Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Kamerdyner” w TVP, "Polowanie" w kinie

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 listopada 2023 18:50

Telewizja Polska rozpoczęła emisję 5-odcinkowego serialu „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona. Scenariusz napisali Mirosław Piepka, śp. Michał Pruski i Marek Klat, dziennikarze gdańskiej prasy. 10 listopada na ekrany kin weszło "Polowanie".


To pięknie rozbudowana historia miłości, nienawiści, wojny i wielu innych, wątków, które tworzą fabułę filmu. Akcja filmu rozgrywa się w pierwszej połowie XX wieku na Kaszubach w okolicach Pucka i opowiada historię pruskiego rodu von Krass. Burzliwe losy Niemców, Polaków i Kaszubów na tym terenie są zawiłe i skomplikowane. Główne role odtwarzają: Marianna Zydek, Anna Radwan, Kamila Baar, Diana Zamojska oraz Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Daniel Olbrychski, Borys Szyc, Adam Woronowicz, Sławomir Orzechowski.


Swego czasu pisałem o realizacji i wątku wykorzystania w filmie kolekcji obrazów gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa. Jak się później okazało po obejrzeniu filmu, obrazy jedynie w kilku scenach odegrały swoja rolę i w małym stopniu wzbogaciły klimat epoki. Najpełniej zauważone zostały w scenie umiejscowionej w nieistniejącym już dziś Hotelu ”Danziger Hof”, która nakręcona została w zaadaptowanej starej willi położonej przy ulicy Małachowskiego we Wrzeszczu.

alt

Mirosław Piepka


Jak mówi Mirek Piepka scenarzysta i producent filmu „Dochowaliśmy jak największej staranności i wiarygodność epoki. Obiekty i kostiumy w wielu wypadkach musieliśmy sprowadzać od zagranicznych dostawców, tak aby zostały starannie dobrane i aby widz czuł jak największą autentyczność tej historii, stąd pojawiła się w dialogach również państwa gazeta, „Gazeta Gdańska”, popularna na Kaszubach polska gazeta powstała w 1891 roku”.


Spotkanie z producentem filmu i scenarzystą było również okazją do rozmowy o innych realizacjach Mirosława Piepki: "Czarny Czwartek", "Układ Zamknięty" i "Polowanie", thriller polityczny, najnowszy film w reżyserii Pawła Chmielewskiego. Scenariusz podobnie jak w wypadku „Układu Zamkniętego” napisali Mirosław Piepka i śp. Michał Pruski, ale o ile w wypadku tego filmu chodziło o żądzę władzy to w „Polowaniu” ujawniła się żądza pieniądza. Scenariusz napisany został na motywach prawdziwej historii, która miała miejsce w małym polskim miasteczku. Zdjęcia realizowane były w Gniewie na Pomorzu, idealnie pasującym do miejsca prawdziwych wydarzeń. Reżyserem obrazu jest Paweł Chmielewski, dla którego jest to debiut reżyserski. Chmielowski był II reżyserem „Czarnego Czwartku”. Natomiast „Kamerdyner” kupiony został przez TVP jeszcze za czasów prezesury Jacka Kurskiego już jakiś czas temu, jednak jego serialowa wersja wymagała adaptacji telewizyjnej.

alt


alt


alt


alt


Rozmowa z Mirkiem Piepką w końcu sprowadzona została do trudnych sytuacji walki polskich producentów filmowych o każdy grosz, ale i czasami spotykanymi wyjątkowo pozytywnymi zaskoczeniami nieprzewidzianej szczodrości. Dziś Mirosław Piepka w europejskiej rodzinie filmowców znalazł uznanie, to tylko pozwoliło na przygotowywanie kolejnego filmu, jak się wyraził, takiego, który będzie „wielką produkcją gdańskiej historii w stylu poważnych, światowych realizacji”.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież