W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wrzeszczanie wpuszczani w park. Co dalej z Gedanią?

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 04 października 2017 07:19

Na prośbę deweloperskiej firmy Robyg S.A, doszło do spotkania Rady dzielnicy Dolny Wrzeszcz i jej mieszkańców z zarządem firmy reprezentowanym przez prezesa Zbigniewa Wojciecha Okońskiego. Stadion KKS Gedania od pewnego czasu wzbudza wielkie zainteresowanie.Z jednej strony mieszkańcy bronią losów historycznego dla Gdańska terenu we Wrzeszczu umiejscowionego przy zbiegu ulic Kościuszki i alei Legionów, oraz rekreacyjnej funkcji miejsca. Miejsca spotkań Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, miejsca uświęconym krwią gedanistów we wrześniu 1939 roku, miejsca gdzie w rocznicę 50-lecia powstania klubu Gedania w roku 1972 wmurowano pamiątkową tablicę w hołdzie 75 zamordowanym członkom klubu w czasie II wojny światowej. Z drugiej zaś strony deweloper Robyg próbuje przeforsować swoją koncepcję kupionego niedawno terenu. Robyg przedstawił w gdańskim Urzędzie Miejskim projekt  pierwszego etapu planu zagospodarownia tego terenu przewidujący budowę pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej wraz z infrastrukturą techniczną. Pod hasłem tym kryją się jeszcze budynki zakwaterowania turystycznego i rekreacyjnego: hotel Aparthotel oraz budynki służby zdrowia, opieki społecznej i socjalnej: dom opieki i usługi rehabilitacyjne. Na spotkanie Robyg przygotował wizualizację koncepcji dalszej budowy w dwóch wariantach właśnie z boiskiem lub parkiem.  Zamiarem firmy było przekonanie mieszkańców do któregoś z tych wariantów.


alt

Zbigniew Wojciech Okoński, prezes zarządu Robyg S.A.- Tutaj nie mamy żadnego rezerwowego wariantu czy trzeciej propozycji - powiedział Zbigniew Wojciech Okoński, prezes Zarządu Robyg S.A.. –  Jesteśmy inwestorami. Prawo pozwala nam dzisiaj budować boisko plus obiekty spełniające funkcje usługowe i na to jesteśmy nastawieni. Natomiast gdyby mieszkańcy doszli do wniosku, że na pewno nie będą chcieli boiska, to możemy porozmawiać o parku ogólnodostępnym dla wszystkich oraz o funkcji mieszkaniowej.
- Tak ale, wszyscy pamiętamy o tym historycznym miejscu, które dla przyszłych pokoleń trzeba ochronić, aby przetrwała pamięć, o wymordowanych gedanistach.
- To prawda, wielkie znaczenie przywiązujemy do historii tej dzielnicy i deklarujemy, że wybudujemy pomnik, który będzie upamiętniał tych wszystkich którzy tu żyli, a część z nich zginęła z rąk hitlerowców. Dlatego chcemy współpracować z dzielnicą, mieszkańcami i z Instytutem Pamięci Narodowej. Taką współpracę nawiązaliśmy, chodzi o to aby powstał godny pomnik upamiętniający te wszystkie osoby, które zginęły.


alt- Żaden z tych wariantów nie spełnia wymogów prawnych - powiedział Krystian Kłos, przewodniczący Zarządu Dzielnicy, pierwszy z wariantów. - Jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania, ten dotyczący boiska, ale nie jest zgodny z umową użytkowania wieczystego, która obowiązuje dla tego terenu. Na ten moment oprócz budowy boiska nic innego tu nie może powstać. Mieszkańcy są podzieleni, jedni chcą aby powstało boisko inni nie chcą. Przede wszystkim oczekujemy rozmów wszystkich stron. Myślę, że łączyć nas wszystkich będą dwa wspólne cele, przede wszystkim zagospodarowanie tego terenu, oraz upamiętnienie historii miejsca, która dla nas jest bardzo cenna i to nie tylko dla dzielnicy ale dla całego miasta. Na tych dwóch płaszczyznach należy szukać porozumienia. Natomiast trzeba poczekać na rozstrzygnięcia dotyczące zwrotu terenu do skarbu państwa, o co wystąpiło miasto.


- Intencje nie zostały wypowiedziane wprost - powiedział mec. Kacper Płażyński. - Pan prezes Okoński mówi, że umowa użytkowania wieczystego w tym wypadku nie jest dla firmy wiążąca, co jest przyznam absurdalne i jak sądzę moje stanowisko podziela prezydent Adamowicz, który wystąpił do Prokuratorii Generalnej o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego z uwagi na to, że nie jest realizowany cel sportowy na tym terenie.
- Co może oznaczać to dla dewelopera?
- Myślę,ze Robyg musi się zmierzyć z błędem inwestycyjnym. To tak jak na giełdzie, gdzie można dużo stracić lub dużo zyskać, była to operacja niepewna, giełdowej natury, wszystko zależało jak mieszkańcy na to zareagują, jak widać mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce. Robyg się tego nie spodziewał i teraz poniesie tego ekonomiczne konsekwencje. Chyba, że coś się jeszcze zmieni.

Stanisław Seyfried

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież