Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wrzeszczanie wpuszczani w park. Co dalej z Gedanią?

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 04 października 2017 07:19

Na prośbę deweloperskiej firmy Robyg S.A, doszło do spotkania Rady dzielnicy Dolny Wrzeszcz i jej mieszkańców z zarządem firmy reprezentowanym przez prezesa Zbigniewa Wojciecha Okońskiego. Stadion KKS Gedania od pewnego czasu wzbudza wielkie zainteresowanie.Z jednej strony mieszkańcy bronią losów historycznego dla Gdańska terenu we Wrzeszczu umiejscowionego przy zbiegu ulic Kościuszki i alei Legionów, oraz rekreacyjnej funkcji miejsca. Miejsca spotkań Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, miejsca uświęconym krwią gedanistów we wrześniu 1939 roku, miejsca gdzie w rocznicę 50-lecia powstania klubu Gedania w roku 1972 wmurowano pamiątkową tablicę w hołdzie 75 zamordowanym członkom klubu w czasie II wojny światowej. Z drugiej zaś strony deweloper Robyg próbuje przeforsować swoją koncepcję kupionego niedawno terenu. Robyg przedstawił w gdańskim Urzędzie Miejskim projekt  pierwszego etapu planu zagospodarownia tego terenu przewidujący budowę pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej wraz z infrastrukturą techniczną. Pod hasłem tym kryją się jeszcze budynki zakwaterowania turystycznego i rekreacyjnego: hotel Aparthotel oraz budynki służby zdrowia, opieki społecznej i socjalnej: dom opieki i usługi rehabilitacyjne. Na spotkanie Robyg przygotował wizualizację koncepcji dalszej budowy w dwóch wariantach właśnie z boiskiem lub parkiem.  Zamiarem firmy było przekonanie mieszkańców do któregoś z tych wariantów.


alt

Zbigniew Wojciech Okoński, prezes zarządu Robyg S.A.- Tutaj nie mamy żadnego rezerwowego wariantu czy trzeciej propozycji - powiedział Zbigniew Wojciech Okoński, prezes Zarządu Robyg S.A.. –  Jesteśmy inwestorami. Prawo pozwala nam dzisiaj budować boisko plus obiekty spełniające funkcje usługowe i na to jesteśmy nastawieni. Natomiast gdyby mieszkańcy doszli do wniosku, że na pewno nie będą chcieli boiska, to możemy porozmawiać o parku ogólnodostępnym dla wszystkich oraz o funkcji mieszkaniowej.
- Tak ale, wszyscy pamiętamy o tym historycznym miejscu, które dla przyszłych pokoleń trzeba ochronić, aby przetrwała pamięć, o wymordowanych gedanistach.
- To prawda, wielkie znaczenie przywiązujemy do historii tej dzielnicy i deklarujemy, że wybudujemy pomnik, który będzie upamiętniał tych wszystkich którzy tu żyli, a część z nich zginęła z rąk hitlerowców. Dlatego chcemy współpracować z dzielnicą, mieszkańcami i z Instytutem Pamięci Narodowej. Taką współpracę nawiązaliśmy, chodzi o to aby powstał godny pomnik upamiętniający te wszystkie osoby, które zginęły.


alt- Żaden z tych wariantów nie spełnia wymogów prawnych - powiedział Krystian Kłos, przewodniczący Zarządu Dzielnicy, pierwszy z wariantów. - Jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania, ten dotyczący boiska, ale nie jest zgodny z umową użytkowania wieczystego, która obowiązuje dla tego terenu. Na ten moment oprócz budowy boiska nic innego tu nie może powstać. Mieszkańcy są podzieleni, jedni chcą aby powstało boisko inni nie chcą. Przede wszystkim oczekujemy rozmów wszystkich stron. Myślę, że łączyć nas wszystkich będą dwa wspólne cele, przede wszystkim zagospodarowanie tego terenu, oraz upamiętnienie historii miejsca, która dla nas jest bardzo cenna i to nie tylko dla dzielnicy ale dla całego miasta. Na tych dwóch płaszczyznach należy szukać porozumienia. Natomiast trzeba poczekać na rozstrzygnięcia dotyczące zwrotu terenu do skarbu państwa, o co wystąpiło miasto.


- Intencje nie zostały wypowiedziane wprost - powiedział mec. Kacper Płażyński. - Pan prezes Okoński mówi, że umowa użytkowania wieczystego w tym wypadku nie jest dla firmy wiążąca, co jest przyznam absurdalne i jak sądzę moje stanowisko podziela prezydent Adamowicz, który wystąpił do Prokuratorii Generalnej o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego z uwagi na to, że nie jest realizowany cel sportowy na tym terenie.
- Co może oznaczać to dla dewelopera?
- Myślę,ze Robyg musi się zmierzyć z błędem inwestycyjnym. To tak jak na giełdzie, gdzie można dużo stracić lub dużo zyskać, była to operacja niepewna, giełdowej natury, wszystko zależało jak mieszkańcy na to zareagują, jak widać mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce. Robyg się tego nie spodziewał i teraz poniesie tego ekonomiczne konsekwencje. Chyba, że coś się jeszcze zmieni.

Stanisław Seyfried

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież