Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Młodzi rozmawiali – o Niemczech i Polsce

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 04 października 2017 21:52

2 października na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się debata pt. "NIEMCY (i Polska) PO WYBORACH". Wydarzenie zorganizował Instytut Debaty Publicznej, który od 2 lat realizuje pluralistyczne i otwarte dla wszystkich debaty w Gdańsku i na Pomorzu.Zaproszenie do udziału w debacie przyjęli posłowie na Sejm RP: Dorota Arciszewska- Mielewczyk (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Grzegorz Furgo (Platforma Obywatelska). W dyskusji, w charakterze panelisty, wystąpił także dr Piotr Kubiak reprezentujący Instytut Zachodni w Poznaniu. Analityk wygłosił również wykład, którym wprowadził do tematyki niemieckich wyborów, licznie zgromadzonych na audytorium studentów i uczniów trójmiejskich szkół średnich. Dyskusję moderował Andrzej Skiba, prezes Instytutu Debaty Publicznej.


altGłówne pytania podczas debaty koncentrowały się wokół kwestii polityki kanclerz Angeli Merkel, kontrowersji związanych z sukcesem wyborczym Alternatywy dla Niemiec oraz ogólnej oceny relacji polsko-niemieckich.


Dużo emocji, zwłaszcza ze strony bardzo aktywnej publiczności, wzbudziły kwestie związane z szeroko rozumianą polityką migracyjną. Zgromadzeni na sali głównie młodzi ludzie chętnie włączali się w dyskusje, często wchodząc w merytoryczną polemikę z zaproszonymi na spotkanie gośćmi.


W debacie wzięło udział blisko 200 osób, co wydaje się potwierdza pojawiające się coraz częściej opinie, że w Gdańsku jest duże zapotrzebowanie na otwarte i pluralistyczne debaty, w czasie których każdy uczestnik może przedstawić swój pogląd.


alt
Instytut Debaty Publicznej zapowiedział kolejne dyskusje, także te taktujące o sprawach lokalnych, szczególnie ważnych dla mieszkańców Gdańska. Jedna z nich, dotycząca kondycji samej debaty, planowana jest na połowę października. Wedle organizatorów, ma być ona odpowiedzią na, ich zdaniem, kontrowersyjne wydatki z kasy publicznej na tzw. II Gdański Tydzień Demokracji. Organizatorom tego wydarzenia Instytut zarzuca brak pluralizmu przy doborze panelistów i wysokie angaże dla środowisk i redakcji mediów związanych z jedną stroną sporu politycznego w Polsce.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież