Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Młodzi rozmawiali – o Niemczech i Polsce

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 04 października 2017 21:52

2 października na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się debata pt. "NIEMCY (i Polska) PO WYBORACH". Wydarzenie zorganizował Instytut Debaty Publicznej, który od 2 lat realizuje pluralistyczne i otwarte dla wszystkich debaty w Gdańsku i na Pomorzu.Zaproszenie do udziału w debacie przyjęli posłowie na Sejm RP: Dorota Arciszewska- Mielewczyk (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Grzegorz Furgo (Platforma Obywatelska). W dyskusji, w charakterze panelisty, wystąpił także dr Piotr Kubiak reprezentujący Instytut Zachodni w Poznaniu. Analityk wygłosił również wykład, którym wprowadził do tematyki niemieckich wyborów, licznie zgromadzonych na audytorium studentów i uczniów trójmiejskich szkół średnich. Dyskusję moderował Andrzej Skiba, prezes Instytutu Debaty Publicznej.


altGłówne pytania podczas debaty koncentrowały się wokół kwestii polityki kanclerz Angeli Merkel, kontrowersji związanych z sukcesem wyborczym Alternatywy dla Niemiec oraz ogólnej oceny relacji polsko-niemieckich.


Dużo emocji, zwłaszcza ze strony bardzo aktywnej publiczności, wzbudziły kwestie związane z szeroko rozumianą polityką migracyjną. Zgromadzeni na sali głównie młodzi ludzie chętnie włączali się w dyskusje, często wchodząc w merytoryczną polemikę z zaproszonymi na spotkanie gośćmi.


W debacie wzięło udział blisko 200 osób, co wydaje się potwierdza pojawiające się coraz częściej opinie, że w Gdańsku jest duże zapotrzebowanie na otwarte i pluralistyczne debaty, w czasie których każdy uczestnik może przedstawić swój pogląd.


alt
Instytut Debaty Publicznej zapowiedział kolejne dyskusje, także te taktujące o sprawach lokalnych, szczególnie ważnych dla mieszkańców Gdańska. Jedna z nich, dotycząca kondycji samej debaty, planowana jest na połowę października. Wedle organizatorów, ma być ona odpowiedzią na, ich zdaniem, kontrowersyjne wydatki z kasy publicznej na tzw. II Gdański Tydzień Demokracji. Organizatorom tego wydarzenia Instytut zarzuca brak pluralizmu przy doborze panelistów i wysokie angaże dla środowisk i redakcji mediów związanych z jedną stroną sporu politycznego w Polsce.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież