław Piepka w europejskiej rodzinie filmowców znalazł uznanie, to tylko pozwoliło na przygotowywanie kolejnego filmu, jak się wyraził, takiego, który będzie „wielką produkcją gdańskiej historii w stylu poważnych, światowych realizacji”.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież