Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wrzeszczanie wpuszczani w park. Co dalej z Gedanią?

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 04 października 2017 07:19

Na prośbę deweloperskiej firmy Robyg S.A, doszło do spotkania Rady dzielnicy Dolny Wrzeszcz i jej mieszkańców z zarządem firmy reprezentowanym przez prezesa Zbigniewa Wojciecha Okońskiego. Stadion KKS Gedania od pewnego czasu wzbudza wielkie zainteresowanie.Z jednej strony mieszkańcy bronią losów historycznego dla Gdańska terenu we Wrzeszczu umiejscowionego przy zbiegu ulic Kościuszki i alei Legionów, oraz rekreacyjnej funkcji miejsca. Miejsca spotkań Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, miejsca uświęconym krwią gedanistów we wrześniu 1939 roku, miejsca gdzie w rocznicę 50-lecia powstania klubu Gedania w roku 1972 wmurowano pamiątkową tablicę w hołdzie 75 zamordowanym członkom klubu w czasie II wojny światowej. Z drugiej zaś strony deweloper Robyg próbuje przeforsować swoją koncepcję kupionego niedawno terenu. Robyg przedstawił w gdańskim Urzędzie Miejskim projekt  pierwszego etapu planu zagospodarownia tego terenu przewidujący budowę pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej wraz z infrastrukturą techniczną. Pod hasłem tym kryją się jeszcze budynki zakwaterowania turystycznego i rekreacyjnego: hotel Aparthotel oraz budynki służby zdrowia, opieki społecznej i socjalnej: dom opieki i usługi rehabilitacyjne. Na spotkanie Robyg przygotował wizualizację koncepcji dalszej budowy w dwóch wariantach właśnie z boiskiem lub parkiem.  Zamiarem firmy było przekonanie mieszkańców do któregoś z tych wariantów.


alt

Zbigniew Wojciech Okoński, prezes zarządu Robyg S.A.- Tutaj nie mamy żadnego rezerwowego wariantu czy trzeciej propozycji - powiedział Zbigniew Wojciech Okoński, prezes Zarządu Robyg S.A.. –  Jesteśmy inwestorami. Prawo pozwala nam dzisiaj budować boisko plus obiekty spełniające funkcje usługowe i na to jesteśmy nastawieni. Natomiast gdyby mieszkańcy doszli do wniosku, że na pewno nie będą chcieli boiska, to możemy porozmawiać o parku ogólnodostępnym dla wszystkich oraz o funkcji mieszkaniowej.
- Tak ale, wszyscy pamiętamy o tym historycznym miejscu, które dla przyszłych pokoleń trzeba ochronić, aby przetrwała pamięć, o wymordowanych gedanistach.
- To prawda, wielkie znaczenie przywiązujemy do historii tej dzielnicy i deklarujemy, że wybudujemy pomnik, który będzie upamiętniał tych wszystkich którzy tu żyli, a część z nich zginęła z rąk hitlerowców. Dlatego chcemy współpracować z dzielnicą, mieszkańcami i z Instytutem Pamięci Narodowej. Taką współpracę nawiązaliśmy, chodzi o to aby powstał godny pomnik upamiętniający te wszystkie osoby, które zginęły.


alt- Żaden z tych wariantów nie spełnia wymogów prawnych - powiedział Krystian Kłos, przewodniczący Zarządu Dzielnicy, pierwszy z wariantów. - Jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania, ten dotyczący boiska, ale nie jest zgodny z umową użytkowania wieczystego, która obowiązuje dla tego terenu. Na ten moment oprócz budowy boiska nic innego tu nie może powstać. Mieszkańcy są podzieleni, jedni chcą aby powstało boisko inni nie chcą. Przede wszystkim oczekujemy rozmów wszystkich stron. Myślę, że łączyć nas wszystkich będą dwa wspólne cele, przede wszystkim zagospodarowanie tego terenu, oraz upamiętnienie historii miejsca, która dla nas jest bardzo cenna i to nie tylko dla dzielnicy ale dla całego miasta. Na tych dwóch płaszczyznach należy szukać porozumienia. Natomiast trzeba poczekać na rozstrzygnięcia dotyczące zwrotu terenu do skarbu państwa, o co wystąpiło miasto.


- Intencje nie zostały wypowiedziane wprost - powiedział mec. Kacper Płażyński. - Pan prezes Okoński mówi, że umowa użytkowania wieczystego w tym wypadku nie jest dla firmy wiążąca, co jest przyznam absurdalne i jak sądzę moje stanowisko podziela prezydent Adamowicz, który wystąpił do Prokuratorii Generalnej o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego z uwagi na to, że nie jest realizowany cel sportowy na tym terenie.
- Co może oznaczać to dla dewelopera?
- Myślę,ze Robyg musi się zmierzyć z błędem inwestycyjnym. To tak jak na giełdzie, gdzie można dużo stracić lub dużo zyskać, była to operacja niepewna, giełdowej natury, wszystko zależało jak mieszkańcy na to zareagują, jak widać mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce. Robyg się tego nie spodziewał i teraz poniesie tego ekonomiczne konsekwencje. Chyba, że coś się jeszcze zmieni.

Stanisław Seyfried

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież